Adet düzensizliği, zaman zaman kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan birisidir. Normal şartlarda kadınlar takvime bakarak adet dönemini ve süresini rahat bir şekilde tespit edebilirken oluşan düzensizlik sebebiyle adet dönemi içerisinde yaşanan bazı durumlara hazırlıksız yakalanma durumları görülebilmektedir.

Adet düzensizliği pek çok sebepten dolayı gelişebilir. Dolayısıyla tedavi sürecinde altında yatan sebepler net bir şekilde araştırılmalı ve buna göre bir süreç izlenmelidir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği, bir kadının adet döngüsündeki, döngü süresindeki, kan akış miktarındaki veya adetin uzunluğundaki değişiklikler gibi herhangi bir değişikliği ifade eder.

Adet düzensizliği, kaçırılan adet dönemleri, ağır veya uzun süreli adet dönemleri, adet dönemleri arasında düzensiz kanama veya adet döngülerinin düzenliliğindeki değişiklikler dahil olmak üzere farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliğinin belirtileri çok farklı şekilde kendisini gösterebilir. Dolayısıyla bazı maddeler birçok kişide görülebilirken bazıları toplum içerisinde çok fazla görülmeyebilir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Adet gecikmesi: Beklenenden sonra adet görülmesi düzensizliğe yol açabilir.

Ağrılı adet dönemi: Adetin gerçekleştiği dönemlerin ağrılı ve ağır geçmesi düzensizliğin habercisi olabilir.

Düzensiz kanama: Adet düzensizliği olan kadınlarda adet dönemleri arasında kanama veya lekelenme veya cinsel ilişkiden sonra kanama olabilir.

Ruh halinde değişiklik: Psikolojik durumlar da adet düzensizliğine neden olabilmektedir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliğinin altında pek çok sebep yatabilir. Doktor bu noktada nedenleri iyi tespit etmelidir. Öncelikli olarak hormonal dengesizlikler adet düzensizliğini tetikleyen bir nedendir. Östrojen ve progesteron gibi hormonlar adet döngüsünü düzenler. Bu hormonların üretimindeki veya dengesindeki herhangi bir bozulma düzensiz adet döngülerine neden olabilir.

Stres ve psikolojik faktörler de adet düzensizliğinin altındaki sebep olabilir. Stres bir kadının adet görmemesine veya düzensiz kanama yaşamasına neden olabilir.

Kilonun sürekli olarak değişken bir seyir izlemesi bedenin de dengelerini bozacağı için aşırı kilo alıp vermek adet düzensizliğinin ana nedenlerinden birisi haline gelebilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliğinin tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Dolayısıyla doktor bu nedeni bulmadan herhangi bir tedaviye başlamaz. Bu noktada kişinin kilo alıp verme konusunda sorun varsa diyet uygulaması önerilir. Stres gibi durumlar söz konusuysa kendisini rahatlatacak birtakım öneriler verilir. Ayrıca uzman bir psikolog ile görüşmesi tavsiye edilir.

Doğum kontrol haplarının sık kullanılması da adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Dolayısıyla kişinin bu tür ilaçları bırakması tavsiye edilir.

Adet Düzensizliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Adet düzensizliği tedavi edilmezse ciddi sonuçları olabilecek bir rahatsızlıktır. Öncelikli olarak sonuçları arasında kısırlık, anemi, duygu durum bozukluğu, kanser tehlikesi, kemik erimesi sorunu gibi birtakım rahatsızlıklar görülür. Dolayısıyla böyle bir rahatsızlığınız varsa mutlaka kadın hastalıkları ile ilgili bölümlere başvuru yapmalısınız.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar