Kızlık zarı dikimi hakkında en çok merak edilen konulardan biri kızlık zarı dikiminin yasal boyutu ve yasak olup olmadığıdır. Bu yazımızda kızlık zarı yasal mı, kızlık zarı dikimi yasak mı, kızlık zarı dikimi kayıtlara geçer mi, kızlık zarı dikimi e-devlette çıkar mı, kızlık zarı dikimi yapıldığı başka kurumlar tarafından görülür mü hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarı dikimi hakkında en çok merak edilenler hakkında kızlık zarı blog sayfamızda bilgilendirici içerikler paylaşmaktayız. Kızlık zarının ne olduğu hakkında bilgi almak için kızlık zarı nedir, ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi almak için kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi yasal mı?

Kızlık zarı dikimi vajinal estetik dalı altında yapılan operasyonlardan biridir. Bir kadının kızlık zarı dikimi yaptırmasına yasal bir engel yoktur. Reşit olan bir kadın kendi isteği ile kimsenin onayına gerek duyulmaksızın kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

Kızlık zarı dikimi nerelerde yapılabilir?

Zorunlu sebeplerle yapılan kızlık zarı dikimleri kamu hastanelerinde yapılabilmekle birlikte isteğe bağlı kızlık zarı dikimi özel hastanelerde yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi operasyonlarının kadrosunda alanında uzman doktorlar bulunan kızlık zarı dikimi yapan hastaneler tarafından yapılması, operasyonun başarısı ve komplikasyon gelişmemesi açısından fayda sağlayacaktır.

Kızlık zarı dikimi kayıtlara geçer mi?

Kızlık zarı dikimi yaptırmayı düşünen kadınların en büyük endişesi kızlık zarı dikimi yapıldığının anlaşılması, operasyon bilgisinin ilerde karşısına çıkmasıdır. Kızlık zarı dikimi e-devlette çıkar mı, kızlık zarı dikimi sağlık ocağında görünür mü gibi endişeler de bunun sonucudur. Kızlık zarı dikimi maksimum gizlilik içinde yapılması gereken ve başka bir kurumla paylaşılmaması gereken bir operasyondur. Bu sebeple gizliliğe önem veren özel hastanelerde yapılacak kızlık zarı dikimi operasyonlarının bilgisi başka kurum kayıtlarına geçmemektedir.

Kızlık zarı dikimi yapıldığı bilgisi başka kurumlarla paylaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri de kızlık zarı dikimi yapıldığı bilgisinin aile hekimi veya başka kurumlarla paylaşılıp paylaşılmadığıdır. Kızlık zarı dikimi yapıldığı bilgisi başka hiçbir kurum ile paylaşılmamaktadır.

18 yaş altı kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

18 yaş altı kişilere kızlık zarı dikimi ancak anne babanın yazılı onayı ile yapılabilmektedir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kızlık zarı dikiminde de 18 yaş altı kişilere yapılacak operasyonlarda anne baba onayı gereklidir.

Tıp dilinde himenoplasti olarak geçen kızlık zarı dikimi son zamanlarda yaşanan gelişmeler ışığında hem hızlı hem de ağrısız bir şekilde tamamlanmaktadır. Kızlık zarı dikimi konusunda jinekologlar hastalara yardımcı olmaktadırlar.

Bu işlemi yapabilmek için iki yöntem arasından birisinin seçilmesi gerekiyor. Genellikle cinsel ilişki ile yırtılan bu zar geçici ve kalıcı olmak üzere iki şekilde dikilmektedir. Geçici yapılacak işlemlerde evlilik tarihi yakın olan kadınlar için uygulama yapılmaktadır. Bu tür dikimde kişinin belirli bir süre sonra zarı kendiliğinden bozulmaktadır. Kalıcıda ise yeniden cinsel ilişkiye girene kadar bozulma olmaz.

Kızlık zarı genellikle cinsel ilişki yoluyla bozulsa da sanıldığı gibi tek sebep bu değildir. Kişinin başından bir kaza geçtiyse ve bunun etkisi ile de kızlık zarı bozulabilir. Bu durum çok nadir yaşansa da sebepler arasında sayabiliriz. Kızlık zarı diktirmek isteyen kadınların aklında birçok endişeli durum vardır.

Kızlık zarı dikimi e-devlette görünür mü?

Ülkemizde toplum yapısı sebebi ile birçok genç kadın kızlık zarı dikimi işlemini yaptırmaktadır. Ancak genel endişe olarak bu işlemin görünür olup, olmadığı konusunda kafalarında soru işaretleri kalmaktadır. Kızlık zarı dikimi e devlette görünür değildir. Maksimum güvenlik ve gizlilik içerisinde yapıldığı için kimse sizin bu işlemi yaptırdığınızı öğrenemez. Bunun yanı sıra farklı kurumlarla da bu işlem ve detayları paylaşılamaz.

Kızlık zarı dikimi için aile onayı gerekir mi?

Kızlık zarı dikimi reşit yani 18 yaşını doldurmuş bir kişiye yapılacaksa ailenin duruma karışması söz konusu olamaz. Ancak bu operasyon yalnızca reşit bireylere yapılmamaktadır. Herhangi bir kaza sonucunda zarın zedelenmesi veya tamamen ortadan kalkması jinekolojik bir muayene sonrasında belirlenmişse ailenin onayı ile 18 yaşından küçük bireye de kızlık zarı dikimi yaptırılabilir. Bu noktada elbette aile öne çıkmaktadır.

Kızlık zarı dikimi iz bırakır mı?

Kızlık zarı diktirmek isteyen kadınların aklındaki en büyük soru ise iz bırakıp, bırakmadığıdır. Elbette yapılan bir operasyon var ancak en önemli özelliği herhangi bir iz bırakmaması ve bakıldığında dikimin anlaşılmamasıdır. Yaptıracağınız operasyon herhangi bir tahlilde çıkmaz. Buna ek olarak ultrason gibi detaylı muayenelerde bile herhangi bir ize rastlanmaz. Bu konuda operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin rahat olması gerekmektedir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikiminin anlaşılıp anlaşılmadığı, ilk gecede bu durumun ortaya çıkacağı korkusu birçok kadının dikim konusundan uzak durmasına sebep oluyor. Ancak yapılan araştırmalar ve kullanılan teknikler sonucunda herhangi bir iz bırakmayan kızlık zarı dikimi operasyonu dışarıdan bakıldığında da anlaşılmaz. Dolayısıyla cinsel ilişkiye gireceğiniz kişinin bakarak anlaması imkansızdır. Kaldı ki operasyonu yapan doktorun dışında herhangi bir uzman jinekolog dahi incelese kızlık zarı dikimini anlaması mümkün değildir. Bu ortamda güven içerisinde ameliyat olabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında kızlık zarı dikimi imkanı sunuyoruz. Kızlık zarı, kızlık zarı dikimi, kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kızlık zarı ve kızlık zarı dikimi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar