Naboth kisti, adını Hollandalı anatomist Naboth’tan alan ve rahim ağzında gelişen rahatsızlığın bir adıdır. Serviks olarak da isimlendirilen rahim ağzında bulunan salgı bezlerinde oluşan bu rahatsızlık genellikle herhangi bir soruna yol açmaz.

Naboth kistlerinin genelde semptom vermemesi ya da bu belirtileri kişinin anlayamaması hastalığın sessiz bir şekilde oluştuğunu gösterir.

Naboth Kisti (Rahim Ağzı Kisti) Nedir?

Naboth kistleri, rahim ağzının iç yüzeyinde oluşan küçük ve içlerinde sıvı biriktiren küçük keselere verilen isimdir. Genel olarak zararsız olarak tabir edilse de herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ancak eğer kişiyi rahatsız etmeye başladıysa doktor kontrolünde çıkartılırlar.

Vajinanın nemli kalmasını sağlayan ve cinsel birliktelik sırasında salgılama işi de yapan bezlerde oluşan birtakım sorunlar nedeniyle zaman zaman naboth kisti görülebilir. Rahim ağzı kisti olarak da tanımlanan bu rahatsızlık çoğunlukla 1 ila 4 milimetre arasında değişen çaplardadır. Bu kistler genellikle rutin muayene sırasında ortaya çıkar.

Naboth Kisti Belirtileri Nelerdir?

Naboth kisti belirtileri genellikle kişiler tarafından anlaşılmayabilir. Çok fazla kendisini belli etmeden ilerleyen bu rahatsızlık vajinal akıntı, vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı ya da yanma hissi ve pelvik ağrı ile kendisini gösterir.

Noboth Kisti Neden Olur?

Noboth kistinin oluşmasında birkaç faktör bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğal bezlerin büyümesi: Rahim ağzında doğal olarak bulunan bazı salgı bezlerinin büyümesi noboth kistine yol açabilir.
 • Gebelik ve doğum: gebelik süresince kişinin yaşadığı hormonal değişimler ve doğum sonrasında eskiye dönüş sırasında noboth kisti oluşabilir.
 • Enfeksiyon: Rahim ağzında gelişen enfeksiyonlar ilerleyen dönemlerde hastalığa zemin hazırlayabilir.
 • Yaralanma: Rahim bölgesinde gelişen yaralanma durumları kistin oluşması için gerekli ortamı oluşturabilir. Bunun yanı sıra yine bölgede geçirilen cerrahi operasyonlar da noboth kistine neden olabilir.

Rahim Ağzı Kisti Tehlikeli mi?

Rahim ağzı kisti genel olarak tehlikesizdir. Bu nedenle birçok cerrah herhangi bir müdahalede bulunmaz. İyi huylu olarak bilinir. Ancak kişi bu durumdan rahatsız olduğunu dile getirirse ve ağrılarından şikayetçi olursa ufak bir operasyonla kistler alınır ve hasta eski sağlığına kavuşturulur. Rahim ağzı kisti nadir de olsa bölgedeki işleyişin bozulmasına yol açabilir. Bu da doktor için hastaya müdahale edilmesi anlamına gelir.

Rahim Ağzı Kisti Kendiliğinden Geçer mi?

Rahim ağzı kisti genel olarak kendiliğinden geçer. Hastalığın iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bunda en büyük etken ise kistin büyüklüğüdür. Daha küçük çaplı kistler hızlı bir şekilde iyileşirken, büyük olanlar daha geç sürede ortadan kaybolur.

Naboth Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Naboth kisti için doktorlar genelde tedaviye ihtiyaç duymazlar ancak bazı durumlarda operasyon yapılması gerekebilir. Bu durumda,

 • Kistin boşaltılması,
 • Elektrokoterizasyon
 • Kriyoterapi
 • Lazer tedavisi

gibi uygulamalar yapılarak hasta sağlığına kavuşturulur.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar