Ertesi gün hapı nedir?

Yüksek miktarda kadınlık hormonu olarak bilinen progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı; korumasız olarak girilen cinsel ilişki sonrası planlamayan gebeliklerin önüne geçilmesi adına alınan bir ilaçtır. Ertesi gün hapı, üretim doğum kontrol hapından farklı olup günü gününe kullanım gerektirmez. Korunmasız cinsel ilişki sonrası veya kondom yırtılması gibi durumlarda alınması gereken bir haptır. Ertesi gün hapı korunmasız olarak girilen cinsel ilişkiden sonraki ilk 24 saat içerisinde alınırsa etki oranı daha fazladır. Doğum kontrol yöntemleri arasında sayılarak günü gününe alındığında çokça yan etkiyi beraberinde getirebilir. Gebeliğin önlenmesi adına kullanılan düzenli olarak alınması gereken doğum kontrol haplarından farklıdır ve sadece korunmasız cinsel ilişki sonrası kullanılması önerilir.

Bu yazımızda ertesi gün hapı nedir, ertesi gün hapı işe yarar mı, ertesi gün hapı ne zaman alınmalı, ertesi gün hapı nasıl kullanılır, ertesi gün hapı reçetesiz satılır mı, ertesi gün hapı zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün HapıKorunmasız ilişki sonrasında kadınların hamile kalmak istememesi ile kullandıkları haplara verilen isim ertesi gün hapı olarak adlandırılır. Halk arasında verilen bu isim aslında hapın adı değildir. Her firma kendi belirlediği isim ile bu hapı piyasaya sürmüştür. Ertesi gün hapı merdiven altı diye tabi edilen yerlerden kesinlikle temin edilmemelidir. Mutlaka eczanelerde satın alınması gerekir. Bu sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Ertesi gün haplarının içerisinde progesteron isimli hormon bulunmaktadır. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında kadınlar tarafından kullanılan hap ile hamilelik oluşum oranını en aza indirme şansı elde edilir.

Ertesi gün hapı kullanım süresi geçilmiş ise gebeliğin sonlandırılması için kürtaj operasyonu uygulanır. Kürtaj, teknik anlamı ile hamileliğin kesin olarak sonuçlandırılmasıdır. Rahimde yumurta ile spermin buluşması sonucunda döllenerek başlayan süreç, doktor müdahalesi ile sona erdirilir. Kürtajın hem tıbbi hem de yasal birçok maddesi bulunmaktadır. Yasal olarak ülkemizde 1980 sonrasında uygulanmaya başlanan kürtajda, kişi rahmindeki çocuğunu istemiyorsa ve hamilelik başlangıç süresi 10 haftayı geçmemişse kürtaj olabilir. Bu zaman dilimini aşan hamilelikler yasal olarak sonlandırılamaz. Kürtaj yalnızca kişinin tercihleri doğrultusunda uygulanmaz. Aynı zamanda annenin sağlığını tehlikeye atan hamileliklerde doktor tarafında verilen rapora dayanarak sonlandırılabilir. Bu tür kürtajda zaman dilimi söz konusu değildir. Kişiler hamile kalmayı en baştan tercih etmiyorlarsa, gebe kalma sorununu ortadan kaldırmak için ertesi gün hapı olarak adlandırılan ilaçlar ile de korunma yolunu tercih edebilirler.

Doğum kontrol yöntemi olarak ertesi gün hapı kullanılabilir mi?

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemidir. Kaldı ki başka amaçla kullanılması söz konusu değildir. Birlikte olunduktan sonra ilk 72 saat içerisinde ertesi gün hapı eğer hamilelik istenmiyorsa mutlaka kullanılmalıdır. Aksi takdirde hamile kalınması söz konusu olabilir.

Ancak bu doğum kontrol yönteminin kadınlar üzerinde ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Öncelikle adet konusunda düzensizlikler meydana getirebilir. Bunun yanı sıra baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, ara kanamalar, meme hassasiyeti, yorgunluk ve buna bağlı olarak gelişen halsizlik, karında şişlik, karın ağrısı görülebilir. Bu belirtilerden birisi ya da birden fazlası kişinin ertesi gün hapını kullanması sonrasında ortaya çıkabilir.

Ertesi gün hapları her ne kadar doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilse de yüzde 100 koruma sağlamazlar. Dolayısıyla sadece önlem amaçlı alınmaktadır.

Ertesi gün hapı isimleri nelerdir?

Ertesi gün hapı halk arasında verilen ismidir. Eczaneye gittiğinizde size birçok marka sunulmaktadır. Bu markalar ise şöyledir:

 • Ertes 72
 • Norlevo
 • Postpill One
 • Ella

Bu haplar arasında en bilineni ve en çok kullanılanı ise Ella isimli markadır. Güncel ve en doğru bilgi için eczacınıza danışınız.

Ertesi gün hapını bakireler kullanabilir mi?

Bakire kişiler de zaman zaman ertesi gün hapını kullanabilir. Vajinal bölgede spermin olması hamileliğe sebep olabilir. Çünkü spermler son derece hareketlidir. Vajina içerisine giriş yapıp, kişiyi hamile bırakabilir. Bu noktada bakire kadınlar da ertesi gün hapı kullanabilir.

Ertesi gün hapı işe yarar mı?

Ertesi gün hapı kullanan kişiler tarafından işe yarayıp yaramayacağı bazen şüphe uyandırmaktadır. Ertesi gün hapı cinsel ilişki sonrası en kısa zamanda alındığında içerisindeki progesteron hormonu etkisi ile istenmeyen gebelikleri önlemektedir.

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı?

Ertesi gün hapı; korunmasız ilişkiler sonrası planlanmayan olası bir gebeliğin oluşmasının önlenmesi adına ilk fırsatta kullanılmalıdır. Ertesi gün hapına ihtiyaç duyulduğu bazı durumlar mevcuttur. Acil doğum kontrol hapı olarak da anılan ertesi gün hapının kullanılacağı durumlar şunlardır:

 • Kondom yırtılması
 • Düzenli yutulan doğum kontrol haplarının atlanması
 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Cinsel saldırı

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı adından da anlaşıldığı gibi ilişki sonrasının ertesi günü alımı şart değildir fakat cinsel ilişki sonrası ne kadar yakın zamanda kullanılırsa etki etme oranı bir o kadar artmaktadır. Ertesi gün hapı korunmasız ilişki sonrası 3 ile 5.güne kadar alınabilen bir ilaç olup plansız gebelikleri durdurmaktadır.  Korunmasız cinsel ilişki sonrası, kondom yırtılması sonrası ve cinsel saldırılar sonrası ertesi gün hapı, olası gebelikleri önlemektedir.

Ertesi gün hapı reçetesiz satılır mı?

Ertesi gün hapı eczanelerde reçetesiz olarak satılan yüksek dozda progesteron hormonu içeren ve planlanmayan gebeliklerin önlenmesine etki eden bir haptır.

Ertesi gün hapı zararlı mı?

Ertesi gün hapı gebeliklerin önlenmesi adına içerisinde yüksek dozda progesteron hormonu içerdiği için kullanım sonrası bir takım yan etkiler göstermektedir. Adet düzensizliği, bulantı, üretim kusma ve adet dönemleri arasında lekelenme gibi yan etkileri doğurabilir.

Ertesi gün hapı işe yaradığı nasıl anlaşılır?

Ertesi gün hapı; korunmasız cinsel ilişkilerin ardından alınan plansız gebelikleri durdurma etkisi gösteren bir korunma metodudur. Gebeliklerin önlenmesi adına doğum kontrol hapları, kondom kullanımı gibi yöntem vardır ve bu yöntemler ilişki öncesi uygulanmaktadır fakat ertesi gün hapı ilişki sonrası alınan bir haptır. Ertesi gün hapı diğer doğum kontrol hapları gibi günü gününe kullanım gerektirmez ve ilişki sonrası 3-5.gün içerisinde alınması öngörülür. Ertesi gün hapı kullanan kişiler etki edip etmeyeceği konusunda endişeye düşmektedir. Ertesi gün hapı etki süresi kişinin ne zaman kullandığı ile ilişkilidir. İlişki sonrası ilk 24 saat içerisinde alınması halinde başarı oranı yüksektir fakat hapı kullanmakta geç kalınırsa hap etkisi bir o kadar azalmaktadır. Ertesi gün hapı kullanan kişiler ile yarayıp yaramadığını nasıl anlayacakları konusunda merak etmektedir. Ertesi gün hapının işe yarayıp yaramadığı kişinin bir sonraki adetinin olmasıdır. Kişi eğer bir sonki adetini gördüyse ertesi gün hapı etki etmiş demektir.

Bu yazımızda ertesi gün hapı işe yaradığı nasıl anlaşılır, ertesi gün hapı etkili mi, ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir, ertesi gün hapı adeti geciktirir mi, hamileyken ertesi gün hapı kullanılır mı ve ertesi gün hapının sık kullanımının zararı var mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Ertesi gün hapı etkili mi?

Günümüzde birçok ertesi gün hapı bulunmaktadır ve her birinin etki süreleri birbirinden farklıdır. Ertesi gün hapı ilişki sonrası alınması gereken bir korunma metodudur ve belirtilen ve önerilen vakitlerde alınmadığı taktirde etki etme oranı çok azdır. Hangi ertesi gün hapı çeşidi hangi vakitler arasında alınması gerekiyorsa o vakitlerde alınmalıdır ve etkisi ancak o zaman görülmektedir. Ertesi gün hapları gebelik sonlandırma için kullanılamaz.

Ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapı kişiler tarafından doğru kullanıldığında bir zarar teşkil etmez. Kişileri kısırlaştırmaz ve vücut hormonlarını bozmaz. Her ilaç türünde olduğu gibi ertesi gün hapının da nadir de olsa yan etkileri olabilmektedir. Ertesi gün hapının olası yan etkileri şunlardır:

 • Bulantı, kusma
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Adet döneminin ağrılı geçmesi
 • Meme hassasiyeti
 • Duygusallık ve sinirlilik

Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?

Ertesi gün hapı adet döngüsünü etkilemez fakat nadir olarak erken görmenize ve adetin gecikmesine sebebiyet verebilir.

Hamileyken ertesi gün hapı kullanılır mı?

Hamile olduğunu düşünen kişiler tarafından ertesi gün hapı kullanımı uygun değildir, fetüs için zararları olabilmektedir.

Ertesi gün hapının sık kullanımının zararı var mı?

Ertesi gün hapının doğum kontrol hapları gibi sürekli ve günü gününe kullanımı şart değildir. Ertesi gün hapının kullanım önerisi bir ay içinde sadece bir kere alınması yönündedir. Acil koruma metodu olarak bilinir ve düzenli koruma metodu içermez. O yüzden korunmasız cinsel ilişki sonrasında alınmalı ve sürekli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ