Kıl dönmesi, daha çok erkek hastalarda görülen bir rahatsızlık olarak biliniyor. Bunun temel sebebi ise erkeklerde daha sık ve sert kılların çıkmasıdır. Tıp literatüründe pilonidal sinüs olarak bilinen kıl dönmesi, tedavi edilmezse çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Kılların derilerin gözeneklerine gömülerek ters olarak büyümesi olayına kıl dönmesi adı verilir. Bu rahatsızlıkta kıllar etin içerisinde hızla büyüyerek bölgeyi sarmaya başlar. Genellikle kalça bölgesinde baş gösteren bu rahatsızlık vücudun farklı noktalarında da gözlemlenebilir.

Genellikle erkeklerde görülse de zaman zaman kadınlarda da kıl dönmesi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Hastalık iki nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Birincisi vücut aşırı terliyorsa, su atımı esnasında gözeneklerin altına inen kıl ucu burada büyümeye başlar. İkinci olarak da bölgedeki kök hücrelerin 20’li yaşlarla birlikte harekete geçmesi neden olarak gösterilir. Ancak doktorlar çoğu zaman birinci teorinin daha çok görüldüğünü ve kabul gördüğünü belirtirler.

Kristalize fenol ile kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır?

Kristalize fenol yöntemi sayesinde ameliyat olmadan kıl dönmesi sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Normal şartlarda ameliyat olduğunuz zaman kılın sardığı tüm bölge ameliyatla alınır ve yeniden oranın oluşması için uzun bir süre geçmesi gerekir. Fakat kristalize fenol ile birlikte bu sorun tamamen hayatınızdan çıkıyor.

Bu yöntem ile lokal anestezi kullanarak bölgenin uyuşması sağlanır. Ardından fistül ağzına giren uzman hekimimiz tüm kılı bölgeden temizler ve oluşan keseciklerin içerisine kristalize fenol aktarır. 15 ila 20 dakika arasında süren bu işlemden sonra hastamız evine güvenle gönderilir ve ertesi gün normal yaşantıya dönme şansı elde edilir.

Kristalize fenol ile kıl dönmesi tedavisi avantajları nelerdir?

Kristalize fenol yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle genel anestezi ile büyük bir operasyon yapılmaz. Hastanede yatmayı gerektirmediği gibi evde de uzun istirahat gerektirmez. Hastalığın herhangi bir şekilde tekrarlaması durumunda yeniden kristalize fenol yöntemi ile tedavi edilebilir. Hasta 20 ila 30 dakika arasında tüm operasyon sürecini yaşar ve biter. Dolayısıyla günler öncesinden hastaneye yatma ve sonrasında hastanede kalma gibi bir süreç ile karşılaşmaz.

Kristalize fenol ile kıl dönmesi tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kristalize fenol ile ameliyat edilen hastaların iyileşme süreci oldukça kısadır. Hemen hemen ertesi gün oturup kalkmakta sorun yaşamamaya başlarlar. Dolayısıyla operasyon sonrasında normal yaşantıya dönebilirler.

Kristalize fenol ile kıl dönmesi tedavisi kimlere uygulanabilir?

Kristalize fenol ile kıl dönmesi ameliyatı erken dönem hastalarında uygulanabilir. Dolayısıyla rahatsızlığın geç fark edilmesi ile hastaneye başvuran kişilerde bu yöntem uygulanmayabilir. Ancak bu noktada yine de doktorunuzun vereceği karar oldukça önemlidir. Eğer uzman olunabileceğine kanaat getirirse kristalize fenol yöntemi ile kıl dönmesi sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu bağlamda kıl dönmesi gibi bir problem yaşıyorsanız vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvuru yapın.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar