CGF tedavisi nedir? Nasıl yapılır? CGF fiyatları ne kadar?

CGF, kanın iyileştirme potansiyelinin yoğun ve yüksek olduğu alandır, son zamanlarda yani günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. CGF tedavisinde elde edilen plazma sıvısı, hastaya mezoterapi ile, doğrudan enjeksiyon ile, maske içinde veya direkt cilt üzerine sürülerek uygulanabilir. CGF tedavisi günümüzde estetik amaçlı cilt gençleştirme, ince kırışıklıkları ve lekeleri açma amacıyla,  saç dökülmesi tedavisinde, bel ve boyun fıtıklarında, kas zedelenmelerinde, cilt yapışıklığında ve birçok tedavide sıklıkla kullanılmaktadır. CGF üretilirken PRP’ ye yakın metaryeller üretilmektedir. PRP’ nin kullanıldığı alanlarda da kullanılabilir.

Bu yazımızda CGF tedavisi nedir, CGF tedavisi nasıl yapılır, CGF tedavisi kimlere uygulanmaz, CGF tedavisi ile PRP arasındaki fark nedir, CGF tedavisi hangi durumlarda yapılır, CGF tedavisi sonrası nelere dikkat edilmeli ve CGF tedavisi fiyatları ne kadar sorularına ayrıntılı cevaplar getireceğiz.

CGF tedavisi nedir?

Konsantre büyüme faktörü anlamına gelen CGF; kişinin kendi kanından elde edilen ve kök hücre tedavisi olarak kullanılan bir doku yenilenmesi işlemidir. CGF; kişinin kendi kanının santrifüj yardımıyla bileşenlerine ayrılması ile elde edilen trombosit, lökosit ve büyüme faktörlerini içeren alanın adıdır. Kök hücreler vücutta yenilenmeyi sağlayan hücrelerdir ve kişinin kendi kanından elde edilmiş büyüme faktörlerini kapsamaktadır.

CGF tedavisi nasıl yapılır?

CGF tedavisi, cilde, vücut boşluklarına, kas, tendon, eklem içine ve yaralı, hasarlı olan her bölgeye uygulanmaktadır. Yaralanmış alan veya işlem yapılacak alan öncelikle temizlenir, konsantrasyonu yüksek olan trombosit solüsyonu ve büyüme faktörleri o alana enjekte edilmektedir. Bu uygulama ile vücudun kendisini yenilemesi sağlanmış olmaktadır.

CGF tedavisi kimlere uygulanmaz?

CGF tedavisi her kişiye uygulanabilen bir işlem değildir ve CGF tedavisinin uygulanamayacağı kişiler şu şekildedir:

 • Kanama hastalığı olanlara
 • Kan sayımı sırasında platelet sayısı yetersiz olanlarda
 • Kronik karaciğer hastalığı olanlara
 • Son 5 yıl içerisinde kanser öyküsü olanlara
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlara yapılmamaktadır.

CGF tedavisi ile PRP arasındaki fark nedir?

PRP; trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir ve kişinin kendi kanından elde edilmektedir. CGF ise yine kişinin kendi kanından elde edilir ve yoğunlaştırılmış büyüme faktörünü, kök hücre içeren plazma sıvısını içermektedir. CGF, PRP’ nin kullanıldığı her alanda kullanılmaktadır, PRP’nin büyüme faktörlerinden daha zenginleştirilmiş bir formudur.

CGF tedavisi hangi durumlarda yapılır?

CGF tedavisi estetik ve tedavi amaçlı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Tedavi amaçlı CGF şu durumlarda yapılmaktadır:

 • Burkulma ve darbelerde
 • Bel ve boyun fıtıklarında
 • Kronik bel ve boyun ağrılarında
 • Eklem kireçlenmelerinde
 • Eklem bağ yaralanmalarında
 • Cilt yapışıklıklarında
 • Saç dökülmelerinde
 • Cilt kalınlaşmalarında
 • Romatizmal hastalıklarda

Estetik amaçlı CGF şu durumlarda yapılmaktadır:  

Estetik amaçlı uygulanan CGF; yüz, boyun, dekolte, bacak içleri, kol ve ellere yapılmaktadır.

 • Cilt kırışıklıklarında
 • Sarkmalarda
 • Yüz gençleştirmede
 • Cilt lekelerinde
 • Vücut çatlaklarında

CGF tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

CGF tedavisi sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Hastanın dikkat etmesi gerektiği durumlar şunlardır:

 • İşlem bölgesine 12-24 saat içerisinde masaj yapılmamalıdır.
 • İşlem bölgesi 4-6 saat süre içinde yıkanmamalıdır.
 • Soğuk kompres uygulaması yapılabilir.
 • Antienflamatuar ilaçların alınmaması gerekir.

CGF tedavisi fiyatları ne kadar?

CGF tedavisi fiyatları, kullanılan amacın çeşidine ve hastanın tıbbi durumuna göre değişkenlik gösterebilir. CGF tedavisi, PRP tedavisi ve CGF fiyatları hakkında detaylı bilgi edinmek için hastanemiz medikal estetik servisi ile iletişime geçebilirsiniz ve merak ettiklerinizi whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  PRP (PLATELET RICH PLASMA) – CGF (CONCENTRATED GROWTH FACTOR) TEDAVİSİ

  PRP kişiden alınan az miktardaki kanın özel yöntemlerle bileşenlerine ayrılması ve bu işlem sonucunda elde edilen platelet (trombosit) ve büyüme faktörleri yönünden zengin plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amacıyla enjekte edilmesidir.

  CGF-CD34 tedavi yönteminde ise farklı aktivasyon işlemleri ile çok daha yoğun (konsantre) büyüme faktörleri içeren plazma sıvısı elde edilmektedir. Bu yüzden CGF-CD34 tedavisinin PRP den daha etkili bir tedavi yöntemi olduğu gözlenmiştir. PRP işleminde cilde enjekte edilen trombositler kalsiyumla karşılaştıklarında parçalanarak içlerindeki Growth Factor’leri (büyüme faktörleri) serbest bırakırlar. Bu büyüme faktörleri hasarlı bölgenin onarımını sağlarlar. Ancak ne yazık ki enjekte edilen tüm trombositler kalsiyumla karşılaşamaz. CGF’nin farkı işte tam bu noktada ortaya çıkar. CGF işleminde Growth Factor’ler ikinci bir yoğunlaştırma işlemiyle trombosit zarından kurtarılır ve vücuda enjekte edilecek yoğunluğa getirilir. Bu da Growth Factor’lerin %97’ye varan oranda etkili olmasını sağlar. Bölgece işlemin etkisi standart PRP’ye göre çok daha yüksek olur.

  PRP ; uygulandığı bölgelerde kök hücreleri aktive ederek, doku yenilenmesi ve cilt gençleşmesine destek olan bir yöntemdir. Kişinin kendi kanı ile cilt gençleştirme ve doku yenilenmesi yan etki oluşmadan sağlanabilmektedir.

  Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine vücudun kendisidir.

  CGF-CD34 uygulamasında da yaptığımız sadece vücudun iyileşme kapasitesini arttırmaktır.

  ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 UYGULAMALARI : tüm yüz bölgesinde (alın, göz kenarı, burun kenarı kırışıklıklarında), boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklık, sarkma ve lekelerin tedavisinde, el gençleştirmede, tüm vücutta görülen sarkma, çatlak ve izlerin giderilmesinde, saç dökülmesinin durdurulması ve tedavisi amacıyla başarı ile uygulanmaktadır.

  LÜTFEN DİKKAT ! PRP için kullanılan tüpler  CE Class IIB sertifikasına sahip sterilize edilerek özel olarak imal edilmiş tüplerdir. Maliyeti çok daha az diye basit laboratuvar tüplerinde hazırlanan PRP uygulamaları sonrasında hem işlemin etkinliği daha düşük olmakta hem de yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar sadece kanın vücut dışında test edilmesi için üretilmiş herhangi bir biyouyumluluk testi bulunmayan ve klinik kullanımına izin verilmeyen tüplerdir.

  Ayrıca PRP uygulaması bir sağlık kurumunda, steril şartlarda ve doktor tarafından yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmeyen güzellik salonları ve kuaförlerde, doktor olmayan kişilerin PRP – CGF uygulaması risk içermekte olup sağlık açısından güvenilir değildir.

  Tüm cildin yapılanmasında, cilt kalitesinin artırılmasında, cilt gençleştirme amacıyla, saç dökülmesinin durdurulması-tedavisi amacıyla, ince kırışıklıkların giderilmesi, elastikiyet kaybını tedavi etmek amacıyla, leke ve akne skarı tedavilerinde güvenle ve başarıyla kullanılır.

  Cilt uygulamalarında ilk uygulama sonrası cildin aydınlanması ve parlaklığı hemen ortaya çıkar. Yapılanma veya onarım süreci, uygulanan seanslar sonrasında etkili biçimde görülmeye başlanır. 3-4 seans uygulama yapılır. Uygulanan seanslar sonrasında ortaya çıkan yapılanma-onarımın kalıcılığının devamı için devam seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir.

  Saç dökülmesi tedavisinde yalnız başına veya  mezoterapi ile dönüşümlü olarak 3-4 seans uygulanır. İlk seanstan itibaren saç dökülmesi yavaşlar, giderek tedavi etkinliği artar.

  CGF (Konsantre Growth Faktör) – CD34 uygulaması ile klasik yöntemle elde edilen PRP materyalinin özel tüp içindeki aktivatör sayesinde Growth Factor ile etkinliği ve iyileştirme potansiyeli arttırılmıştır.

  Kök hücreler çeşitli rejenerasyon / yenilenme potansiyeline sahip olan, rehabilitasyonu yöneten hücrelerdir. Bu hücreler yoğun biçimde kişinin kendi kanından doğal yöntemlerle elde edilen büyüme faktörlerini içerirler.  CGF-CD34 kanın iyileştirme potansiyelinin en yüksek olduğu kısımdır. PRP nin kullanıldığı tüm durumlarda uygulanır.

  CGF-CD34 son yıllarda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kozmetik ve anti-aging olarak sıklıkla kullanılan CGF-CD34 sonraları kas iskelet sistemi hastalıklarında, yaralanmış bölge iyileşmesinde, yara ve yanık tedavisinde ve saç dökülmesinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

  Genellikle ilk enjeksiyondan sonra gelişme görülmeye başlanır. Birkaç gün sonra bile ciltte sağlıklı bir parlaklık görülebilmektedir. Bu yöntemde 3-6 seanslık kürler önerilmektedir.  Seans aralıkları kişinin ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir.

  Sigara, alkol kullanımı, menopoz dönemi, ultravioleden korunmasız bir cilt söz konusu ise, beslenme yetersizliği ve düzensizliği söz konusu ise doz tekrarları erken dönemde gerekebilir.

  Bazı kişilerde kısmi bir iyileşme olurken, bazılarında tam iyileşme görülür. Bazı çalışmalar uygulamadan 6-9 ay sonra bile iyileşme sürecinin hala devam ettiğini göstermiştir. Ancak doku hasarına yol açan nedenler ortadan kalkmadığı sürece, doğal olarak hasar tekrar oluşabilir.

  Kişiden alınan kandan özel ayrıştırma yöntemleri ile konsantre büyüme faktörleri elde edilir. Uygulama alanına  lokal uyuşturucu anestezik kremler uygulanır. Daha sonra tedavi uygulanacak alan  dezenfektanla temizlenerek elde edilen plasma küçük iğnelerle enjekte edilir. Uygulama hazırlık kısmıyla birlikte toplam 30-45 dakika sürer.

  •  Uygulama bölgesinin 4-6 saat süre ile yıkanmaması, temizlenmemesi ve makyaj yapılmaması önerilir.
  • 12-24 saat havuz ve denize girilmemesi , ayrıca güneşte kalınmaması gereklidir.
  • Enjeksiyondan sonra anti-enflamatuvar (yani romatizmal- ağrı kesici) ilaçlar CGF-CD34 ile uyarılan doğal iyileştirme sürecini baskılayacağı için kullanılmaz.
  •  İlk 24-48 saat çok sıcak banyo, duş, hamam, sauna ve ağır egzersizler önerilmez.
  • Dışardan herhangi bir kimyasal madde ya da ilaç uygulanmaz,
  • Kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir bileşimdir,
  • Alerji ya da başka yan etkileri yoktur,
  • Bulaşıcı hastalık riski yoktur,
  • Kısa süreli bir uygulamadır
  • Etkisi kısa sürede başlar
  • Etkisi kalıcı ve uzun sürelidir
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Dr. Sibel Kaş PRP Hakkında Bilgilendiriyor