Kızlık zarı, birçok kültürde önemli bir sembol olarak kabul edilmektedir. Ancak, zamanla fiziksel aktiviteler, spor, tampon kullanımı gibi nedenlerle zarın zedelenmesi veya yırtılması durumları ortaya çıkabilir. Bu yazıda, kızlık zarının yapısı, korunması, zarar görmesi durumunda belirtiler ve kızlık zarı dikimi ile ilgili bilinmesi gerekenleri ele alacağız.

Kızlık Zarı Tam Yırtılmamış Olabilir mi?

Kızlık zarı, vajinanın girişinde bulunan bir zar tabakasıdır. Ancak, bu zarın yapısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kızlık zarının tamamen yırtılmamış olması, cinsel ilişki sırasında yaşanan bir durumdan kaynaklanabilir. Ancak, bir kadının kızlık zarının tamamen yırtılıp yırtılmadığını belirlemek yalnızca uzman hekim tarafından tespit edilebilir. Kişi cinsel ilişkiye girdiyse ve kanama gerçekleştiyse büyük ihtimalle yırtılma sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Tampon Kızlık Zarını Bozar mı?

Tampon her ne kadar yumuşak bir dokuya sahip olsa da kızlık zarında tahribata neden olabilir. Bu her zaman için geçerli olmasa da böyle bir risk söz konusu olduğu için çoğu uzman kızlık zarı ortadan kalkmamış kadınlara tampon yerine adet dönemlerinde kullanabileceği farklı yöntemleri önermektedir. Bugün birçok kadın kullandığı klasik yöntemlerden daha rahat olması sebebiyle tamponu tercih edebilir ancak bu durumda kızlık zarının zarar görmesi söz konusu olabilir.

Kızlık Zarı Gözle Görülür mü?

Kızlık zarı gözle görülür bir yapı değildir çünkü vajina girişinde bulunan ince bir zar tabakasıdır. Kızlık zarı genellikle iç kısımda yer alır ve dışarıdan bakıldığında gözlemlenemez. Bunun nedeni, vajina girişindeki bu zarın cilde çok yakın olmaması ve genellikle vajina içinde bulunmasıdır. Kızlık zarını yalnızca jinekologlar yaptıkları muayene esnasında görebilirler.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı zedelenmesi, genellikle cinsel ilişki, spor veya vajinal muayene gibi aktiviteler sonucunda meydana gelebilir. Hafif kanama, zedelenmenin doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ağrı veya rahatsızlık hissi, kızlık zarının zedelenmesinden kaynaklanabilir. Şişlik veya hassasiyet, vajina çevresinde oluşan zedelenmeye bağlı olarak görülebilir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Yırtılması Arasındaki Fark Nedir?

Kızlık zarı zedelenmesi ve yırtılması arasındaki fark, genellikle şiddet ve etkilenen bölgenin durumuyla ilişkilidir. Zedelenme, zarın hafifçe yaralanması anlamına gelir ve bu durumda genellikle hafif kanama ve hafif ağrı görülebilir. Yırtılma ise zarın daha ciddi şekilde hasar görmesiyle karakterizedir.

Zedelenme genellikle zarın belli bir kısmının etkilenmesiyle sınırlıdır. Ancak yırtılma daha geniş bir zar alanını içerebilir.

Kızlık Zarı Bozulursa Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamak, genellikle belirli belirtilerle ilişkilidir. İlk cinsel ilişki sırasında veya başka bir aktivite nedeniyle zarın etkilenmesi durumunda hafif kanama gözlemlenebilir. Ancak, herkesin deneyimi farklıdır ve kanama olmayabilir. Ağrı veya rahatsızlık hissi, kızlık zarının bozulmasıyla ilişkilendirilebilir. Bu belirtilerle birlikte, bazı kadınlar hafif şişlik veya hassasiyet yaşayabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 25.12.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.