Prp hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Prp tedavisi uygulandığı bölgede dokuların yenilenmesini sağlayan ve tıpta birçok tedaviye ek olarak veya medikal estetik uygulamalarında tek başına uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Prp tedavisinin ne olduğu hakkında bilgi almak için prp nedir yazımızı, prp tedavisinin nasıl yapıldığı ve faydaları hakkında bilgi almak için prp tedavisinin avantajları yazımızı okuyabilirsiniz. Prp tedavisi hakkında araştırma yapan kişilerin internet aramaları ve bize ulaşan sorularına istinaden bu yazımızda; prp tedavisi acıtır mı, prp sonrası ağrı olur mu, prp kaç kez yapılmalı, prp kaç seansta etki gösterir ve prp leke tedavisi nedir sorularına cevaplar vereceğiz.

Prp tedavisi acıtır mı?

Prp uygulaması için kan alınması sırasında acı hissedilir. Diğer uygulamalarda anestezik kremler kullanıldığından acı ve ağrı engellenmiş olur.

Prp yapıldıktan sonra ağrı olur mu?

Prp hemen etkili olan bir tedavi değildir. Prp uygulaması enjeksiyon yöntemi ile yapıldığı için tabi ki bölgede ağrı oluşabilir. Kişiden kişiye göre ağrının şiddeti değişebilir. Tolere edilemeyecek kadar şiddetli bir ağrı hissedilmez. Uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve morluklar da oluşabilir. Fakat hiç biri kalıcı değildir. Zamanla oluşan kızarık ve morluklar düzelmektedir.

Prp den sonuç alabilmek için kaç kez yapılmalıdır?

Prp uygulamasının seans sayısı ciltteki sorun üzerine odaklı belirlenir. Orta dereceli sorunlar için 3 seans yeterli olacaktır. Genellikle 3 ve 7 seansta sonuçlanır. Seans aralıkları 2 hafta ile sınırlanabilir. Seans miktarını etkilen yaş faktörü mevcuttur. Yaş ilerledikçe kök hücre sayısı azalır ve birçok seansa gitme ihtiyacı hissedilebilir.

Prp kaç seansta etkisini gösterir?

Prp etki süreci kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazıları senede 2 seans bazıları ise 5 seans olarak uygulama yaptırabilmektedir. Prp’nin etkisi hem uygulama yapıldığı zamanlarda hem de 6 ve 12.aylarda devam etmektedir.

Prp leke tedavisi nedir?

Prp cilt gençleştirme olarak bilinen bir yöntemdir. Cildin daha berrak ve parlak bir hale gelmesine yardımcı olur. Ciltte oluşan lekelerin birçok çeşidi ve sebebi vardır. Güneş yanığı lekeleri, doğum lekeleri, soğuk hava ile oluşan lekeler ve hamilelik lekeleri ciltte oluşan lekelenmelerdir. Prp ile cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Fakat güneş lekelerine tekrar maruz kalındığında lekeler geri gelebilmektedir. Böyle bir durumun yaşanmaması için hastalarda yüksek koruyuculu kremler tavsiye edilir. Prp ile leke tedavisi hem diğer yöntemlerle kombine olarak hem de tek başına olarak yapılabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında prp tedavisi imkanı sunmaktayız. Prp, prp tedavisi ve prp tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilirsiniz. Prp tedavisi ve uygulama bölgeleri hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatasapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  PRP (PLATELET RICH PLASMA) – CGF (CONCENTRATED GROWTH FACTOR) TEDAVİSİ

  PRP kişiden alınan az miktardaki kanın özel yöntemlerle bileşenlerine ayrılması ve bu işlem sonucunda elde edilen platelet (trombosit) ve büyüme faktörleri yönünden zengin plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amacıyla enjekte edilmesidir.

  CGF-CD34 tedavi yönteminde ise farklı aktivasyon işlemleri ile çok daha yoğun (konsantre) büyüme faktörleri içeren plazma sıvısı elde edilmektedir. Bu yüzden CGF-CD34 tedavisinin PRP den daha etkili bir tedavi yöntemi olduğu gözlenmiştir. PRP işleminde cilde enjekte edilen trombositler kalsiyumla karşılaştıklarında parçalanarak içlerindeki Growth Factor’leri (büyüme faktörleri) serbest bırakırlar. Bu büyüme faktörleri hasarlı bölgenin onarımını sağlarlar. Ancak ne yazık ki enjekte edilen tüm trombositler kalsiyumla karşılaşamaz. CGF’nin farkı işte tam bu noktada ortaya çıkar. CGF işleminde Growth Factor’ler ikinci bir yoğunlaştırma işlemiyle trombosit zarından kurtarılır ve vücuda enjekte edilecek yoğunluğa getirilir. Bu da Growth Factor’lerin %97’ye varan oranda etkili olmasını sağlar. Bölgece işlemin etkisi standart PRP’ye göre çok daha yüksek olur.

  PRP ; uygulandığı bölgelerde kök hücreleri aktive ederek, doku yenilenmesi ve cilt gençleşmesine destek olan bir yöntemdir. Kişinin kendi kanı ile cilt gençleştirme ve doku yenilenmesi yan etki oluşmadan sağlanabilmektedir.

  Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine vücudun kendisidir.

  CGF-CD34 uygulamasında da yaptığımız sadece vücudun iyileşme kapasitesini arttırmaktır.

  ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 UYGULAMALARI : tüm yüz bölgesinde (alın, göz kenarı, burun kenarı kırışıklıklarında), boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklık, sarkma ve lekelerin tedavisinde, el gençleştirmede, tüm vücutta görülen sarkma, çatlak ve izlerin giderilmesinde, saç dökülmesinin durdurulması ve tedavisi amacıyla başarı ile uygulanmaktadır.

  LÜTFEN DİKKAT ! PRP için kullanılan tüpler  CE Class IIB sertifikasına sahip sterilize edilerek özel olarak imal edilmiş tüplerdir. Maliyeti çok daha az diye basit laboratuvar tüplerinde hazırlanan PRP uygulamaları sonrasında hem işlemin etkinliği daha düşük olmakta hem de yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar sadece kanın vücut dışında test edilmesi için üretilmiş herhangi bir biyouyumluluk testi bulunmayan ve klinik kullanımına izin verilmeyen tüplerdir.

  Ayrıca PRP uygulaması bir sağlık kurumunda, steril şartlarda ve doktor tarafından yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmeyen güzellik salonları ve kuaförlerde, doktor olmayan kişilerin PRP – CGF uygulaması risk içermekte olup sağlık açısından güvenilir değildir.

  Tüm cildin yapılanmasında, cilt kalitesinin artırılmasında, cilt gençleştirme amacıyla, saç dökülmesinin durdurulması-tedavisi amacıyla, ince kırışıklıkların giderilmesi, elastikiyet kaybını tedavi etmek amacıyla, leke ve akne skarı tedavilerinde güvenle ve başarıyla kullanılır.

  Cilt uygulamalarında ilk uygulama sonrası cildin aydınlanması ve parlaklığı hemen ortaya çıkar. Yapılanma veya onarım süreci, uygulanan seanslar sonrasında etkili biçimde görülmeye başlanır. 3-4 seans uygulama yapılır. Uygulanan seanslar sonrasında ortaya çıkan yapılanma-onarımın kalıcılığının devamı için devam seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir.

  Saç dökülmesi tedavisinde yalnız başına veya  mezoterapi ile dönüşümlü olarak 3-4 seans uygulanır. İlk seanstan itibaren saç dökülmesi yavaşlar, giderek tedavi etkinliği artar.

  CGF (Konsantre Growth Faktör) – CD34 uygulaması ile klasik yöntemle elde edilen PRP materyalinin özel tüp içindeki aktivatör sayesinde Growth Factor ile etkinliği ve iyileştirme potansiyeli arttırılmıştır.

  Kök hücreler çeşitli rejenerasyon / yenilenme potansiyeline sahip olan, rehabilitasyonu yöneten hücrelerdir. Bu hücreler yoğun biçimde kişinin kendi kanından doğal yöntemlerle elde edilen büyüme faktörlerini içerirler.  CGF-CD34 kanın iyileştirme potansiyelinin en yüksek olduğu kısımdır. PRP nin kullanıldığı tüm durumlarda uygulanır.

  CGF-CD34 son yıllarda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kozmetik ve anti-aging olarak sıklıkla kullanılan CGF-CD34 sonraları kas iskelet sistemi hastalıklarında, yaralanmış bölge iyileşmesinde, yara ve yanık tedavisinde ve saç dökülmesinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

  Genellikle ilk enjeksiyondan sonra gelişme görülmeye başlanır. Birkaç gün sonra bile ciltte sağlıklı bir parlaklık görülebilmektedir. Bu yöntemde 3-6 seanslık kürler önerilmektedir.  Seans aralıkları kişinin ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir.

  Sigara, alkol kullanımı, menopoz dönemi, ultravioleden korunmasız bir cilt söz konusu ise, beslenme yetersizliği ve düzensizliği söz konusu ise doz tekrarları erken dönemde gerekebilir.

  Bazı kişilerde kısmi bir iyileşme olurken, bazılarında tam iyileşme görülür. Bazı çalışmalar uygulamadan 6-9 ay sonra bile iyileşme sürecinin hala devam ettiğini göstermiştir. Ancak doku hasarına yol açan nedenler ortadan kalkmadığı sürece, doğal olarak hasar tekrar oluşabilir.

  Kişiden alınan kandan özel ayrıştırma yöntemleri ile konsantre büyüme faktörleri elde edilir. Uygulama alanına  lokal uyuşturucu anestezik kremler uygulanır. Daha sonra tedavi uygulanacak alan  dezenfektanla temizlenerek elde edilen plasma küçük iğnelerle enjekte edilir. Uygulama hazırlık kısmıyla birlikte toplam 30-45 dakika sürer.

  •  Uygulama bölgesinin 4-6 saat süre ile yıkanmaması, temizlenmemesi ve makyaj yapılmaması önerilir.
  • 12-24 saat havuz ve denize girilmemesi , ayrıca güneşte kalınmaması gereklidir.
  • Enjeksiyondan sonra anti-enflamatuvar (yani romatizmal- ağrı kesici) ilaçlar CGF-CD34 ile uyarılan doğal iyileştirme sürecini baskılayacağı için kullanılmaz.
  •  İlk 24-48 saat çok sıcak banyo, duş, hamam, sauna ve ağır egzersizler önerilmez.
  • Dışardan herhangi bir kimyasal madde ya da ilaç uygulanmaz,
  • Kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir bileşimdir,
  • Alerji ya da başka yan etkileri yoktur,
  • Bulaşıcı hastalık riski yoktur,
  • Kısa süreli bir uygulamadır
  • Etkisi kısa sürede başlar
  • Etkisi kalıcı ve uzun sürelidir
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Dr. Sibel Kaş PRP Hakkında Bilgilendiriyor