Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Varis Tedavisi

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Varis Nedir?

  Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Başlangıçta damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Varis ilk yıllarda çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Toplardamar (venöz) yetmezlik gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa (tromboflebit) bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur.

  Varisler, kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar.

  lazer epilasyon
  skleroterapi

  Lazerle Varis Tedavisi Nedir ?

  Günümüzde en popüler ve en etkili varis tedavisi lazer yöntemiyle, hastalıklı toplardamar ve büyük varislerin damar içinden lazer ile kapatılması şeklinde yapılmaktadır. İşlemden önce Doppler US ile hasta detaylı bir şekilde tetkik edilmekte ve sorunlu damarlar tespit edilmektedir. Uygulama sırasında çok ince bir iğne ile damarın içine girilir, ardından kılavuz tel damara yerleştirilir. Daha sonra lazer ışınını damarın içine verecek olan fiber damar içine iletilerek damar içine lazer verilir ve hastalıklı damarın kendiliğinden kapanması sağlanır. Hastalıklı damar üzerine işlem yapılırken sağlıklı damarlar korunur. Uygulama lokal anestezi eşliğinde ağrısız olarak gerçekleştirilir. Hasta 1-2 saat dinlendikten sonra yürüyerek evine gönderilir. Bu yöntemin başarı oranı çok yüksektir ve tekrarlama riski de oldukça düşüktür. Lazer tedavisi ile birlikte skleroterapi de kullanılabilmektedir. 

  Skleroterapi Nedir ?

  Skleroterapi bir iğne ile varisleşmiş damarın içine ilaç vererek varisin yok olmasını sağlamaktır. Kısaca sklero=kurutmak, yok etmek, terapi=tedavi anlamına gelir. Yani variste kurutma/yok etme tedavisi demektir. Skleroterapide kullanılan ilaç damar iç duvarını kimyasal olarak etkileyerek o damarın kapanmasını sağlar. Varisler vücuda gerekmeyen damarlardır ve kan dolaşımına iyi yönde etkileri yoktur. Bu nedenle varis tedavisinde amaç bu damarların kapatılması ya da yok edilmesidir.

  VARİS TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Geçici bir süre için ciltte tahriş ve yanma, yara ve kabuk bağlama gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ancak bu etkilerin hepsi kısa zamanda kaybolacaktır.

  2 tür skleroterapi vardır. İlk yöntemde ilacın kendisi direkt olarak varisli damara enjekte edilir. Buna variste iğne tedavisi denir. Diğer yöntemde ise aynı ilaç köpürtülerek hazırlanır ve varisli damara enjekte edilir. Bu yöntem ise köpük tedavisi olarak adlandırılmaktadır.

  Kılcak varis ve orta boy varis tedavisinde bilinen en etkili yöntem ve tedavide ilk seçenektir.

  Skleroterapi büyük varisler için de kullanılabilir ancak etkisi azalır ve yan etki riski artar. Skleroterapi yöntemiyle en etkili sonuçlar deriye yakın yüzeysel varislerde ve kılcal damar varislerinde elde edilmektedir. Büyük varislerde işlem sonrası varis içinde pıhtı oluşma ihtimali vardır ve bu istenmeyen bir durumdur.

  Büyük varis tedavisinde damar içi lazer ya da RF yöntemiyle ana damar tedavi edildikten sonra kalan varislerin tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

  Varis damarlarının bilinen bir işlevi yoktur ve ortadan kaldırılmaları sorun oluşturmaz, aksine varise ait yanma, kaşıntı, ağrı gibi şikayetler ortadan kalkar.

  Gebe veya emziren bayanlar hariç hemen herkese varis tedavisi uygulanabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda, derin ven trombozu geçiren hastalarda ve etken maddeye alerjisi olanlarda varis tedavisi uygulanmamaktadır.

  Nadiren hafif ağrı, enjeksiyon yerinde morluk, kızarıklık, enfeksiyon ve tromboz görülebilir.

  Seans sayısı kişiden kişiye değişebilmektedir. Genelde 2-4 seans tedavi sonrası iyileşme sağlanır. Çok fazla varisi olan hastalarda seans sayısı artabilir, daha iyi durumdaki hastalarda ise azalabilir.

  Genelde her seans 20 – 30 dk sürmektedir. Seanslar haftada bir uygulanmaktadır.

  Evet edebilirsiniz. Skleroterapi sonrası yürümeniz özellikle istenmektedir. İşlem sonrası normal hayatınıza devam etmenizde bir sakınca yoktur.

  Tedavi edilmeyen varisler büyümeye ve çoğalmaya devam eder. Zamanla ağrı, yanma, kaşıntı gibi şikayetler artabilir. Büyüme ve çoğalma hızı her kişide farklı olmakla birlikte bu durum kişinin yaşam kalitesini bozabilir. Zamanla bacaklarda şişme, renk değişiklikleri ve çok seyrek olarak dolaşım bozukluğuna bağlı yaralar (ülser) gelişebilir. Büyük damarlar, içlerindeki durağan kan akımı nedeniyle pıhtılaşabilir ve bu pıhtı derindeki toplardamara ya da akciğere atabilir.

  Skleroterapi ile yok edilen varisler tekrarlamazlar. Ancak bazı hastalarda varis oluşumuna sebep olan etkenler (aşırı kilo alıp verme, uzun süre ayakta kalma, gebelik vb.)  yeniden oluşursa yeni varisler oluşabilmektedir. Fakat bunlar daha önceki tedavi edilmiş varislerin tekrarlaması değil, sonradan oluşan yeni varislerdir.

  Uygulama için mevsimsel bir kısıtlama olmamasına karşın işlem öncesi ve sonrasında mümkün olduğunca güneşle temasın olmaması tercih edilir. Tedavi sonrası o bölgenin güneşe maruz kalması ciltte renk değişikliği olma riskini arttırır.

  • Fazla kilolarınızdan kurtulun
  • Tütün ürünlerinden uzak durun
  • Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın
  • Çok dar kıyafetler ve çok yüksek topuklar tercih etmeyin
  • Düzenli olarak spor yapın
  • Akşamları 15 dakika süreyle bacaklarınızı yüksekte tutun

  Genellikle 1-3 seansta işlem tamamlanabilmektedir.