Botoks tedavisi kırışıklıklar, aşırı terleme, sarkma, vücut hatlarının düzeltilmesi gibi medikal estetik operasyonlarda ve cerrahi operasyonların yapılmasının tercih edilmediği cerrahi tedavilerde kasların hareketsiz bırakılmasına yönelik operasyonlarda sıklıkla tercih edilen oldukça popüler bir yöntemdir. Bu yazımızda botoks nedir, botoks ne için kullanılır ve botoks nasıl uygulanır konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Botoks nedir?

Botoks; clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen ve medikal amaçlarla kullanılan tıbbı bir proteindir. Clostridium botulinum denilen bakteriden elde edilen toksin yardımıyla mimik kaslarına giden sinir iletileri dört ila altı ay gibi bir süreyle durdurulabilir. Kişiden kişiye botoksun dayanma süresi farklılık göstermektedir. Mimik kaslarını aktif olarak kullanan ve mimik kasları güçlü olan kişilerde botoks üç ay gibi bi sürede dayanırken mimik kaslarını pasif olarak kullanan ve mimik kasları zayıf olan kişilerde ise bu süre 6 aya çıkmaktadır.

Botoks ne için kullanılır?

Botoks kaslara giden sinirleri durdurmak için kullanılmaktadır. Estetik amaçlarla veya medikal tedavilerde sıklıkla uygulanan popüler bir yöntemdir. Botoksun yalnızca estetik kaygılar ile kullanıldığına yönelik yanlış bir kanı bulunmaktadır. Örneğin makat çatlaklarının tedavisinde makat kaslarını hareketsiz bırakarak çatlağın kapatılmasına yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Cerrahi operasyonlar yerine uygulanmakta olan botoks uygulamalarının dışında estetik operasyonlar yerine de botoks tedavisi uygulanmaktadır. Kaş arası, alın ve göz kenarları botoksun en sık uygulandığı bölgelerdir. Kaş arasındaki dikey çizgilenmeleri, alındaki yatay çizgilenmeleri ve göz kenarlarındaki kazayağı bölgesindeki çizgilenmeleri çözebilmek adına botulinum toksin güzel fayda sağlamaktadır. Buna ek olarak burun ucunun yükseltilmesi ve gummy smile olan kişilerde çözmek adına botulinum toksin fayda vermektedir. Botulinum toksin uygulamaları sinir iletilerini dört ila altı ay gibi süreyle bloke ettiği için uygulama etkisini bu sürede geri çevirmektedir. Botoks uygulanacak kişiler kinetik, hiperkinetik ve hipertonik kişiler olmak üzere üç grup altında incelenir. Kinetik kişilerde yani kas gücü zayıf olan kişilerde botoks altı ayda bir tekrar edilebilir. Hiperkinetik kişilerde yani yüz ve mimik kaslarını aktif olarak kullanan kişilerde botoks dört ay gibi bir sürede dayandığı için yılda üç kez yaptırılabilir. Hipertonik kişiler ise yani hem kaslarını hem de mimik kaslarını sık kullanan kişilerde botoks uygulaması üç ay gibi bir sürede dayandığı için yılda dört kez yaptırabilir.

Botoks nasıl uygulanır?

Lokal anestezik krem uygulandıktan yarım saat sonra çok ince iğneler yardımıyla enjeksiyon gerçekleştirilir. Botulinum toksin uygulanmasının ardından etki üç – dört gün sonra başlamaktadır ve yaklaşık 10.gün civarında tamamen yerleşmektedir. Genellikle hastalar on gün ya da on beş gün sonunda toksin rötuşu için kontrole çağrılır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında botoks tedavisi imkanı sunmaktayız. Botoks, botoks uygulamaları ve botoks fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilirsiniz. Botoks hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  BOTOKS

  Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteri toksininin, çeşitli laboratuvar teknikleri kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır.
  Botoks çok uzun bir süredir, kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak ve kırışıklık tedavisi amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve uygulandığı alandaki kasların kasılmalarını bir süreliğine durdurmaktadır.

  GÜVENLİ BİR YÖNTEM MİDİR?
  FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi) nin kullanımını onayladığı bir ilaçtır.

  BOTOKSUN ETKİSİ NEDİR?
  Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yıllar süren kullanım sonucu (gülme, kızma, şaşırma vs) cilt yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Botoks bu kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltır, yüze daha genç ve daha yumuşak bir ifade verir. Tekrarlayan seanslarla yeni kırışıklık oluşumu engellenir.

  Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulanır. Ayrıca boyun çizgilerinin silinmesi, kaşların kaldırılması/ düşürülmesi, burun üzerindeki yatay çizgiler, dudak üstündeki dikey çizgiler (sigara çizgileri), dudak köşelerindeki sarkma çizgileri, burun ucunun kaldırılması, cene hattının sivriltilmesi, yanak hacminin azaltılması gibi ileri uygulamalarda yapılabilmektedir.

  Uygulama yaklaşık 15-30 dak. sürer. Uygulama sonrasında enjeksiyon yerlerinde hafif kızarıklık olabilir ancak kısa sürede geriler. Kişiler sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilirler.

  Botoks uygulamayı takip eden 3-7 gün içinde etki göstermeye başlar. Etki süresi 3-6 ay devam eder. Tekrarlayan uygulamalar ile etki süresi artmaktadır.

  AŞIRI TERLEMEDE BOTOKS TEDAVİSİ

  Aşırı terleme kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkileyen önemli bir tıbbi sorundur. Tıptaki adıyla Hiperhidroz olarak adlandırılan; özellikle koltukaltı, avuçiçi, ayak tabanında oluşan aşırı terleme şikayeti botoks ile tedavi edilebilmektedir. Botoks ter üretimini engelleyerek aşırı terlemenin önüne geçer. Yaklaşık yarım saat süren seans sonrasındaki etki 8-12 ay arasında devam etmektedir.

  İŞLEM NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

  Uygulama yaklaşık 15-30 dak. sürer. Uygulama sonrasında enjeksiyon yerlerinde hafif kızarıklık olabilir ancak kısa sürede geriler. Kişiler sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilirler.

  Günümüzde ekonomik nedenlerle yaygın olarak Uzakdoğu’dan getirilen botox kullanılmaktadır. Etkinliği , konsantrasyonu , uzun dönemde oluşabilecek yan etkilerin bilinememesi nedeniyle hastalarımıza bu ürünlerden uzak durmalarını ve yalnız orijinal botox kullanıldığından emin oldukları sağlık kurumlarında bu işlemleri yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar