ABDOMİNOPLASTİ (KARIN GERME AMELİYATI)

Karın germe (abdominoplasti) ; orta ve alt karın bölgesinde yoğunlaşan fazla yağların alınarak, ciltte meydana gelen sarkmaların toparlandığı, karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir operasyondur.

Karın germe ameliyatında, karnın en alt kısmında enine doğru uzanan bir kesi yapılır. Bu kesi mayo altına gizlenebilecek kadar alt kısımdadır. Ayrıca göbek deliği çevresine de başka bir kesi yapılır.

Kısmi karın germe operasyonlarında bu kesiler normalden daha kısa yapılmaktadır. Göbek deliği etrafına yapılan kesiye bazı durumlarda gerek duyulmayabilir.

Kesilerin yapılmasının ardından, deri kasıklardan göğüs altına kadar kaslardan ayrılır. Bu ayrılma sonucu yüzeye çıkan karın kasları gerilerek sağlamlaştırılır. Ardından deri gerilerek yerine dikilir ve fazla deri kesilerek alınır. Dikişler pansuman ile kapatılarak, ameliyat bölgesinde oluşacak fazla sıvının tahliyesi için cilt altına dren adı verilen ince tüpler yerleştirilir.

Operasyonun ardından 1 ila 3 gün arasında hastanede kalmanız gerekmektedir. Karın germe ameliyatından sonra hastada şişlik ve ağrı görülmesi normal karşılanır. Birkaç gün boyunca devam edebilmekle birlikte bu ağrılar, ağrı kesiciler yardımıyla giderilebilmektedir.

Ameliyattan 1-3 gün sonra drenler çıkarılır, 1-3 hafta sonra ise dikişler alınır. 2 ila 4 haftanın ardından işinize dönebilirsiniz. Birkaç ay sonra ise tamamen eski sosyal yaşantınıza ve fiziksel aktivitelerinize dönebilirsiniz.  Ameliyat ardından kalan izlerin, tamamen kaybolmamakla birlikte, belirsiz hale gelmesi 9-12 ay arası sürebilmektedir. Ancak bu izler mayo veya bikini altına gizlenebilecek kadar alt seviyelerde olmaktadır.

    Your Content Goes Here