Kızlık zarı nedir? İşlevi var mıdır?

Vajina girişinin 1-2 cm iç kısmında yer alan kılcal damarlardan oluşan kızlık zarı, bekaret zarı olarakta bilinmekte, pek çok toplumda namus ve bekaretin simgesi olarak tanımlanmaktadır. Tıptaki adı Latince Hymen okunuşu himen’dir. Fonksiyonel bir görevi olmayan kızlık zarı bir organ değildir. Anne karnında 7-12 haftalar arasında oluşan kızlık zarı, çocukluk döneminde vajina içerisine mikropların girişini engelleyerek enfeksiyonu önler. Çocukluk çağından sonra kızlık zarı fonksiyonunu yitirir.

Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Tek bir kızlık zarı yapısından bahsetmek mümkün değildir. Aşağıda kızlık zarı çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Septalı Hymen: Kızlık zarının orta bölümündeki bir uzantı kızlık zarını ikiye böler. Bu sebeple ilk cinsel ilişki çok zor olur ve kanama miktarının fazla olması beklenir. Bazı durumlarda çiftler cinsel ilişkiye dahi giremez. Bu durumlarda kızlık zarının alınması gerekir.

Kribriform Hymen: Kızlık zarı orta bölümünde kabarık delikli bir görüntü oluşan bu kızlık zarı çeşidinde çiftler cinsel ilişkiye giremeyeceği için kızlık zarının alınması gerekir.

Yarı Septalı Hymen: Septalı Hymen kızlık zarında olduğu gibi kızlık zarı orta bölümünde bir zar kalıntısı olur. Zar tamamen ortadan bölünmediği için cinsel ilişkiye engel teşkil etmez ancak kızlık zarı kenarında bir doku parçası hissedilir.

Kresentrik Hymen: Kızlık zarının ortası yarım ay şeklinde alt kenarının kalın olması ile çiftler genellikle ağrılı ve zor cinsel ilişkiye girebilirler. Kızlık zarının alınması gerekebilir.

Labial Hymen: Bu kızlık zarı çeşidinde zar kalın ve kenarlı olması ile orta boşluk neredeyse kapalı gibi görünür. Çiftler çok zor cinsel ilişkiye girebilirler. Kanamanın yoğun olması beklenir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Anüler Hymen: Bu kızlık zarı çeşidinde zar elastik yapıdadır. Cinsel ilişki sırasında zar kolaylıkla esner. Damar yapısı çok incedir. Cinsel ilişki sırasında çok az kanama olması veya olmaması beklenir.

Fimbriad Hymen: Bu kızlık zarı tipinde zarın ortasına bakan kısım girinti çıkıntılıdır. Nadiren cinsel ilişki sırasında zorluk oluşturur.

Imperfore Hymen: Kızlık zarının hiç gelişmemesi durumudur. Bu durumda kızlık zarı oluşmamış ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Adet görme zamanı geldiğinde kızlık zarına cerrahi müdahale gerekir.

Kızlık zarına yapılan cerrahi operasyonlar nelerdir?

Kızlık zarına yapılan cerrahi operasyonların birkaç sebebi bulunmaktadır. Kızlık zarının cinsel birlikteliğe engel olması ve aşırı sancılı adet görme durumunda kızlık zarının alınması gerekebilir. İlk cinsel ilişkide kanama beklendiğinden dolayı yırtılmış bir kızlık zarının onarımı için kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olabilir. Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemlerinden hangisinin size uygun olduğunu öğrenmek ve kızlık zarı onarımı hakkında bilgi almak için hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinden bilgi alabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi, vajinanın girişinde bulunan zarın herhangi bir sebeple (genellikle cinsellik yoluyla) ortadan kalkmasının sonucunda yeniden aynı noktada oluşturulması işlemidir.

Hymenoplasti olarak da bilinen bu işlem jinekologlar tarafından yapılmaktadır. İki ana kızlık zarı dikimi bulunmaktadır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı dikimi, ikincisi ise kalıcıdır. Yapılan işlem sonunda kızlık zarı hiç bozulmamış gibi görünür ve profesyonellerin dahi anlaması imkansız olacak şekilde dikilebilir.

Kızlık zarı genel olarak cinsellik ile ortadan kalksa da farklı nedenler de bu yapıya doğrudan zarar verebilir. Örneğin kaza geçirmek, adet dönemlerinde tampon kullanmak gibi durumlar kızlık zarına zarar vererek ortadan kaldırır.

Kızlık zarı dikimi tıbben gerekli olmasa da kültürel veya dini nedenlerle kızlık zarının eski haline getirilmesini isteyen kişiler için kişisel bir tercih olabilir

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığını belirlemenin birkaç yolu vardır. Ancak bu noktada bir profesyonelden yardım almak en doğru hareket olacaktır. Dolayısıyla birinci yöntemimiz uzman jinekoloğa görünmek olacaktır. Uzman tarafından görsel olarak incelenen kızlık zarı bölgesinde yırtıklara ait yara izleri ve bir takım emareler zarın hasar aldığına ya da tamamen ortadan kalktığına yönelik ipucu verebilir.

İkinci yöntem ise, cinsel ilişki sırasında kanamanın olmamasıdır. Kişi partneri ile ilk birleşmeyi yaşadığı sırada genellikle kanama gerçekleşir. Ancak kişinin kızlık zarında herhangi bir bozulma olmasa bile zaman zaman ilk ilişkide kanamanın gerçekleşemeyebileceği de unutulmamalıdır. Çünkü bazı kadınların zar yapısı elastik olduğu için esner ve ilk birleşmede bozulmayabilir. Dolayısıyla kişiler bu noktadan hareket ederek partnerini suçlayıcı bir dil kesinlikle kullanmamalıdır.

Sürtünme Yoluyla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Kızlık zarı konusunda en çok sorulan sorulardan birisi olan kızlık zarı sürtünme yoluyla bozulup bozulmaması pek çok kadını etkilemektedir. Ancak bu konuda tıp bilimi içerisinde çalışma yürüten uzmanların genel kanısı sürtünme yoluyla bozulmanın gerçekleşmesinin imkansız olmasıdır. Kızlık zarı ancak ve ancak vajina içerisine giriş olması durumunda bozulabilir. Ancak sürtünme vajina içerisine doğru olursa bozulma ihtimalinden söz edebiliriz.

Kıyafet Üzerinden Kızlık Zarı Bozulur mu?

Kıyafet üzerinden kızlık zarının bozulması ancak içeriye doğru girişin gerçekleşmesi sonucunda olabilir. Fakat kıyafet varken bu ihtimalin de zor olacağı göz önünde bulundurulursa bu yolla bozulma durumu da oldukça güçtür. Eğer çok zorlanırsa durum gerçekleşebilir.

Tampon Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Tampon kullanımı kızlık zarı dokusunu gerebilirken, önemli bir hasara veya yırtılmaya neden olması pek olası değildir. Kızlık zarı, tamponlar da dahil olmak üzere çeşitli nesneleri barındırmak için esneyebilen esnek bir yapıdır. Ancak yerleştirme sırasında yapılabilecek bir hata bozulmayı gerçekleştirebilir.

Elle Kızlık Zarı Bozulur mu?

Elle kızlık zarı bozulması yalnızca yapının olduğu bölgeye çok fazla baskı gelmesi sonucunda gerçekleşebilir. Bunun dışında vajina dışında yapılacak herhangi bir el hareketi herhangi bir bozulmaya yol açmaz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar