Klamidya nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar; korunmasız olarak girilen ilişkiler sonrası ve birden fazla partnere sahip olan kişilerde ortaya çıkan ve sıkça görülen bir hastalıktır. Bu hastalık bulaş gösterdiği anda tedavisinin gecikmesi durumunda başka ciddi sorunlara da sebebiyet verebilmektedir. Günümüzde cinsel yolla bulaşan birçok hastalık türü bulunmaktadır ve hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kadınlarda ayrı erkeklerde ayrı olarak ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda görülen cinsel yollar bulaşan hastalıklar şunlardır:

 • HPV
 • Bel soğukluğu
 • Klamidya
 • Genital herpes
 • Frengi
 • Uyuz
 • HIV(AIDS)
 • Hepatit B
 • Molloscum contagiosum

Erkeklerde görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise şunlardır:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan hastalıkların bazıları tedaviye cevap verirken bazıları ise tedaviye cevap verememekte yani tedavisi mümkün olmamaktadır. Frengi, bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyaz tedavi edilebilen ve tedavi şansı yüksek olan hastalıklardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda bulunan klamidya; hem erkeklerde hem de kadınlarda bulaş göstermekte olup tedavisi mümkün bir hastalıktır. Klamidya; bakteriyel bir enfeksiyondur ve kadınlarda zamanında tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar gidebilmektedir. Klamidya; oral, vajinal ve anal seks sırasında bulaş gösterebildiği gibi doğum esnasında da anneden bebeğe geçebilme olasılığı bulunmaktadır. Daha çok genç yaşlarda olan kişilerde gözlenmektedir ve hastalığın ilerleyen safhalarında kadınlarda; kısırlık, servisit, erkeklerde; prostatit, üretrit ve epididimit gibi hastalıkları beraberinde getirmektedir.

Bu yazımızda klamidya nedir, klamidya nasıl bulaşır, klamidya belirtileri nelerdir, klamidya kuluçka süresi ne kadar, klamidya tedavi yöntemleri nelerdir, klamidya testi nasıl yapılır, klamidya testi ne kadar zamanda çıkar ve klamidya testi fiyatları ne kadar sorularını detaylıca cevaplandıracağız.

Klamidya nasıl bulaşır?

Klamidya, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfında yer almaktadır ve bulaş gösterdiği ilk zamanlarda belirtileri anlaşılmamaktadır. Klamidya, oral, anal ve vajinal seks esnasında bulaşmaktadır ayrıca doğum sırasında anneden bebeğe geçişi de mümkündür.

Klamidya belirtileri nelerdir?

Klamidya kadınlarda ve erkeklerde gözlendiği için belirtileri yani semptomları farklı olmaktadır. Kadınlarda klamidya belirtileri şöyledir:

 • Yoğun ve kötü kokulu vajinal akıntı
 • Ağrılı adet kanamaları
 • İdrar yaparken ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Vajinal bölgede kaşıntı ve yanma

Erkeklerde görülen belirtiler:

 • Penis ucundan berrak akıntı gelmesi
 • Penis ucunun etrafında kaşıntı ve yanma
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Testis etrafında ağrı ve şişlik

Klamidya kuluçka süresi ne kadar?

Klamidya belirtileri etkene bulaştıktan sonraki 1-3 hafta arasında ortaya çıkmaktadır. Klamidya kuluçka süresi ise 6-14 gün arasında değişkenlik göstermektedir.

Klamidya tedavi yöntemleri nelerdir?

Klamidya; bakteriyel kaynaklı bir hastalık olduğundan tedavisi antibiyotik ilaçlar ile sağlanmaktadır. Bu süreçte kullanılan antibiyotik ilaçlar çoğunlukla 7 günlük kullanımla sınırlıdır. Tedavi esnasında belirtiler yok olmuş olsa dahi ilaçların alımına devam edilmelidir. Klamidya tedavisi sırasında cinsel ilişkide bulunmaktan kaçınılmalıdır ve kişilerin partnerleri de eşleri ile beraber tedavi altında olmalıdır.

Klamidya testi nasıl yapılır?

Klamidya testi hastalığa sebebiyet veren bakterinin araştırılması adına uygulanmaktadır. Klamidya testinde kullanılan yöntemler sitolojik inceleme ve bakteriyel kültürdür. Klamidya tedavisi olup ve tedavi süresi biten hastaların mutlaka tekrar klamidya testi yaptırmaları gerekmektedir.

Klamidya testi ne kadar zamanda çıkar?

Klamidya testi yaptıran kişiler sonuçlarını ne zaman alacaklarını ve sonuçlarının ne olduğunu merak etmektedir. Klamidya kültür sonuçları 5 ila 7 gün içerisinde çıkmaktadır.

Klamidya testi fiyatları ne kadar?

Klamidya testi fiyatları, hastalığın derecesine ve testin yapılacağı hastaneye bağlı değişmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, klamidya testi, klamidya testi fiyatları hakkında erkekler üroloji servisine, kadınlar ise kadın hastalıkları ve doğum servisine müracaat edebilir ve daha fazlasına ulaşmak için de whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  – Tanı, Tarama ve Tedavisi

  – Smear

  – HPV Virüsü Tiplemesi

  – HPV Aşısı

  – Siğil (Condilom) Koterizasyonu

  Merkezimizden Fotoğraflar