Kadınlarda üremenin önemli bir parçası olarak görülen adet, belirli bir düzen içerisinde her ay düzenli olarak tekrar eder. Ancak bazı durumlarda adetin zamanın değişmesi ancak semptomlarının görülmesi dolayısıyla adet söktürücü yöntemlere başvurulur.

Adet her ay belirli bir düzen içerisinde gelir. Her ay görülen bu düzen yalnızca hamilelik gerçekleştiğinde ya da menopoz gibi kadınların yumurtlama dönemlerinin ortadan kalktığı zaman dilimlerinde görülmez. Bu durumlar dışında özellikle bazı semptomlarla hem duygusal hem de fiziksel olarak kendisini hissettiren adet dönemleri zaman zaman düzensizleşebilir. Bu durumda kadınlar çeşitli önlemler almak durumunda kalabilirler.

Adet Söktürücü Nedir?

Adet söktürücü, zamanının gelmesine karşın halen daha herhangi bir kanamanın görülmediği durumlarda kullanılan ilaçlar ya da çeşitli yöntemleri ifade eder. Hormonal, fiziksel ve duygusal olarak adet döneminin içerisine giren kadınlar zamanı gelmesine rağmen herhangi bir kanama görülmezse bu yola başvurmak durumunda kalabilirler.

Adet kanamasının başlatılması döngünün geç kalmaması ve fiziksel olarak rahatlamaya yol açar. Adet söktürücü ilaçlar ya da besinler mutlaka doktor kontrolünde alınmalı ve herhangi bir sebeple kişi kendi başına kullanmamalıdır.

Adet Söktürücü Ne için Kullanılır?

Adet söktürücünün kullanım nedeni periyodik düzen içerisinde devam eden sürecin bozulmasıdır. Kadınların takvim üzerinde tespit ettikleri tarih aralığında beklenen adet kanamasının olmaması ancak semptomlarının görülmesi kişiyi ciddi anlamda huzursuz edebilir. Özellikle fiziksel anlamda rahatsız edici olan bu sorunu ortadan kaldırmak için mutlaka adet söktürücü ilaçlar ya da yöntemler kullanılır.

Polikistik over sendromu ve amenore gibi adetin geciktiği durumları ortadan kaldırmak ve daha sağlıklı bir dönem geçirmek için adet söktürücüler devreye girebilir. Adet söktürücüler genel olarak progesteron hormonuna etki ederek kanamanın gerçekleşmesini sağlarlar. Söktürücü ilaçların içerisinde yer alan etken madde kadınlarda bulunan östrojen hormonu nedeniyle kalınlaşan progesteron sayısının azaltılması sayesinde kanamanın başlamasına vesile olur. Adet söktürücüler özellikle rahim iç dokusu üzerinde etkili olarak sonuca ulaşırlar.

Adet Söktürücü Besinler

Adet söktürmek yalnızca ilaçla değil besinlerle de yapılabilir. İlaç kullanmak istemeyen ya da bu tür ilaçlara alerjisi olan kişiler bu noktada besinlere yönelebilir. Adet söktürücü besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Maydanoz: Özellikle vücuttaki toksinleri atmak için yapılan detoks konusunda iyi olan maydanoz, adetin sökülmesi için de son derece etkilidir.

Alıç: Doğada çok fazla bulunan sarı, küçük ve mayhoş bir meyve olan alıç, rahim iç kaslarını uyararak sonuç almanızı sağlar.

Havuç: Genellikle gözlere iyi geldiği bilinen havucun adet söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Adet olmadan birkaç gün önce günde bir ila iki havuç tüketirseniz istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir?

Adet söktürücü ilaçlar mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bu anlamda piyasada birkaç marka bulunmaktadır. Ancak kesinlikle kendi başınıza ilaç alımı yapmamalısınız. Adet söktürücü ilaçlar, adet dönemi başlamadan önce rahimde biriken dokuları atmayı sağlayan ilaçlardır. Bazı kadınlar, düzenli adet döngülerine sahip olmak için adet söktürücü ilaçları kullanabilirler. Bazı adet söktürücü ilaçlar şunlardır:

 • Primolut-N: Norethisterone adlı bir hormon içeren bir ilaçtır.
 • Provera: Medroxyprogesterone adlı bir hormon içeren bir ilaçtır.
 • Postinor-2: Levonorgestrel adlı bir hormon içeren bir acil kontraseptif (ertesi gün hapı) ilacıdır. Ancak, sadece acil durumlarda kullanılmalıdır ve düzenli bir adet söktürücü olarak kullanılmamalıdır.
 • Duphaston: Dydrogesterone adlı bir hormon içeren bir ilaçtır.

Adet söktürücü ilaçlar, doktorunuz tarafından reçete edilmelidir ve dozajı ve kullanım süresi konusunda doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz önemlidir. Ayrıca, bazı durumlarda adet söktürücü ilaçlar kullanımı önerilmeyebilir, örneğin hamilelik sırasında. Bu nedenle, adet söktürücü ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar