Kürtajla ilgili en çok merak edilenler nelerdir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan kürtaj operasyonları günümüzde birçok teknikle başarı ile uygulanmaktadır. Kürtaj birçok kadın tarafından merak edilmekte, kürtajla ilgili sorulara cevap aranmaktadır. Kürtajla ilgili bilgilendirici içerikleri kadın hastalıkları blog sayfamızda yayınlamaktayız. Bu yazımızda kürtajla ilgili en çok merak edilen konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj; uygulanma yöntemlerine göre farklılık göstermekle birlikte, genel olarak lokal veya genel anestezi ile gebeliğin tahliye edilmesini amaçlayan cerrahi bir operasyondur. Kürtaj için hastanemize başvuran kadınların muayenesinden sonra hastanın tıbbi durumu ve açlığına göre aynı gün içerisinde dahi uygulanarak hastalarımız taburcu edilebilmektedir. Kürtaj operasyonunun hangi zaman aralıklarında yapılabileceği hakkında bilgi için kürtaj ne zaman yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj kaç dakika sürer?

Uygulama yöntemine göre değişmekle birlikte komplikasyon gelişmemiş bir kürtaj operasyonu beş – on dakika aralığında yapılabilmektedir. Kürtaj süresi operasyon yapan hekimin tecrübesi, kürtaj yöntemleri ve hastanın tıbbi durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kürtaj çok acı verir mi?

Kürtaj hakkında en çok sorulan sorulardan biri de kürtaj sırasında acı duyacak mıyım olmaktadır. Kürtaj uygun koşullarda yapıldığında ağrı ve acı duyulmadan yapılabilecek bir operasyondur. Alanında uzman hekim kadrosu bulunan kürtaj yapan hastaneler tercih edildiğinde sorunsuz bir kürtaj operasyonu geçirebilirsiniz. Kürtaj konusunda endişe eden hastalarımız kürtaj korkusu hakkındaki yazımızı okuyarak operasyon ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirler.

Kürtaj için en iyi yöntem hangisidir?

Kürtaj operasyonu için uygulanacak yöntem hastanın tıbbi durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Size uygun kürtaj yöntemi yapılacak kürtaj muayenesi sonrasında belirlenmektedir. Çoğu kadın için uygulanabilen ve en çok tercih edilen kürtaj yöntemi vakumlu kürtajdır. Vakumlu kürtaj ile ilgili bilgi almak için vakumlu kürtajın avantajları yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj sırasında spiral takılabilir mi?

Kürtaj bir aile planlaması yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Bu sebeple kürtaj olmak isteyen kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri kürtaj sonrasında spiral takılması ile ilgili olmaktadır. Kürtaj operasyonu sonrasında hemen spiral takılması tercih edilmeyen bir uygulamadır. Kürtaj operasyonu iyileşme sürecinden sonra yapılacak kontrol muayenesi sonrasında spiral takılması uygundur.

Kürtaj fiyatları ne kadar?

Kürtaj operasyonu için bize ulaşan hastalarımızın en çok sorduğu soruların başında kürtaj fiyatları gelmektedir. Kürtajın net fiyatı yapılacak kürtaj muayenesi sonucunda belirlenmektedir. Hastanın ve gebeliğin durumu, uygulanacak kürtaj yöntemi, anestezi türü gibi kriterlerin belirlenmesinden sonra kürtaj fiyatları belirlenebilmektedir. Kürtaj fiyatlarının nelere göre belirlendiği hakkında bilgi almak için kürtaj fiyatı hangi kriterlere göre belirlenir yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve kadın hastalıkları ve doğum ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında kürtaj imkanı sunmaktayız. Kürtaj, kürtaj yöntemleri ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kürtaj hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar