Ertesi gün hapı nedir?

Yüksek miktarda kadınlık hormonu olarak bilinen progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı; korumasız olarak girilen cinsel ilişki sonrası planlamayan gebeliklerin önüne geçilmesi adına alınan bir ilaçtır. Ertesi gün hapı, üretim doğum kontrol hapından farklı olup günü gününe kullanım gerektirmez. Korunmasız cinsel ilişki sonrası veya kondom yırtılması gibi durumlarda alınması gereken bir haptır. Ertesi gün hapı korunmasız olarak girilen cinsel ilişkiden sonraki ilk 24 saat içerisinde alınırsa etki oranı daha fazladır. Doğum kontrol yöntemleri arasında sayılarak günü gününe alındığında çokça yan etkiyi beraberinde getirebilir. Gebeliğin önlenmesi adına kullanılan düzenli olarak alınması gereken doğum kontrol haplarından farklıdır ve sadece korunmasız cinsel ilişki sonrası kullanılması önerilir.

Bu yazımızda ertesi gün hapı nedir, ertesi gün hapı işe yarar mı, ertesi gün hapı ne zaman alınmalı, ertesi gün hapı nasıl kullanılır, ertesi gün hapı reçetesiz satılır mı, ertesi gün hapı zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Ertesi gün hapı işe yarar mı?

Ertesi gün hapı kullanan kişiler tarafından işe yarayıp yaramayacağı bazen şüphe uyandırmaktadır. Ertesi gün hapı cinsel ilişki sonrası en kısa zamanda alındığında içerisindeki progesteron hormonu etkisi ile istenmeyen gebelikleri önlemektedir.

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı?

Ertesi gün hapı; korunmasız ilişkiler sonrası planlanmayan olası bir gebeliğin oluşmasının önlenmesi adına ilk fırsatta kullanılmalıdır. Ertesi gün hapına ihtiyaç duyulduğu bazı durumlar mevcuttur. Acil doğum kontrol hapı olarak da anılan ertesi gün hapının kullanılacağı durumlar şunlardır:

 • Kondom yırtılması
 • Düzenli yutulan doğum kontrol haplarının atlanması
 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Cinsel saldırı

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı adından da anlaşıldığı gibi ilişki sonrasının ertesi günü alımı şart değildir fakat cinsel ilişki sonrası ne kadar yakın zamanda kullanılırsa etki etme oranı bir o kadar artmaktadır. Ertesi gün hapı korunmasız ilişki sonrası 3 ile 5.güne kadar alınabilen bir ilaç olup plansız gebelikleri durdurmaktadır.  Korunmasız cinsel ilişki sonrası, kondom yırtılması sonrası ve cinsel saldırılar sonrası ertesi gün hapı, olası gebelikleri önlemektedir.

Ertesi gün hapı reçetesiz satılır mı?

Ertesi gün hapı eczanelerde reçetesiz olarak satılan yüksek dozda progesteron hormonu içeren ve planlanmayan gebeliklerin önlenmesine etki eden bir haptır.

Ertesi gün hapı zararlı mı?

Ertesi gün hapı gebeliklerin önlenmesi adına içerisinde yüksek dozda progesteron hormonu içerdiği için kullanım sonrası bir takım yan etkiler göstermektedir. Adet düzensizliği, bulantı, üretim kusma ve adet dönemleri arasında lekelenme gibi yan etkileri doğurabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ