Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar; kişinin hem sağlığına hem de sosyal yaşamına oldukça kötü izler bırakabilmektedir. Günümüzde çok sayıda cinsel yolla bulaşan hastalıklar mevcuttur. HPV, bel soğukluğu, AIDS, hepatit B, trikomonas gibi hastalıklar cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara; korunmasız cinsel ilişki, birçok kişiyle cinsel ilişkide bulunmak gibi durumlar davetiye çıkarmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için illaki bir temas gerekmez ve tükürük, kan, vajinal salgı, sperm gibi yollarla da bulaşabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanan kişiler tarafından hastalığın bulaşıp bulaşmadığı ilk günlerde anlaşılmayabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortak olarak ortaya çıkan belirtileri; vajinal akıntı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, ishal ve bulantı, aşırı terlemedir. Tüm bu belirtiler cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi olup erken teşhis ve tedavisi şart olan bir hastalık çeşididir. Bunların yanında vajinal kaşıntı, ateş, cinsel ilişki sırasında ağrı, deri döküntüleri gibi belirtiler de olabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın tek sağlıklı yolu tek eşliliktir. Korunmada tek eşliliğin etkisi olduğu kadar kondom kullanımı yani prezervatif kullanımının da etkisi vardır. Prezervatif kullanımında kişiler oldukça hassas ve dikkatli olmalıdır. Cinsel ilişki ortasında değil de cinsel ilişki başında prezervatif takılmalıdır. Cinsel ilişki sırasında prezervatife uygun kayganlaştırıcılar tercih edilmelidir.

Bu yazımızda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları, korunmalı cinsel ilişkide hastalık bulaşır mı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar ne kadar zamanda ortaya çıkar sorularına cevaplar vereceğiz.

Korunmalı cinsel ilişkide hastalık bulaşır mı?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma metodları olarak tek eşlilik ve kondom kullanımı hakkında bilgi vermiştik. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanımı yetersiz kalabilmektedir. Korunmalı cinsel ilişki sırasında HPV hariç diğer hastalıklar bulaş göstermemektedir. HPV virüs ve bakteri kaynaklı olduğu için sadece cinsel ilişki sırasında değil kan, ten teması ve ortak kullanılan eşyalardan da bulaşabilmektedir. Hastalıklardan korunmak adına özel hijyenik aletler paylaşılmamalıdır ve diğer bir kişinin kullanması durumunda atılmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ne kadar zamanda ortaya çıkar?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri hemen ortaya çıkmadığı için kişiler tarafından anlaşılması zaman alabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar iki evrede kendini belli etmektedir. 1.evre, cinsel ilişki sonrasındaki 10-90 gün arasında belirtilerin kendini gösterdiği dönemdir. Bu dönem içerisinde rektum ve vajinal bölgede kırmızı yaralar oluşmaktadır ve bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Fakat yaraların iyileşmesi hastalığın geçtiği anlamına gelmez ve ardından ikinci evre başlamakta süreç daha zor olmaktadır ve en bulaşıcı dönem bu dönemdir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar