Kürtaj ne demek?

Kürtaj tıbbi terminolojiye Fransızca curetage kelimesinden geçmiştir. Curetage kelime anlamı klasik kürtaj yöntemi olan kazımak fiilini ifade etmektedir. İlk uygulamasının istenmeyen gebeliği, düşük veya doğumdan kalan plasenta gibi parçaları rahimden kazıyarak tahliye etmeyi tanımlamak için kullanılmıştır.

Kürtaj neden yapılır?

Kürtaj en çok istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanmakla birlikte, rahim içi temizliğin yapılması gereken durumlarda, rahim ile ilgili hastalıkların tanısının konulmasında ve patoloji için doku alınması gereken durumlarda da yapılmaktadır.

Kürtaj çeşitleri nelerdir?

Kürtaj çeşitleri uygulama amacına göre belirlenmektedir. Aşağıda uygulama amacına göre yapılmakta olan kürtaj çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Dilatasyon Kürtaj: istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan kürtaj çeşididir. Klasik bir kürtaj yöntemidir. Bu kürtaj çeşidi yerine son yıllarda daha popüler hale gelen vakumlu kürtaj uygulanmaktadır.
Probe Kürtaj: kadın hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir kürtaj çeşididir. Probe kürtaj ile geçmeyen kanamaların sebebi araştırılmakta veya rahim kanseri gibi hastalıklara teşhis konulması amaçlanmaktadır.
Revizyone Kürtaj: özellikle düşükler sonrasında rahim içerisinde parça kalması durumlarında veya başka bir sebeple rahim içi temizlik yapılması gereken durumlarda uygulanan kürtaj çeşididir.
Endoservikal Kürtaj: rahim ağzı kanseri, serviks kanseri gibi hastalıkların tespitinde patolojiye ihtiyaç duyulması durumlarında uygulanan kürtaj çeşididir.

En iyi kürtaj yöntemi nedir?

Kürtaj istenmeyen gebelikler dışında da yapılması gerekebilen bir operasyondur. Kürtaj sebebi istenmeyen bir gebelik ise kürtaj yapan hastanelerde yapılacak kürtaj muayenesi sonrasında hastanın tıbbi durumu ve gebeliğin haftasına göre uygun kürtaj yöntemine karar verilmelidir. Günümüzde minimum risk ve hızlı iyileşme süresi sunması sebebiyle en çok uygulanmakta olan kürtaj çeşidi vakumlu kürtajdır. Vakumlu kürtajın ne olduğu, nasıl yapıldığı ve avantajları hakkında ayrıntılı bilgi için vakumlu kürtaj yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj nerede yapılır?

Ulaşma imkânının sınırlı olduğu zamanlarda toplumda tabu haline gelen kürtaj günümüzde de hastaneler dışında merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde ehil olmayan kişiler tarafından yapılmakta, yalnızca ucuz fiyat politikası nedeniyle tercih edilebilmektedir. Kürtaj, her cerrahi operasyon gibi alanında ehil kişiler tarafından, hijyenik hastane koşullarında yapılması gereken ciddi bir operasyondur. Kadın hastalıkları ve doğum blog sayfamızda bilgilendirici içerikler paylaşmaktayız. Kürtajda tercih sebebi yalnızca fiyat politikası olmamalıdır. Bu konu ile ilgili kürtaj fiyatları yazımızı okuyarak kürtaj araştırması yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Uygun koşullarda ve hastane ortamında yapılacak kürtaj operasyonlarında kürtajın riskleri de doğru orantılı olarak artmaktadır. Kürtaj operasyonlarında karşılaşılabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi almak için kürtaj riskleri yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile steril hastane koşullarında kürtaj imkanı sunmaktayız. Kürtaj, kürtaj çeşitleri ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kürtaj hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar