Gebelik sonlandırma nedir? Gebelik sonlandırma yöntemleri nelerdir?

Aile planlamasının önem kazanması ile günümüzde çiftlerin istediği sayıda çocuk yapabilmesi için birçok modern doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Tüp ligasyonu ve vazektomi dışındaki kesin doğum kontrol yöntemleri dışında kalanlar (erkek prezervatifi, kadın prezervatifi, spiral, doğum kontrol hapları) yöntemlerin yüzde yüz gebeliği engelleyeceği söylenememektedir.

Bu yazımızda gebelik sonlandırma nedir, isteğe bağlı ve zorunlu gebelik sonlandırma nedir, gebelik sonlandırma yöntemleri nelerdir, gebelik sonlandırma nasıl ve ne zaman yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

İsteğe bağlı ve zorunlu gebelik sonlandırma nedir?

Kişilerin planladığı sayıdan fazla çocuk istememesi veya istenmeyen gebelik durumlarında herhangi bir tıbbi gerekçe bulunmadan ebeveyn isteği ile yapılan gebelik sonlandırma operasyonlarına isteğe bağlı gebelik sonlandırma denilmektedir. İsteğe bağlı gebelik sonlandırma operasyonları gebeliğin ilk on haftasında yapılabilmektedir.

Gebelikte kalıtsal veya başka nedenlerde bebekte hastalık gelişebilmekte veya gebelik annenin sağlığını tehdit edebilmektedir. Bu tip durumlarda ebeveynlerin isteği ve kurul kararı ile gebeliğin sonlandırılmasına zorunlu gebelik sonlandırma denilmektedir. Tıbbi gerekçeler ile zorunlu gebelik sonlandırmada süre sınırı bulunmamaktadır.

Gebelik sonlandırma yöntemleri nelerdir?

Gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınların tarafımıza ilettikleri sorular ve internet aramaları göz önüne alındığında kürtajsız gebelik sonlandırma, bitkisel gebelik sonlandırma ve ilaçla gebelik sonlandırma gibi yöntemlere ilgi duydukları ve bu konular hakkında bilgi aradıkları görülmektedir. Gebelik sonlandırma doktor kontrolünde yapılması gereken, doğru yapılmadığında anne sağlığını tehlikeye atabilen bir durumdur.

İlaçla gebelik sonlandırma olarak bilinen durum; ertesi gün hapı olarak da bilinen hormon ilaçları ile cinsel ilişkinin gerçekleştiği günün akabinde kadın tarafından kullanılarak gebeliği engellenmesidir. Düşük hapı olarak lanse edilen ilaçlar ise bu kategoride değildir.

Bitkisel gebelik sonlandırma olarak bilinen durumun ise kesinlikle hiçbir tıbbi dayanağı bulunmamaktadır. Tarihin başından bu yana kadınlar istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kendi sağlıklarını tehdit eden birçok zararlı yöntem kullanmışlar, bu yanlış kullanımlar sonucunda rahimlerine kalıcı hasar vermiş, çoğu zaman hayatlarını kaybetme noktasına kadar gelmişlerdir.

Günümüz tıp imkânları ile anne sağlığı korunarak, kısa sürece, ağrı ve acı duyulmadan minimum risk ile gebelik sonlandırma yöntemi olarak kürtaj uygulanmaktadır.

Gebelik sonlandırma ne zaman ve nasıl yapılır?

Gebelik adet tarihinin gecikmesinden en erken yedi gün sonra belirlenebilmekte, bu tarihten sonra yapılacak kanda gebelik testi ile kesinlik kazanmaktadır. Bu tarihten sonra gebeliğin istenmemesi durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılacak kürtaj muayenesi ile gebeliğin on haftasına kadar uygun zaman belirlenerek gebelik tahliye edilmektedir. Gebelik sonlandırma için en uygun zaman gebeliğin kesinleşmesinden sonra gecikmeden bir ile iki hafta sonrası olarak önerilmektedir.

Kürtaj, istenmeyen gebeliği veya gebeliğe bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarını ortadan kaldırma amacıyla yapılan müdahaledir. Tıp biliminde küretaj olarak da bilinen bu operasyon, gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılır.

Kürtaj genel olarak gebelik sonlandırılması amacıyla yapılsa da   zaman zaman farklı hastalıkları sonlandırması amacıyla da kullanılmaktadır. Adet kanamalarında uzama meydana gelen hastalarda küretaj yöntemi kullanılmaktadır. Ancak bunların oranı oldukça düşüktür ve genel olarak hamileliğin sonlandırılması için bu ameliyat yapılmaktadır.

Eski yöntemlerde kürtajda rahmin içi sert aletlerle kazınır ve temizlenirdi. Bu yöntemlerde rahime zarar verilmesi olasılığı oldukça yüksekti. Ancak zamanla hem teknolojinin hem de tıbbın gelişmesi ile farklı yöntemler çıktı. Bu sayede herhangi bir sağlık sorununa yol açmadan tüm işlem kısa sürede sonuçlandırılıyor.

Gebelik sonlandırma kaç haftaya kadar yapılır?

Kürtaj, dünyada 73 ülkede serbestken 68 ülkede de yasaklanmış bir operasyondur. Ülkemizde de belirli hafta ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle kürtaj yaptırmak isteyen kişiler bu noktaya dikkat etmelidirler.

Ülkemizde kürtaj ile gebeliğin sonlandırılması hamileliğin 10. Haftasına kadar serbesttir. Bu haftaya kadar kişi kendi hür iradesi ile rahimde oluşan fetüsü aldırabilir. Ancak bu haftadan sonrasında kendi isteğiniz ile aldırma işlemi yapamıyorsunuz. Bu noktada bebek sahibi olmak istemeyen kişiler yasal sınırı kesinlikle geçirmeden doktoruna başvurmalıdır.

Ancak bazı hamileliklerde bebek, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu noktada hastaneye başvuran ve gerekli tetkikleri yaptıran kadınlar, sağlık kuruluna girerler. Bu kurul gerekli görür ve kadının yaşamını olumsuz etkilediğine kanaat getirirse gerekli izni verebilir. Bu noktada alınan izin ile yasal süre sınırına takılmadan kürtaj yaptırılabilir.

Gebelik sonlandırma en erken ne zaman yapılır?

Gebelik sonlandırmak 10 hafta ile sınırlandırıldığı için hızlı hareket edilmesi gerekmektedir. Kişiler en geç bu sınırda yaptırabilirken en erken de hamileliğin dördüncü haftasında kürtaj yaptırabilir. Eğer ne zaman hamile kaldığınızı bilmiyorsanız mutlaka doktora başvurun ve gebeliğin kaçıncı haftası içerisinde bulunduğunuzu öğrenin. Bu konuya dikkat etmeyen kişiler zaman zaman yasal sınırı geçirebiliyor ve bebek dünyaya gelebiliyor.

Gebelik sonlandırma yasal mı?

Gebelik sonlandırmak ülkemizde yasaldır. Dünyada bazı ülkelerde hala yasal değildir. Ancak bir kısmında da yasal ve süresiz olarak devam etmektedir. Türkiye’de de yasal olmasına rağmen bir sınır konulmuştur. Buna göre 10 haftayı geçen gebelikler eğer sağlık sorunu yoksa sonlandırılmamaktadır. Ancak bu sürenin altındaysa ve yaklaşık olarak 4 haftalık hamilelik süresi geçmişse gebelik uzman doktor tarafından sonlandırılabilir.

Gebelik sonlandırma fiyatları ne kadar?

Gebelik sonlandırma fiyatları hem hamileliğin haftasına hem de yapacak uzman doktora göre değişmektedir. Elbette buna bir de hastanenin fiyat politikasını da eklemek yanlış olmaz. Bu nedenle en yakın hastaneden ya da sürekli olarak gittiğiniz doktorunuzdan kürtaj için fiyat isteyebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız ile hijyenik hastane ortamında isteğe bağlı gebelik sonlandırma veya zorunlu gebelik sonlandırma imkanı sunmaktayız. Gebelik sonlandırma, gebelik sonlandırma yöntemleri ve gebelik sonlandırma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Gebelik sonlandırma hakkında diğer merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar