Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kızlık zarı dikimi yaptırmak amacıyla hastanemize başvuran hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan biri de kızlık zarı dikimi sonrasında iyileşme sürecinin nasıl geçeceği ve ne kadar süreceğidir. Lokal veya genel anestezi ile yapılan kızlık zarı dikimi sonrasında hasta aynı gün normal hayatına dönebilmektedir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında da dikkat edilmesi gereken genel ve hastaya özel şeyler olduğu gibi kızlık zarı dikimi sonrasında iyileşme sürecinin hızlı olması için dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarı dikimi operasyonu ve öncesi hakkında ayrıntılı bilgi için kızlık zarı dikimi nedir, kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır ve kızlık zarı dikimi yöntemleri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi sonrasında hasta ağır işler yapmamalı, mutlaka dinlenmelidir. Kısa ve ağrısız bir operasyon olan kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme çok hızlı gerçekleşir. Kızlık zarı dikimi sonrasında iyileşme süreci içerisinde kasıkta hafif kramplar dışında şiddetli ağrı beklenmez. Komplikasyon gelişmeyen normal bir kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında hastanın tamamen iyileşmesi için normal süre üç haftadır. Operasyon adet döneminden hemen sonra yapılmakta, bir sonraki adet dönemi sonrası kontrol muayenesi önerilmektedir.

Kızlık zarı dikimi korkulacak bir operasyon mudur?

Hastalarımız kızlık zarı dikimi yaptırmak istiyorum korkuyorum, acısız kızlık zarı dikimi mümkün mü gibi sorularla bize ulaşmaktalar. Kızlık zarı dikimi alanında uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapıldığında riskleri minimum düzeye inen bir cerrahi operasyondur. Günümüzdeki imkânlar ile kısa sürelerde ağrısız, acısız kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için kızlık zarı dikimi nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi yaptıracağım korkuyorum endişesini taşıyan hastalarımız hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde kızlık zarı dikimi operasyonu hakkında sorularına cevap bulabilirler.

Kızlık zarı dikimi operasyonu fiziksel yanından ziyade mental açıdan da hassas kişileri sarsabilmektedir. Kızlık zarı dikimi korkusu yaşayan hastalarımıza genel anestezi ile de kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Hastanemizde bu tür travmaları en aza indirmek için steril şartlarda, uzman hekimler tarafından ağrısız ve acısız kızlık zarı dikimi imkanı sunulmakta, hastalarımız operasyon öncesi ve sonrası bilgilendirilmektedir.

Hastane ortamında uzman hekimler tarafından yapılmayan kızlık zarı dikimi operasyonlarında her zaman operasyon risklerinin olabileceği unutulmamalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olsa da bu süre içerisinde hastanın dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Doktorunuz size bu durumlarla ilgili operasyon öncesi ve sonrasında uyarılarda bulunacaktır. Doktorunuzun tavsiyesine uymanız kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süresini kısaltacak, sorunsuz bir iyileşme süreci yaşamanızı sağlayacaktır. Kızlık zarı dikimi genital hijyene dikkat edilmeli, varsa reçete edilen ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrası kontrol muayenesine mutlaka gidilmelidir.

Kızlık zarı dikimi sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman olmalı?

Kızlık zarı dikimi farklı metotlarla yapılabilmektedir. Geçici kızlık zarı onarımında bu süre ilk yedi gün içinde olmakta, kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında bir ay sonrasında olabilmektedir. Sizin için geçerli süreyi doktorunuz muayene sonrasında söylemektedir.

Kızlık zarı, vajinada hymen adı verilen bölgenin adıdır. Cinsel ilişki ya da farklı bir yolla bozulabilir. Özellikle kapalı yapıdaki toplumlarda oldukça önemli olan bu zar, kızlık zarı dikimi işlemi ile düzeltilmektedir.

Kızlık zarı dikimi, alanında uzman jinekologlar tarafından hızlı bir biçimde sonuçlandırılır. Bu bağlamda iki seçenek sunan hekimler ister kısa süreli isterse de kalıcı kızlık zarı dikimi işlemini rahatlıkla yapabilmektedir. Ülkemizde de bu alanda çalışan birçok uzman doktor yer almaktadır.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kızlık zarı dikimi oldukça basit ve hızlı bir operasyondur. Ancak sonrasında yapmanız gerekenler vardır ki ameliyatın tutma oranı artsın. Bu noktada yapılması şart olan unsurlar şunlardır:

 • Bisiklet, motor gibi aletlere bir süre binmek kesinlikle yasaktır. Bunun dışında ağır sporlar da bu noktada yasak listesinde yer alıyor.
 • Hijyen bu dönemde oldukça önemlidir. Genital bölge hijyenine dikkat edilmeli.
 • İlişkiye girmek bu dönemde yasaktır. Ancak hymen bölgesinde tamamen iyileşme olduktan sonra ilişki serbest hale gelir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Ağrı

Kızlık zarı dikimi sonrasında kişilerin nadiren de olsa ağrı hissettikleri görülebilir. Eğer ağrı hafifse bir süre sonra geçme ihtimali üzerine konuşulabilir. Ancak ağrı hiçbir şekilde geçmiyor ve dayanılmaz hale geliyorsa mutlaka doktorunuza başvurun ve gerekli tedaviyi olun. Özellikle bu ağrıya akıntı da eşlik ediyorsa doktorunuzdan yardım almanız gerekiyor.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kanama

Kızlık zarı sonrasında eğer ilişkiye girmiyorsanız kanama görmemeniz gerekir. Fakat kanama görüyorsanız ameliyatı riske etmemek için mutlaka doktorunuza başvurun. Böylece kan kaybı önlenir ve ameliyat riske edilmemiş olur.

Kanama durumuna kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, kronik rahatsızlıklar da neden olabilir. Bu noktada doktorunuzu aydınlatmanız sorunu daha çabuk tespit etmenizi sağlar.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Şişlik

Kızlık zarı dikimi sonrasında şişlik görülmesi hafif düzeydeyse normaldir. Özellikle 2 ila 4 hafta arasında bu şişlikler söz konusu olabilir. Ancak daha uzun sürüyorsa bu noktada uzman hekime danışın.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Akıntı

Kızlık zarı dikimi sonrasında akıntı görmek son derece normaldir. İyileşme sürecinde 7 ila 10 günlük süre zarfında atılan dikişlerin erimesine bağlı olarak sarı akıntı gerçekleşebilir. Bu akıntıya yanma, ateş ve kanama da eşlik ediyorsa tehlikeli bir durum gerçekleşebilir. Mutlaka uzman doktorunuza başvurun.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Enfeksiyon

Vajinal temizliğin tam manası ile yapılmadığı durumlarda kızlık zarı dikimi sonrasında enfeksiyon vakası görülebilir. Dolayısıyla doktorunuz vajinal hijyen konusunda sizi mutlaka uyarır. Eğer enfeksiyon riski ile karşı karşıyaysanız doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kaşıntı

Kızlık zarı dikimi sonrasında kaşıntı tek başına bir şikayetse doktorunuzu bilgilendirin. Uzman size mutlaka yol haritası çizecektir. Ancak buna akıntı eklendiyse enfeksiyon riski oluşabilir.

Kızlık zarı dikimi yapan hastaneler araştırırken mutlaka hastane ortamı ve alanında uzman doktorlar tercih edilmelidir. Bağcılar’daki hastanemizde uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız ile kızlık zarı dikimi operasyonları yapmaktayız. Hastanemizde yapılacak muayene sonrasında kızlık zarı dikimi operasyonunuz için kızlık zarı dikimi fiyatı alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar