meme büyütme

Meme Büyütme (Protez)

Bazı kadınlarda meme dokusu doğuştan olmayabilmekte, memeler yapısal olarak küçük veya asimetrik olabilmektedir. Bazen de omuz, bel ve kalça oranlarına göre göğüsler çok küçük kalabilmektedir. Böyle durumlarda göğüsleri büyütmek ve şekillendirmek için yapılan operasyonlara göğüs büyütme operasyonları denir.

Operasyonla göğüs kaslarının arka kısmına yerleştirilecek protez sayesinde göğüs ölçüleri bir yada birkaç sütyen ölçüsü arttırılabilmektedir.

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan en geçerli ve etkili yöntem slikon protez yöntemidir. Meme büyütme operasyonunda kişinin kendi yağ dokusu gibi dokular da kullanılabilir ancak bu yöntemin kalıcılığı ve başarısı değişken olmakla birlikte, slikon protezler kadar tatmin edici olmayabilir.

Meme büyütmede kullanılan esas madde protezin dışındaki silikondur. İç kısımdaki dolgu maddesi farklılık gösterebilir. Hangi dolgu maddesiyle yapılan silikonun  size uygun olacağına  doktorunuz karar vermektedir.

Bu operasyonda protezin yerleştirilmesi için 4-5 santimlik bir kesi yapılmaktadır. Bu kesi meme altı kıvrımı, meme baş alt kısmı ya da koltuk altı bölgesinde yer alabilir. Kesi yapılan bölgeden, meme dokusunun veya göğüs kasının arka kısmına protez yerleştirilmektedir. Ardından kesi yerine dikiş atılarak kesi kapatılır. Operasyonun ardından ufak bir iz kalır ancak bu iz zamanla belirsiz hale gelir.

Meme büyütme operasyonlarının ardından sargı uygulaması veya sütyen kullanımı önerilmektedir. Kullanılan dikişler kendi kendine eriyen türden değilse, 10 gün sonra dikişler alınmaktadır.

Protez eğer göğüs kasının arka kısmına yerleştirildiyse, ameliyatın ardından birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlanmalar olması beklenebilir. Meme başında hissizlik, yer yer şişlikler ve morarmalar görülebilmektedir. Tüm bunlar bir hafta içinde herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden düzelmektedir.

Operasyonun ardından hastalar 3-4 gün sonra günlük sosyal ve iş yaşantılarına geri dönebilmektedir.

    Your Content Goes Here