covid antikor testi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Covid-19 Antikor Testi

  Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını devam ederken, pek çok kişi virüs ile enfekte olup olmadığını merak etmektedir. Bunun yanında birçok işyeri de normal çalışma düzenine dönme hazırlıkları yaparken çalışanlarına test yaptırarak atacağı adımları bu doğrultuda planlamaktadır. Covid-19’a karşı kişinin enfekte olup olmadığı, bağışıklık kazanıp kazanmadığı, hastalığı ne kadar süre önce geçirdiği gibi soruların cevabını bulmak Covid-19 Antikor Testi ile mümkün olmaktadır.

  Kurumumuzda Elisa yöntemiyle kandan yapılan Antikor testinde IgM – IgG antikorlarına bakılmaktadır. IgM yani erken evre antikor testinin pozitif olması kişinin yakın zamanda virüsle karşılaşmış olduğunu gösterir. Ancak enfekte olunmasına rağmen henüz vücudun antikor geliştirmediği durumlarda test sonucu negatif çıkabilir. IgG yani geç evre antikor testinde sonucun pozitif çıkması ise kişinin enfeksiyona maruz kalmış olduğunu ve bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı antikor ürettiğini göstermektedir. IgG antikorunun pozitif seviyeye ulaşması virüs ile enfekte olunduktan 10-14 gün sonrasına kadar sürebilir.

  Antikor testi nedir, neden yapılır?

  Antikor testi Elisa yöntemiyle yapılan bir kan testidir. Daha önce koronavirüs geçirip geçirmediğinizi belirlemek için bu test yapılmaktadır. Bu test ile Antikor IgG ve IgM değerlerine bakılmaktadır.

  Bu test koronavirüs sürecinde kişinin bağışıklık kazanıp kazamadığını, virüsle mücadelede hangi aşamada olduğunu, daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğini net bir şekilde ortaya koyması nedeniyle yapılmaktadır.

  Bu test güvenilir midir ?

  Elisa yöntemiyle yapılan antikor testlerinin güvenilirliği %99.9’dur.

  Antikor testi nasıl çalışır ?

  Vücudunuz bir virüs veya bakteriyle enfekte olduğunda bu durumla mücadele etmek için antikor dediğimiz maddeleri üretir. Antikorlar hastalıkla mücadelenizde kritik önem taşıyan yardımcılardır. Koronavirüs antikor testi de kanınızda koronavirüse karşı üretilen antikorlar olup olmadığını gösterir. Böylece virüse karşı kişinin durumu net bir şekilde görülebilir.

  Antikor testi sonuçları nasıl yorumlanmalıdır ?

  Pozitif test sonucu, kişinin koronavirüse karşı antikor sahibi olduğu anlamına gelmektedir. Bununla birlikte pozitif sonuç aynı virüs ailesinden farklı bir virüsle enfekte olduğunuz için antikora sahip olduğunuz anlamına da gelebilir. Antikor sahibi olmak virüsle tekrar enfekte olmayı engelleyebilmektedir. Ancak bu antikorların ne kadar ve ne süreyle koruma sağlayabileceği henüz net olarak belirlenememiştir.

  IgM – IgG antikor testleri nedir ?

  IgM yani erken evre antikor testinde elde edilen pozitif sonuç, yakın zamanda hastanın virüsle karşılaşmış olduğunu gösterir. Ancak virüsle enfekte olan hastada eğer antikor gelişimi henüz sağlanmamışsa bu test negatif sonuç verebilir.

  IgG antikor testinde pozitif sonuç alınması ise kişinin Covid-19 virüsüyle karşılaşmış olduğunu göstermektedir. Virüsle enfekte olduktan 10-14 gün sonra IgG antikoru pozitif seviyelere ulaşır. Bu testin pozitif çıkması kişinin bağışıklık sisteminin virüse karşı reaksiyon verdiğini gösterir.

  Test sonuçları ne zaman çıkar?

  Elise yöntemiyle kandan çalışılan antikor testinin sonuçları en geç 24 saat içinde hastaya teslim edilebilir.

  Antikor testleri neden yaptırılmalıdır ? Nerelerde kullanılır ?

  Antikor testlerine en büyük talep normal çalışma düzenine geri dönmeye hazırlanan işyerlerinden gelmektedir. Birçok firma bu test ile çalışanlarına bağışıklık testi yapar ve işe dönüş sürecini buna göre planlamaktadır.

  Bununla birlikte kişisel olarak da antikor testi yaptırılabilmektedir. Ailesinde kronik hastalıklar olan ve ileri yaşta bireylere sahip kişiler sevdikleri için risk taşıyıp taşımadıklarını bu test sayesinde öğrenebilmektedir.

  Ayrıca çoğu ülke uçuşların açılmasıyla birlikte antijen ve antikor test sonuçlarını talep etmektedir.

  Antijen testi ve antikor testi aynı şey midir ?

  Antikor testi ve antijen testi birbirinden tamamen farklı testlerdir ve birbiriyle karıştırılmamalıdır. Antijen testleri kişinin hasta olup olmadığını belirleyen testlerdir. Antikor testleri ise kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini belirleyen, virüse karşı bağışıklığı ölçmeye yarayan testlerdir.

  Merkezimizden Fotoğraflar