Kürtaj Operasyonlarında Anestezi Türü Seçimi – Genel / Lokal

Kürtaj istenmeyen gebelikler, anne veya bebek sağlığını tehdit eden zorunlu haller ve benzeri durumlarda gebeliğin sonlandırılmasını amaçlayan, birbirinden farklı metotlarla ve anestezi türleri ile yapılabilen operasyonlardır. Kürtaj yaptırmak isteyen kadınların en büyük korkuları operasyon sırasında ağrı, acı duyma üzerinedir. Bundan dolayı kürtaj olanların yorumları, lokal anestezi ile kürtaj olanların yorumları ve genel anestezi ile kürtaj olanların yorumları sıklıkla incelenmektedir.

Bu yazımızda kürtajda anestezi seçimi konusunda endişe eden kadınlar için kürtajda anestezi türü nasıl seçilir, genel anestezi ile kürtaj nasıl yapılır, lokal anestezi ile kürtaj nasıl yapılır, kürtajda acı hissedilir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Anestezi olmadan kürtaj yapılır mı?

Anestezi olmadan kürtaj yapılması söz konusu değildir. Hastanın tıbbi durumu değerlendirildiğinde genel anesteziye uygunluğu yoksa veya riskli olacaksa, lokal anestezi tercih edilerek kürtaj yapılır. Yapılacak muayene sonrasında tıbbi uygunluk ve hasta talebi üzerine anestezi seçimi yapılmaktadır. Uygulanacak anestezi türü ve kürtaj metodu için kürtaj muayenesi olunması gerekir.

Genel anestezi ile kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj operasyonlarının büyük bölümü genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi ile kürtaj olanlar kürtaj anını görmez hissetmez herhangi bir acı duymazlar. Kürtaj operasyonu genel anestezi ile yapılacaksa hastanın genel anesteziye uygunluğu gerekli testler yapıldıktan sonra anestezi ve reanimasyon uzmanı tarafından değerlendirilir. Anestezi uzmanı tarafından hasta uyutulur. Ardından operasyona başlanır. Kürtajın nasıl yapılacağı anestezi türüne göre değişmez. Kürtaj operasyonunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için kürtaj nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Lokal anestezi ile kürtaj nasıl yapılır?

Genel anestezi yapılamadığı durumlarda veya daha önce vajinal doğum yapan kişilerde tercih edilebilen lokal anestezi ile kürtaj operasyonlarında kadınların en çok sorduğu sorulardan biri lokal anestezi ile kürtajda acı hissedecek miyim olmaktadır. Lokal anestezide serviks uyuşturularak anestezinin etkisi beklendikten sonra operasyona başlanır. Uygun dozda lokal anestezi uygulandığında hasta acı hissetmez.

Anestezili kürtaj fiyatları ne kadar?

Yapılacak anestezi türü ve uygulanacak kürtaj yöntemine göre kürtaj fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Genel anestezi ile kürtaj fiyatları ve lokal anestezi ile kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kürtaj hakkında sorularınız varsa telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan yardım alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ