Prp tedavisi yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi, doku onarımı ve saç ekimi gibi birçok tedaviye paralel uygulanmakta olan oldukça popüler bir tedavi yöntemidir. Prpnin ne olduğu hakkında bilgi almak için prp nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda prp tedavisi nasıl yapılır, prp tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ve prp tedavisinin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Prp tedavisi nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Prp; günümüzde sıklıkla kullanılmaya devam etmekle birlikte çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır. Bunların başında kas iskelet sistemi hastalıkları gelmektedir. Prp trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. Mevcut olan birçok prp türü vardır. Fakat kanın ayrıştırılırken belirli miktarda hücre sayısına ihtiyaç vardır. Belirli hücre sayısından daha az bir hücre sayısı olursa prp tedavisi kişide herhangi bir etki yaratmaz. Prp yaptırdım bir sonuç alamadım diyenler vardır mutlaka. Bunun sebebi işte tam olarak budur. Prp tedavisi tek başına yapıldığında da etki göstermeyen bir işlemdir. Hyalünorik asit dolgusu gibi destek tedavileri buluşturulursa etkisi artmaktadır. Prp tedavisinden başarılı sonuçlar alabilmek için alanında uzman doktor kadrosuna sahip prp tedavisi yapan hastaneler tercih edilmelidir. Bazı prp tüplerinde hyalünorik asit hazır olarak bulunmaktadır. Prp tedavisinde korunan en önemli nokta vücutta deformasyon oluşmasını engellemektir. Tedavi için hastadan yaklaşık 10-20 ml kan alınır ve özel bir tüpte santrifüj edilir. Plazma içinde normalden daha fazla trombosit birikir ve trombositten zengin bu plazma aynı kişiye enjeksiyon yardımıyla nakledilir. Çünkü trombositler yaralı dokuları onarır ve büyüme faktörü olarak büyük görev görür. Tedavide yine kişinin kanı kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmaz. Uygulama 4-6 hafta arayla 3-4 seans olarak yapılmaktadır. Prp enjeksiyonları bu alanda uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu enjeksiyonlar farklı şekillerde yapılabilir. Örneğin saç dökülmesi için uygulanacaksa kafa derisine enjeksiyon yapılmadan önce lokal bir uyuşturucu solüsyon olarak lidokain uygulanır. Bu uygulama için hastanın daha erken gelmesi gerekebilir. Tedavide oluşacak ağrıyı azaltmak için prp ile lokal anestezik bir ilaç karıştırılabilir. Bazen cerrahi işlemle bile prp tedavisi uygulanabilir.

Prp tedavisinin avantajları nelerdir?

Prp tedavisi 30’lu yaşlarda uygulanmaya başlanırsa kişinin ileride dolgu ve botoks gibi uygulamaları yaptırmasına gerek olmaz. Prp tedavisi; günümüzde cilt gençleştirme, yara iyileşmesi ve saç dökülmelerinde kullanılır. Prp tedavisinin en önemli avantajı alerjik reaksiyon gösterme olasılığı olmamasıdır. Az önce de belirttiğimiz gibi kişinin kanı yine kendisine nakledildiği için böyle bir durum meydana gelmez.

İstanbul  Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve medikal estetik kadromuz ile hijyenik hastane ortamında prp tedavisi imkanı sunmaktayız. Prp, prp uygulamaları, prp tedavisi ve prp tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilirsiniz. Prp tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  PRP (PLATELET RICH PLASMA) – CGF (CONCENTRATED GROWTH FACTOR) TEDAVİSİ

  PRP kişiden alınan az miktardaki kanın özel yöntemlerle bileşenlerine ayrılması ve bu işlem sonucunda elde edilen platelet (trombosit) ve büyüme faktörleri yönünden zengin plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amacıyla enjekte edilmesidir.

  CGF-CD34 tedavi yönteminde ise farklı aktivasyon işlemleri ile çok daha yoğun (konsantre) büyüme faktörleri içeren plazma sıvısı elde edilmektedir. Bu yüzden CGF-CD34 tedavisinin PRP den daha etkili bir tedavi yöntemi olduğu gözlenmiştir. PRP işleminde cilde enjekte edilen trombositler kalsiyumla karşılaştıklarında parçalanarak içlerindeki Growth Factor’leri (büyüme faktörleri) serbest bırakırlar. Bu büyüme faktörleri hasarlı bölgenin onarımını sağlarlar. Ancak ne yazık ki enjekte edilen tüm trombositler kalsiyumla karşılaşamaz. CGF’nin farkı işte tam bu noktada ortaya çıkar. CGF işleminde Growth Factor’ler ikinci bir yoğunlaştırma işlemiyle trombosit zarından kurtarılır ve vücuda enjekte edilecek yoğunluğa getirilir. Bu da Growth Factor’lerin %97’ye varan oranda etkili olmasını sağlar. Bölgece işlemin etkisi standart PRP’ye göre çok daha yüksek olur.

  PRP ; uygulandığı bölgelerde kök hücreleri aktive ederek, doku yenilenmesi ve cilt gençleşmesine destek olan bir yöntemdir. Kişinin kendi kanı ile cilt gençleştirme ve doku yenilenmesi yan etki oluşmadan sağlanabilmektedir.

  Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine vücudun kendisidir.

  CGF-CD34 uygulamasında da yaptığımız sadece vücudun iyileşme kapasitesini arttırmaktır.

  ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 UYGULAMALARI : tüm yüz bölgesinde (alın, göz kenarı, burun kenarı kırışıklıklarında), boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklık, sarkma ve lekelerin tedavisinde, el gençleştirmede, tüm vücutta görülen sarkma, çatlak ve izlerin giderilmesinde, saç dökülmesinin durdurulması ve tedavisi amacıyla başarı ile uygulanmaktadır.

  LÜTFEN DİKKAT ! PRP için kullanılan tüpler  CE Class IIB sertifikasına sahip sterilize edilerek özel olarak imal edilmiş tüplerdir. Maliyeti çok daha az diye basit laboratuvar tüplerinde hazırlanan PRP uygulamaları sonrasında hem işlemin etkinliği daha düşük olmakta hem de yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar sadece kanın vücut dışında test edilmesi için üretilmiş herhangi bir biyouyumluluk testi bulunmayan ve klinik kullanımına izin verilmeyen tüplerdir.

  Ayrıca PRP uygulaması bir sağlık kurumunda, steril şartlarda ve doktor tarafından yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmeyen güzellik salonları ve kuaförlerde, doktor olmayan kişilerin PRP – CGF uygulaması risk içermekte olup sağlık açısından güvenilir değildir.

  Tüm cildin yapılanmasında, cilt kalitesinin artırılmasında, cilt gençleştirme amacıyla, saç dökülmesinin durdurulması-tedavisi amacıyla, ince kırışıklıkların giderilmesi, elastikiyet kaybını tedavi etmek amacıyla, leke ve akne skarı tedavilerinde güvenle ve başarıyla kullanılır.

  Cilt uygulamalarında ilk uygulama sonrası cildin aydınlanması ve parlaklığı hemen ortaya çıkar. Yapılanma veya onarım süreci, uygulanan seanslar sonrasında etkili biçimde görülmeye başlanır. 3-4 seans uygulama yapılır. Uygulanan seanslar sonrasında ortaya çıkan yapılanma-onarımın kalıcılığının devamı için devam seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir.

  Saç dökülmesi tedavisinde yalnız başına veya  mezoterapi ile dönüşümlü olarak 3-4 seans uygulanır. İlk seanstan itibaren saç dökülmesi yavaşlar, giderek tedavi etkinliği artar.

  CGF (Konsantre Growth Faktör) – CD34 uygulaması ile klasik yöntemle elde edilen PRP materyalinin özel tüp içindeki aktivatör sayesinde Growth Factor ile etkinliği ve iyileştirme potansiyeli arttırılmıştır.

  Kök hücreler çeşitli rejenerasyon / yenilenme potansiyeline sahip olan, rehabilitasyonu yöneten hücrelerdir. Bu hücreler yoğun biçimde kişinin kendi kanından doğal yöntemlerle elde edilen büyüme faktörlerini içerirler.  CGF-CD34 kanın iyileştirme potansiyelinin en yüksek olduğu kısımdır. PRP nin kullanıldığı tüm durumlarda uygulanır.

  CGF-CD34 son yıllarda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kozmetik ve anti-aging olarak sıklıkla kullanılan CGF-CD34 sonraları kas iskelet sistemi hastalıklarında, yaralanmış bölge iyileşmesinde, yara ve yanık tedavisinde ve saç dökülmesinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

  Genellikle ilk enjeksiyondan sonra gelişme görülmeye başlanır. Birkaç gün sonra bile ciltte sağlıklı bir parlaklık görülebilmektedir. Bu yöntemde 3-6 seanslık kürler önerilmektedir.  Seans aralıkları kişinin ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir.

  Sigara, alkol kullanımı, menopoz dönemi, ultravioleden korunmasız bir cilt söz konusu ise, beslenme yetersizliği ve düzensizliği söz konusu ise doz tekrarları erken dönemde gerekebilir.

  Bazı kişilerde kısmi bir iyileşme olurken, bazılarında tam iyileşme görülür. Bazı çalışmalar uygulamadan 6-9 ay sonra bile iyileşme sürecinin hala devam ettiğini göstermiştir. Ancak doku hasarına yol açan nedenler ortadan kalkmadığı sürece, doğal olarak hasar tekrar oluşabilir.

  Kişiden alınan kandan özel ayrıştırma yöntemleri ile konsantre büyüme faktörleri elde edilir. Uygulama alanına  lokal uyuşturucu anestezik kremler uygulanır. Daha sonra tedavi uygulanacak alan  dezenfektanla temizlenerek elde edilen plasma küçük iğnelerle enjekte edilir. Uygulama hazırlık kısmıyla birlikte toplam 30-45 dakika sürer.

  •  Uygulama bölgesinin 4-6 saat süre ile yıkanmaması, temizlenmemesi ve makyaj yapılmaması önerilir.
  • 12-24 saat havuz ve denize girilmemesi , ayrıca güneşte kalınmaması gereklidir.
  • Enjeksiyondan sonra anti-enflamatuvar (yani romatizmal- ağrı kesici) ilaçlar CGF-CD34 ile uyarılan doğal iyileştirme sürecini baskılayacağı için kullanılmaz.
  •  İlk 24-48 saat çok sıcak banyo, duş, hamam, sauna ve ağır egzersizler önerilmez.
  • Dışardan herhangi bir kimyasal madde ya da ilaç uygulanmaz,
  • Kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir bileşimdir,
  • Alerji ya da başka yan etkileri yoktur,
  • Bulaşıcı hastalık riski yoktur,
  • Kısa süreli bir uygulamadır
  • Etkisi kısa sürede başlar
  • Etkisi kalıcı ve uzun sürelidir
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Dr. Sibel Kaş PRP Hakkında Bilgilendiriyor