Skolyoz, günümüz dünyasında birçok kişide görülen omurga eğriliğine verilen isimdir. Çok yönlü bir omurga bozukluğu olan skolyoz, kişilerin sorun yaşamasına ve çeşitli ağrılar çekmesine neden olmaktadır.

Skolyoz, çeşitli yaş gruplarındaki bireyleri etkileyen, genellikle ergenlik döneminde gözlemlenen, rotasyonel deformitelerin eşlik ettiği omurganın yanal eğriliği olarak bir çerçeveye oturtulabilir.

Skolyozun tam bir şekilde tespit edilmesi için çeşitli tetkikler yapılmaktadır. Bunlar arasında fiziksel muayene, tıbbi görüntüleme ve duruş değerlendirmesi gibi birçok yol ve yöntem bulunmaktadır.

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir?

Omurga eğriliği olarak da bilinen skolyoz, omurganın anormal yana doğru eğriliği ile karakterize edilen tıbbi bir durumdur. Normal şartlarda düz bir şekilde aşağıya doğru inen omurganın bazı kişilerde S veya C şeklinde eğrilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu da çeşitli hastalıkları beraberinde getirmektedir. Skolyoz erken yaşlarda görülse de teşhis genellikle ergenlikte yapılmaktadır.

SkolyozSkolyozun kesin nedeni genellikle bilinmemekle birlikte (idiyopatik skolyoz), kas distrofisi veya doğum kusurları gibi altta yatan durumların sonucu da olabilir. Düzenli kontroller, postüral değerlendirmeler ve bu semptomların farkındalığı, erken teşhis ve zamanında müdahaleye yardımcı olarak skolyozlu bireyler için uzun vadeli sonuçları iyileştirir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz belirtileri kimi hastalarda net bir şekilde görülebilirken bazı kişilerde bu durum tamamen farklıdır ve belirtiler nispeten daha azdır.

Yaygın semptomlar arasında eşit olmayan omuz veya kalça yükseklikleri, asimetrik bir bel çizgisi ve öne doğru eğilirken omurganın gözle görülür bir eğriliği yer alır. Bireyler ayrıca etkilenen bölgede sırt ağrısı, kas yorgunluğu veya rahatsızlık yaşayabilir. Ağır vakalarda skolyoz, sınırlı akciğer kapasitesine ve nefes alma zorluklarına yol açabilir.

Skolyoz Çeşitleri Nelerdir?

Skolyoz sanıldığının aksine tek tip değildir. Birden fazla çeşidi bulunan bu hastalığın en fazla görülen cinsi ise idiopatik skolyozdur. Bu tür skolyoz genellikle ergenlik döneminde saptanır.

İdiopatik Skolyoz

Omurganın yana doğru eğriliği ile karakterize edilen şaşırtıcı bir durum olan idiyopatik skolyoz, kesin nedeni açısından tıbbi açıdan henüz net bir şekilde açıklanabilmiş değildir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen bu tür hastalık yukarıda da bahsettiğimiz üzere ergenlik döneminde sıklıkla görülür.

ltta yatan tanımlanabilir bir faktör olmadığı için, idiyopatik skolyoz tanısal bir zorluk teşkil eder. Erken belirtiler, düzensiz omuz veya kalça yükseklikleri, asimetrik bir bel veya öne doğru eğilirken fark edilen bozukluk şeklinde sıralanabilir.

Nöromusküler Skolyoz

Nöromüsküler skolyoz, altta yatan nörolojik durumların bir sonucu olarak ortaya çıkan spinal eğrilik şeklidir.

Serebral palsi, kas distrofisi, spinal müsküler atrofi veya omurilik yaralanmaları gibi durumlar bu tip skolyoz gelişimine yol açabilir. İdiyopatik skolyozdan farklı olarak, nöromüsküler skolyozun nedeni kas zayıflığı, dengesizlik veya anormal kas tonusuna bağlanır.

Konjenital Skolyoz

Konjenital skolyoz, doğumda mevcut olan omurga anormalliklerinden kaynaklanan omurga eğriliği şeklidir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişen diğer skolyoz türlerinin aksine, doğuştan skolyoz fetal gelişim sırasında ortaya çıkar.

Skolyoz semptomları skolyoz tedavisi ve skolyoz rehabilitasyonu sayesinde azaltılabilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar