Polikistik Over Hakkında En Çok Merak Edilenler

Polikistik over sendromu çoğu kadında görülebilen bir rahatsızlıktır ve belirli hastalıklara yol açabilmektedir. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda daha sık görülen polikistik over, doğum kontrol hapı kullanan kişilerde bu hastalık var olduğunda kullanılan ilaca bağlı hastalık gizlenmektedir. Herkes tarafından merak edilen ve herkesin kafalarında soru işareti bırakan polikistik over konularını detaylı olarak inceleyeceğiz.

Polikistik over ne demek?

Polikistik over, kadınların yumurtalıklarında 10 adetten fazla iyi huylu kist oluşumuna sebebiyet veren ve adet düzensizliğine, kısırlığa ve hatta kansere yol açabilecek olan bir rahatsızlıktır. Polikistik over sendromu, kronik bir hastalıktır ve tedavi edilmediği taktirde kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve başka ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilmektedir. Polikistik over sendromuna neden olan durumlar tam olarak bilinmemektedir ve neden olan durumlara genetik faktörler ve çevresel faktörler örnek verilebilmektedir. Diğer tüm hastalıklarda erken teşhis ve tedavi önem taşıdığı gibi polikistik over sendromunda da erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Hormonal bir rahatsızlık olan polikistik over sendromu, vücuttaki insülin miktarını arttırmaktadır ve buna bağlı olarak hem hastalığın belirtileri hem de insülin miktarının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler aynı anda görülebilmektedir.

Polikistik over nasıl anlaşılır?

Polikistik over rahatsızlığı yaşayan hastalar; adet düzensizliği, saç dökülmesi, aşırı tüylenme, cilt dokusunda olumsuz değişiklikler, kısırlık veya gebe kalma zorluğu, göğüslerde büyüme, uyku apnesi, horlama, adet döneminde oluşan normalden fazla kanamalar, yüz bölgesinde aşırı sivilcelenme ve yağlanma şikayetleri ile hastaneye başvurmaktadır. Bu belirtiler doğrultusunda polikistik over hastalarına hormon ve tam kan sayımı testleri yapılmaktadır. Polikistik over sendromu teşhisinde kandaki androjen hormon seviyeleri ve FSH, LH hormon seviyelerinin değerleri polikistik over sendromu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi edinilmede yardımcı olmaktadır.

Polikistik over tüylenme yapar mı?

Polikistik over sendromu rahatsızlığı çeken kişilerin vücudunda belli başlı değişimler olmaktadır ve hastalık sonucunda hem fiziksel hem de psikolojik olarak hastalar ciddi oranda olumsuz etkilenmektedir. Polikistik over sendromuna bağlı olarak vücuttaki andojen seviyesi yükselmekte ve sonucunda ciltte sivilcelenme, lekelenme, aşırı tüylenme gibi durumlar gözlenebilmektedir.

Polikistik over kanama yapar mı?

Polikistik over sendromu ile vücutta bazı anormal değişimler gözlenebileceğinden bahsetmiştik ve hastalığın en tipik belirtisi olan adet düzensizliği bu gruba dahildir. Adet düzensizliği, uzun süreli ya da kısa süreli görülen kanamalar olup bazen de hiç kanama yapmayabilir. Polikistik over şikayeti yaşayan kişilerde adet düzensizliği görüldüğü için kişi ne zaman adet olacağını kestiremediği için zamansız kısa süreli kanamalar da yaşayabilmektedir.

Polikistik over nasıl geçer?

Polikistik over sendromu kronik olan bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden iyileşme göstermemektedir. Polikistik over sendromu tedavisi hastanın yaşına göre planlanmaktadır ve tedavide ilk aşama fazla kilolu insanları kilolarından kurtarmaktır. Çünkü aşırı kilo tedavi şansını düşürmekte ve tedaviyi zorlaştırmaktadır. Polikistik over sendromu kişinin kilo almasına neden olmaktadır ve bu hastalığa sahip olan kişilerin kilolu olmaları gayet doğal bir durumdur. Uzman bir diyetisyen ile kişilerin tedavi öncesi fazla kilolarından kurtulmaları mümkündür. Polikistik over sendromu tedavisi oldukça geniş kapsamlı bir tedavi olup hastalığa neden olan durumların ortadan kaldırılması gereklidir ve her bir neden için tedavi planı oluşturulmaktadır. Hastalık dolayısıyla kandaki erkeklik hormonu değerleri yükselmektedir ve kilo kontrolünün ardından bu seviyenin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Erkeklik hormonunun düşürülmesi adına antiandrojen özellikli ilaçlar kullanılmaktadır. Hormonal bir rahatsızlık olduğu için vücutta tüylenme, sivilcelenme durumları gelişmektedir ve bunlara tedavi olarak da doğum kontrol hapları önerilmektedir. Polikistik over sendromu şikâyeti yaşayan hastalara ilaç tedavisine ek olarak belli egzersizler tavsiye edilmektedir. Kişilerin sık sık egzersiz yapması ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesi polikistik over seyrini aza indirmede oldukça etkili olmaktadır. Polikistik over sendromu çeşitli hastalara yol açabileceği için en çok kısırlık ve yumurtama zorluğu hastalarda görülen şikayetler arasındadır. Kişinin tekrar yumurtlama fonksiyonunun yerine getirilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisinin işe yaramadığı durumda devreye cerrahi yöntemler girmektedir ve en garanti tedavi yöntemi olarak da tüp bebek yöntemi de tercih edilebilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar