Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Artroskopik
Diz Ameliyatı

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Diz ameliyatlarında artık uygun olan hastalarda artroskopi tercih edilmektedir. Bu yöntemin açık ameliyatlara göre çok daha avantajlı yönleri bulunmaktadır ve bu nedenle hekimler ve hastalar tarafından çok daha yaygın olarak tercih edilmektedir.  Açık ameliyatlarda ekleme ulaşmak için büyük kesiler yapılması gerekir ve ne kadar büyük kesiler olsa da ekleme tam olarak müdahale edebilmek çok zordur. Artroskopi yönteminde büyük kesilere gerek yoktur. Bir santimetreden daha küçük bir kesi ile özel cerrahi aletler eklem bölgesine girebilmekte ve ekleme tam olarak müdahale edebilmektedir. Özel kablolar ile büyük ekranlara aktarılan görüntüler sayesinde eklem çok daha net görülebilmekte, müdahale çok daha isabetli ve detaylı olarak yapılabilmektedir. Aynı boyutlarda bir kesi de görüntüleme cihazı için açılmakta, ameliyat iki adet bir santimetreden daha küçük kesiler ile tamamlanmaktadır. Klasik yöntemde ameliyat sonrası ağrı çok daha fazla olurken, artroskopik yöntemde ağrı daha azdır. 

  Artroskopi yöntemi en fazla diz bölgesine uygulansa da, omuz, ayak bileği, kalça, dirsek, el bileği gibi eklemlere de bu yöntemle operasyon yapılabilmektedir.

  Artroskopi en çok diz ekleminde, menisküs bölgesinde, bu bölgedeki bağlarda, kıkırdak yaralanmaları ve hastalıklarında en fazla önerilen ve kullanılan teşhis & tedavi yöntemidir.

  Açık ameliyatın aksine bu yöntemde iki adet boyutu bir santimetreden küçük kesi yapılmaktadır. Özel görüntüleme cihazlarıyla eklem için çok daha net olarak görülebilmekte, böylece çok daha kolay ve doğru müdahaleler yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı klasik yönteme göre oldukça azdır. Operasyon sonrası kesi izleri görülmeyecek kadar küçük kalır.

  Artroskopik yöntemlerin çoğu günübirlik cerrahi işlemlerdir. Yani sabah gerçekleştirilen bir işlemden sonra aynı gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Ancak eklemin durumu, eklem içinde yapılan işlemin cinsi, ağrı durumu, dren yerleştirilmesi, rehabilitasyon gibi noktalara bağlı olarak bu durum değişkenlik gösterebilir.

  İşlem sırasında doktorun takdiri ve hastanın isteğine göre genel, lokal yada bölgesel anestezi uygulanabilir.

  Operasyon sonrasında dinlenmek için kendinize zaman ayırın ve günlük işlerinizde size yardımcı olacak kişiler bulun. İşlem öncesinde ve işlem sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uyun.

  Merkezimizden Fotoğraflar