Kadın hastalıkları, üreme sistemi olan vajina ve çevresinde oluşabilecek rahatsızlıkların tanı ve tedavisinin yapıldığı daldır. Bunlar endometriozis, polikistik over sendromu ve rahim ağzı kanseri gibi birçok durumu kapsayabilir.

Kadınlar zaman zaman düzenli olarak kadın hastalıkları uzmanlarını ziyaret ederek gerekli kontrollerini yaptırmaktadır. Bu sayede ileride oluşabilecek bir sorun önceden tespit edilerek, tedavisine hızlı bir şekilde başlanabilir.

Smear Testi Nedir?

Kadın hastalıklarının tespitinde zaman zaman test uygulaması yapılmaktadır. Smear testi de bu amaçla kullanılan araçlardandır. Servikal tarama testi olarak da bilinen smear testi, serviksteki anormal hücreleri saptamak için kullanılan bir prosedürdür. Serviks denilen bölüm rahmin vajinanın alt kısmına bağlanan yerdir.

Smear Testi Neden Yapılır?

Smear testi, çok ciddi hastalıkların tedavisinin yapılması amacıyla yapılmaktadır. Rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi durumların bir işareti olabilen rahim ağzındaki anormal değişiklikleri tespit etmek için bu testin önemi büyüktür. Test tipik olarak 21 ila 65 yaş arasındaki kadınlara herhangi bir semptomu olmasa bile rutin bir tarama testi olarak da bilinmektedir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Test sırasında, kadın ayakları havada olacak şekilde muayene masasına sırtüstü uzanması gerekiyor. Sağlık uzmanı vajinayı nazikçe açmak için bir spekulum kullanacak ve ardından rahim ağzından bir hücre örneği alacaktır. Tüm süreç sadece birkaç dakika sürer ve genellikle ağrısızdır. Test öncesinde, sırasında ve sonrasında sağlık uzmanı tarafından verilen tüm talimatlara uyulması önemlidir.

Bu test alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Hassas bir süreç sonucunda alınan örnekler laboratuvarlarda işlenerek net sonuçlar yansıtır.

Smear Testinde Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Smear testi ile rahim ağzı kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar tespit edilir. Ancak tek bu hastalık ortaya çıkartılmaz. Bunun yanı sıra rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi değişiklikler nedeniyle tedavi görmüş kadınları, durumun tekrarlamamasını sağlamak için izlenmesinde bu test kullanılır. Ayrıca, düşük, orta veya yüksek dereceli olarak derecelendirilebilen servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) gibi anormal değişiklikler gibi sorunlar Smear testi ile ortaya çıkartılır.

Smear Testi Avantajları Nelerdir?

Smear testinin en büyük avantajı önemli rahatsızlıkların tespit edilmesine olanak tanımasıdır. Varsa rahim ağzı kanserini tespit etmek gibi bir avantajı bulunan testin aynı zamanda kanser oluşumunun henüz başında hastalık çıkmadan da tespitini mümkün hale getiriyor.

Smear Testi Fiyatları

Türkiye’de Pap testi veya servikal tarama testi olarak da bilinen smear testinin maliyeti, sağlık hizmeti sağlayıcısının konumuna ve türüne göre değişebilir. Devlet hastaneleri ve klinikleri testi genellikle ücretsiz veya düşük bir maliyetle sunarken, özel hastaneler ve klinikler daha yüksek bir ücret talep edebilir. Maliyet, testin sigorta kapsamında olup olmamasına bağlı olarak da değişebilir. Bazı sigorta planları testin maliyetini karşılarken bazıları karşılayamayabilir. Testi yaptırmadan önce kapsamı onaylamak için sigorta sağlayıcınıza danışmanız önemlidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar