Himenoplasti, halk arasında kızlık zarı ameliyatı olarak da bilinen bir operasyonun adıdır. Tıp dilinde genellikle bu isim kullanılmaktadır.

Cinsel ilişki ya da bir kaza sonucunda bozulan ve yırtılan kızlık zarının uzman hekim tarafından yeniden onarılması işlemine himenoplasti adı verilir. Yırtılan zar, yapılan işlemle birlikte bir bütünlük kazanır ve eskisi gibi işlevsel hale gelir.

Kapalı toplum yapısına sahip topluluklarda kızlık zarının önemi oldukça büyüktür. Bekaret ile ilişkilendirilen bu yapı, genellikle cinsel ilişki esnasında bozulur. Vajinaya giriş yapan penis ilk aşamada zarı bozabilir. Ancak bazı kadınlarda bu zar esnek yapılı olabilmektedir. Böyle bir durumda ilk ilişkide zar bozulmayabilir.

Bu durum da kişilerde yanlış algılara sebebiyet verebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında bozulan kızlık zarına yapılacak operasyonlar da önem kazanmaktadır. Himenoplasti konusunda yardım almak istiyorsanız alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanları size bu konuda en profesyonel desteği sunabilir. Dolayısıyla doğru noktadan tedavi almak size daha çok şey katacaktır.

Kızlık zarı dikildiği belli olur mu?

Kızlık zarı konusunda destek almak isteyen kadınların aklında dikim sonrasında belli olup olmadığı sorusu kalmaktadır. Ancak himenoplasti konusunda yapılan operasyonlarda herhangi bir dikiş izi kalmaz. Ayrıca ultrason gibi gelişmiş cihazlarda da bu ameliyatın izlerine rastlanmaz. Dolayısıyla kadınlar bu konuda son derece rahat olabilirler.

Kızlık zarı dikimi kesin kanar mı?

Dikilen kızlık zarının cinsellik anında kanaması için hem operasyonun iyi geçmesi hem de sonrasında oluşacak kontrollerin de sağlanması gerekir. Doktorumuz tarafından yapılan cerrahi müdahale sonrasında tüm adımlar atılmışsa kanama ilişki sırasında gerçekleşebilir. Ancak geçici dikim yaptırdıysanız operasyondan birkaç gün sonra kanama gerçekleşir.

Kızlık zarı dikimi erkek tarafından anlaşılır mı?

Kadınların aklındaki en büyük sorulardan birisi de himenoplasti ameliyatı sonrasında girdiği ilişki sırasında dikimin anlaşılıp anlaşılmadığıdır. Bekâret zarı dikimi uzman olmayan kişiler tarafından kesinlikle anlaşılamaz. Ameliyat sonrasında dikim ile ilgili tüm elemanlar ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla penisin vajina içerisinde girmesi ile bekâret bozulur ve her şey istediğiniz gibi gider. Bu sırada erkek eliyle kontrol etse dahi herhangi bir şekilde operasyonun izlerini göremez.

Kızlık zarı dikimi doktor tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi alanında uzman doktor tarafından anlaşılır. Herhangi bir muayene sırasında vajinaya bakan uzman doktorumuz himenoplasti ameliyatının izlerini rahatlıkla görebilir. Bir başka durumda ise bekâret kontrolü yapıldıktan sonra da bu durum tespit edilebilir. Ancak ilişki sonrasın uzmanımız gördüyse daha önce operasyon yapılıp yapılmadığını anlayamaz.

Kızlık zarı dikimi ücreti ne kadar?

Kızlık zarı dikim ücretleri farklı skalalarda değerlendirilmektedir. Himenoplasti ameliyatı kalıcı ya da geçici yapılabilir. Dolayısıyla bu durum fiyata doğrudan etki etmektedir. Ayrıca her kurumun kendi fiyat politikası mevcuttur. Bu bağlamda en doğru olan kurumu aramak ve direkt olarak fiyat bilgisi almak olacaktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar