Tüp ligasyonu, kadınlarda yumurtaları rahme taşıyan bölüme verilen isimdir. Tüpler, yumurtaların rahim içerisinde sperm ile döllenmesini sağlamak amacıyla ulaşım sağlayan önemli bir kanaldır. Ligasyon kelime anlamı bakımında bağlama anlamına gelmektedir.

Tüp ligasyonu bugün modern tıp sayesinde geliştirilen, çocuk sahibi olmak istemeyen yetişkin kadınların yaptırdığı bir işlemdir. Yumurtaları taşıyan kanallar yapılan cerrahi müdahale ile kapatılır ve kişi bu işlemden sonra çocuk sahibi olamaz. Kadınların ligasyon dediğimiz bağlayıcı kanaldan geçemeyen yumurtalar erkeğin rahme ulaştırdığı sperm ile buluşamaz ve döllenme söz konusu olmadığı için de çocuk sahibi olunmaz.

Bunun dışında kanser riski bulunan, tübal rahatsızlık şüphesi olan kişilerin de sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri açısından tüpleri bağlanabilir.

Direkt olarak ameliyat aşamasına geçilmez. Öncelikle işlem öncesinde ameliyat olacak kişinin emin olup olmadığı konusunda net kararı doktor tarafından dinlenir. Uzman hekim konu ile ilgili kişiyi bilgilendirir. Bu noktada yapılacakları ve sonrasındaki süreci anlatır. Çünkü tüp ligasyonu ciddi bir operasyondur ve çoğunlukla geri dönüşü zordur. Bu bağlamda bu karar çift ya da tek olarak verilmişse mutlaka danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Tüp Ligasyonu (Kadınlarda Tüplerin Bağlanması) Nasıl Yapılır?

Ameliyat kararı alınmışsa ve kişinin kararı kesinse doktor tarafından tüm işlemler başlatılır. Uzman hekimimiz kişinin operasyon öncesinde gerekli tetkiklerini yaptırır ve en uygun anestezi yöntemini uygular. Genel olarak kapalı ameliyat yöntemi uygulanır ve göbek bölgesinden küçük bir delik ile doktor giriş yapar. Kullandığı aletin ucundaki kamera yardımı ile tüplerin bulunduğu bölgeye ulaşan doktorumuz fallop tüplerini bağlar ve işlemi sonlandırır.

Anestezinin etkisi ile ilk anlarda bulantı ve baş dönmesi oldukça normaldir. Bu noktada doktorunuz size bir ağrı kesici ilaç verir. Operasyonun ardından ilk 24 ila 36 saat ağrının özellikle ameliyata yardımcı olması amacıyla kullanılan karbondioksit gazının etkisi ile sürmesi de beklentiler arasındadır. Doktorunuz cerrahi müdahale sonrasında size gerekli bilgilendirmeleri yapar.

Postpartum Tüp Ligasyonu

Kadınların doğum sonrasında yeniden gebe kalmak istemediklerini belirtmeleri durumunda uygulanan tüp ligasyonu yöntemine postpartum tüp ligasyonu adı verilir.  Doğum gerçekleştikten sonra kişinin göbek altından açılan ufak delik ile yapılan müdahale olan postpartum tüp ligasyonu, normal doğum sonrasında hemen gerçekleştirilebilir.

Tüp Ligasyonu Teknikleri

Tüp LigasyonuTüp ligasyon konusunda birçok teknik uygulanmaktadır.

Irving Yöntemi: Tüpe yapılan müdahale sonrasında uçlarının içe gömülerek sonuçlandırılan yöntemdir.

Labhardt Ameliyatı: Tüp üzerinde çalışan hekim, 1,5 cm kadar kesim işlemi yapar, bu kesilen uçlar dikilir ve periton defekti işlemi uygulanır.

Pomeroy Yöntemi: Tüpün orta kısmına cerrahi operasyon yapılır. Bu kısım bağlanır ve zaman içerisinde bağlama işleminin yapıldığı materyal erir ve tüp tamamen yumurta geçirmeyecek hale getirilir.

Madlener Usulü: Tüplerin merkez bölgesinde tüplerin ezilmesi ve bağlama işleminin gerçekleştirilmesi ile yapılmaktadır.

Tüp ligasyonu bilinen adı ile tüplerin bağlanması operasyonu en çok başvurulan aile planlaması yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda istediği sayıda çocuğa sahip olmuş ailelerin başka çocuk istememesi durumunda başvurduğu tüp ligasyonu hakkında nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir, yanlış bilinenler ve kimler için uygundur gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Tüp ligasyonu (tüplerin bağlanması) nedir?

Tüplerin bağlanması aile planlaması yöntemlerinden bir tanesidir. İstenmeyen gebelikleri %100 e varan oranla önleyebilir. Gebelik kadınlarda üretilen yumurtanın rahime ulaşması burada sperm hücresi ile döllenmesi ile oluşmaktadır. Tüp ligasyonu yani tüplerin bağlanması operasyonu ile yumurta hücrelerinin rahime ulaşması engellenmektedir.

Tüp ligasyonu geri alınabilir mi?

Geri dönüşü yok gibi görünse de işlem sonrasında çiftler tüp bebek yöntemiyle yeniden çocuk sahibi olabilir. Tüp bebek yönteminin dışında tüp ligasyonu operasyonlarının geri alınması için mikro cerrahi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Tüp ligasyonu kimlere yapılabilir?

Bu işlem için yaş sınırı yoktur. Tüp ligasyonu doğurganlık çağındaki her kadına uygulanabilmektedir. Tüplerin bağlanması istediği sayıda çocuk sahibi olup tekrar çocuk istemeyen çiftler için önerilmektedir.

Tüp ligasyonu avantajları nelerdir?

Bu işlemin diğer işlemlere göre etkili yanı kalıcı bir koruma sağlamasıdır. Tüpleri bağlı olan bir kadının gebe kalma ihtimali %1 ‘den daha azdır. Bu sebeple çiftler bu işlem öncesi kararlarını iyi vermelidir. Diğer doğum kontrol yöntemlerine göre koruma oranı en yüksek olan aile planlama yöntemidir.

Tüp ligasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşlem öncesi hasta kararında kesin ve kendini bu işlem için hazır hissetmelidir. Tüp ligasyonu hiç çocuk sahibi olmayan aileler için kararın değişmesi durumu söz konusu olabileceğinden önerilmemektedir. Eşlerin tüp ligasyonu operasyonuna birlikte karar vermek durumundadır. Tüp bağlatma alanında uzman doktor kadrosuna sahip tüp ligasyonu yapan hastaneler tarafından yapılmalıdır. Dikkat edilmediği takdirde operasyon sırasında komplikasyon gelişmesi ve dış gebelik oluşumu olabilmektedir.

Tüp ligasyonu hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

Bu işlem için yanlış olduğu halde doğru kabul edilen birçok husus vardır. Tüp bağlatma işlemi erken menapoza yol açmaz. Adet düzensizliği yaratmaz. Bel ve kasık bölgesinde ağrıya yol açmaz. Çünkü işlem küçük çaplı bir işlemdir bu yüzden uzun süreli ağrıya neden olmaz. Cinsel ilişkinin de olumsuz etkileneceği düşünülmektedir. İşlem sonunda cinsel yaşam olumsuz etkilenmez.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında tüp ligasyonu imkanı sunmaktayız. Tüp ligasyonu ve tüp ligasyonu fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Tüp ligasyonu hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler