Kürtaj, genel anlamı ile hamileliğin sonlandırılması olarak tanımlanabilir. Kadınların kürtaj yaptırmayı seçme nedenleri karmaşık ve çeşitli olabilir. Bunun yanı sıra sağlık sebeplerinden dolayı da kürtaj yaptırılabilir.

Kürtaj toplumlarda sürekli olarak tartışma konusu olmuştur. Özellikle kapalı toplumlarda kürtaj, dinen yasak olarak tanımlanmıştır. Türkiye’de ise bu hak belirli yasal koşullar altına alınmıştır. Hamileliğin 10’uncu haftasına kadar kadınlar kürtaj yaptırabilirler. Kişinin kişisel inançları ne olursa olsun, kürtajın üzerinde düşünülmesi ve şefkatle tartışılması gereken karmaşık bir konudur.

Düşük Nedir?

Hamileliğin kendiliğinden sona ermesi olarak da bilinen düşük, gebeliğin 20. haftadan önce kaybedilmesidir. Tüm gebeliklerin yüzde 20’ye kadarının, genellikle kadın hamile olduğunun farkına varmadan önce, düşükle sonuçlanması son derece yaygın bir durumdur.

Düşük, fetüsteki kromozomal anormallikler, hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar veya uterusla ilgili yapısal sorunlar dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı olabilir. Sigara, uyuşturucu veya alkol kullanımı ve yaş gibi bazı yaşam tarzı faktörleri de düşük yapma riskini artırabilir. Bazı durumlarda, kalan dokuyu çıkarmak veya enfeksiyonu önlemek için tıbbi müdahale gerekebilir.

Düşük yapma deneyiminin, gelecekteki gebeliklerin de kayıpla sonuçlanacağı anlamına gelmediğini de belirtmek gerekiyor.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük belirtileri, hamileliğin aşamasına ve bireyin benzersiz deneyimine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bazı kadınlar çok az semptom yaşayabilir veya hiç semptom yaşamayabilirken, diğerleri hamilelik kaybının daha belirgin belirtilerine sahip olabilir.

Vajinal kanama, düşüklerin en sık görülen semptomlarından biridir. Bu kanama hafif veya ağır olabilir ve buna kramp veya karın ağrısı eşlik edebilir. Kanama ile birlikte vajinadan doku veya pıhtı geçişi de görülebilir.

Diğer düşük belirtileri, sabah bulantısı veya meme hassasiyeti gibi gebelik belirtilerinde azalmayı içerebilir. Bazı kadınlar ayrıca alt karın bölgesinde bir baskı hissi veya bir boşluk veya kayıp hissi yaşayabilir.

Düşük Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hamileyseniz ve olası bir düşükten endişe ediyorsanız, dikkat edilmesi gereken belirti ve semptomları bilmeniz gerekiyor. Düşük, gebeliğin 20. haftadan önce gerçekleşir ve eğer bu safhayı geçtiyseniz endişelenecek bir durum bulunmuyor.

Özellikle hamilelikle birlikte başlayan vücut değişimleri zaman zaman gözle görülür biçimde değişim gösterir. Ancak bu değişimler durduysa ya da ilerleme olmuyorsa mutlaka uzman hekime görünmemiz gerekiyor. Doktor ultrason muayenesi ile durumu net bir şekilde inceler. Bebeğin gelişiminin olduğu alanda kanama varsa bu düşük tehlikesi anlamına gelebilir.

Düşük Neden Olur?

Fetüsteki kromozomal anormallikler, düşüklerin en yaygın nedenidir ve vakaların yüzde 50’sini oluşturur. Düşük yapma riskini artırabilecek diğer faktörler arasında hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, uterusla ilgili yapısal sorunlar ve sigara, uyuşturucu veya alkol kullanımı ve ileri anne yaşı gibi bazı yaşam tarzı faktörleri yer alır.

Düşük Sonrası Kürtaj Gerekir mi?

Her düşük sonrası kürtaj gerekli değildir. Kendiliğinden fetüs ortadan kalktığı için kürtaj ya da farklı bir müdahale bu noktada kullanılmaz. Ancak 6 haftalık gebeliklerden sonraki düşüklerde parça kalabileceğinden dolayı kürtaj gerekmektedir. Daha önceki haftalarda gerçekleşen düşüklerde de bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar