Kadınlar, erkeklere oranla daha hassas vücuda sahipler. Buna bir de yapılan doğumlar ve yaşam kalitesi gibi etmenler eklenince kadınsal hastalıkların görülme oranı ciddi anlamda artıyor.

Kadın hastalıkları dalında uzmanlaşan hekimler kadın – doğum uzmanı olarak görevlendiriliyor. Bu doktorlar kadınsal tüm hastalıklar konusunda gerekli bilgiye sahiptir. Kadınlardaki rahatsızlıklar zaman zaman doğum sonrası gibi dönemde görülse de kimi zaman doğum yapmadan da ortaya çıkmaktadır. Asherman Sendromu da bu rahatsızlıklar arasında sayılabilir. Ciddi anlamda tedaviye ihtiyaç duyan bu rahatsızlık rahimde görülür.

Asherman sendromu nedir?

Asherman sendromu, kısaca açıklamak gerekirse rahim içi yapışıklık olarak tabir edilebilir. Rahmin tam içerisinde yaşanan bu rahatsızlık kimi kadınlarda rahimin bir bölümünü kimi kişilerde ise tamamını etkilemektedir. Asherman sendromunun tedavi edilememesi farklı sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Bunun için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Asherman sendromu belirtileri nelerdir?

Asherman sendromunun en büyük belirtisi âdet kanamasının herhangi bir nedene bağlı olmadan kesilmesidir. Bilindiği üzere âdet kanaması menopoz sonrasında ya da hamilelik dönemi ve devamında olağan olarak kesilir. Ancak bu zaman dilimi içerisinde olmayan kadınlarda asherman sendromunun belirtisi olarak âdet kanaması kesilebilir. Bu da hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bazı kişilerde bu belirti adet kesilmesi olarak değil, kanamanın ciddi anlamda azlığı şeklinde kendisini gösterir.

Asherman sendromu neden olur?

Asherman sendromunun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık görüleni kürtaj yaptırma, myom adı verilen düz kasların anormal çoğalması ve hamileliğin istem dışı sona ermesi olarak tabir edilen düşük yapma. Ancak en sık karşılaşılan sebebi ise daha önce doğum yapmamış kadınlara uygulanan kürtajdır.

Asherman sendromu nelere sebep olur?

Asherman sendromu sorunu ile uğraşan kişiler yukarıda da belirttiğimiz gibi adet görememe ya da çok az kanama olması sorunu ile uğraşır. Bunun yanı sıra kadının hamilelik döneminin istemsiz sona ermesi yani düşük yapması da bu sendromun sonucu olarak ortaya çıkar. Son olarak herhangi bir şekilde hamile kalamama yani kısırlık durumu da Asherman sendromunun tedavi edilmemesi durumunda ortaya çıkar.

Asherman sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle tedavi edilecek hastanın Asherman sendromunun neden ve nasıl oluştuğu doktor tarafından incelenir. Hastanın daha önceki jinekolojik durumları dinlenir ve buna bağlı olarak tedavi yöntemi belirlenir. Eğer hormonal ilaçların kullanılması ile geçebilecek bir durum varsa ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ileri seviyede bir rahatsızlık ile karşı karşıya ise cerrahi yöntemler devreye girer.

Asherman sendromu gebeliğe engel mi?

Asherman sendromu tedavi edilmediğinde ve ilerlemesini sürdürdüğünde kısırlık sorununa yol açar. Kişi hamile kalsa dahi düşük yapmaya başlar ve bu sorun ilerleyen dönemlerde hamile kalamama durumuna kadar gider. Çünkü döllenen yumurta kadının rahim duvarına tutunamaz ya da zorluk yaşar.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar