Kızlık zarı nedir? İşlevi var mıdır?

Vajina girişinin 1-2 cm iç kısmında yer alan kılcal damarlardan oluşan kızlık zarı, bekaret zarı olarakta bilinmekte, pek çok toplumda namus ve bekaretin simgesi olarak tanımlanmaktadır. Tıptaki adı Latince Hymen okunuşu himen’dir. Fonksiyonel bir görevi olmayan kızlık zarı bir organ değildir. Anne karnında 7-12 haftalar arasında oluşan kızlık zarı, çocukluk döneminde vajina içerisine mikropların girişini engelleyerek enfeksiyonu önler. Çocukluk çağından sonra kızlık zarı fonksiyonunu yitirir.

Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Tek bir kızlık zarı yapısından bahsetmek mümkün değildir. Aşağıda kızlık zarı çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Septalı Hymen: Kızlık zarının orta bölümündeki bir uzantı kızlık zarını ikiye böler. Bu sebeple ilk cinsel ilişki çok zor olur ve kanama miktarının fazla olması beklenir. Bazı durumlarda çiftler cinsel ilişkiye dahi giremez. Bu durumlarda kızlık zarının alınması gerekir.

Kribriform Hymen: Kızlık zarı orta bölümünde kabarık delikli bir görüntü oluşan bu kızlık zarı çeşidinde çiftler cinsel ilişkiye giremeyeceği için kızlık zarının alınması gerekir.

Yarı Septalı Hymen: Septalı Hymen kızlık zarında olduğu gibi kızlık zarı orta bölümünde bir zar kalıntısı olur. Zar tamamen ortadan bölünmediği için cinsel ilişkiye engel teşkil etmez ancak kızlık zarı kenarında bir doku parçası hissedilir.

Kresentrik Hymen: Kızlık zarının ortası yarım ay şeklinde alt kenarının kalın olması ile çiftler genellikle ağrılı ve zor cinsel ilişkiye girebilirler. Kızlık zarının alınması gerekebilir.

Labial Hymen: Bu kızlık zarı çeşidinde zar kalın ve kenarlı olması ile orta boşluk neredeyse kapalı gibi görünür. Çiftler çok zor cinsel ilişkiye girebilirler. Kanamanın yoğun olması beklenir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Anüler Hymen: Bu kızlık zarı çeşidinde zar elastik yapıdadır. Cinsel ilişki sırasında zar kolaylıkla esner. Damar yapısı çok incedir. Cinsel ilişki sırasında çok az kanama olması veya olmaması beklenir.

Fimbriad Hymen: Bu kızlık zarı tipinde zarın ortasına bakan kısım girinti çıkıntılıdır. Nadiren cinsel ilişki sırasında zorluk oluşturur.

Imperfore Hymen: Kızlık zarının hiç gelişmemesi durumudur. Bu durumda kızlık zarı oluşmamış ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Adet görme zamanı geldiğinde kızlık zarına cerrahi müdahale gerekir.

Kızlık zarına yapılan cerrahi operasyonlar nelerdir?

Kızlık zarına yapılan cerrahi operasyonların birkaç sebebi bulunmaktadır. Kızlık zarının cinsel birlikteliğe engel olması ve aşırı sancılı adet görme durumunda kızlık zarının alınması gerekebilir. İlk cinsel ilişkide kanama beklendiğinden dolayı yırtılmış bir kızlık zarının onarımı için kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olabilir. Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemlerinden hangisinin size uygun olduğunu öğrenmek ve kızlık zarı onarımı hakkında bilgi almak için hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinden bilgi alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar