Çarpık burun nedir? Neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Burnun yapısını düzenlemek ve kişiye daha hoş bir görüntü kazandırmak amacıyla yapılan estetik ameliyata burun estetiği adı verilir. Bu operasyonun tıptaki karşılığı rinoplastidir. Cerrahi operasyon yalnızca estetik gayelerle yapılmaz, sağlık da zaman zaman bu ameliyatın konusu olabilir.

Burun estetiğinde özellikle burun kemik eğriliği gündeme gelir. Fiziksel olarak göze hoş gelmeyen burun, kişilerin sosyal hayatlarında daha özgüvensiz hareketler sergilemesine neden olmaktadır. Bu nedenle cerrahi operasyon bakıldığında yalnızca fiziksel değil, ruhsal değişimi de beraberinde getirebilir. Ameliyatta kemiğin yapısı tamamen değişir ve ideal ölçülere getirilir. Genellikle de doktorunuz ameliyat öncesinde nasıl olacağı konusunda size detaylı bilgiler verir.

Burun estetiğinde yalnızca fiziksel değişim ele alınmaz. Hastaların kemik eğriliğine ek olarak solunum güçlüğü varsa bu konu da ele alınır. Dolayısıyla çok yönlü bir ameliyat bazı durumlarda gerekli olabilir. Bu estetik ameliyatların konusu olan kemik eğriliğine çarpık burun adı da verilir.

Çarpık burun nedir?

Burnun kemik eğrili sebebi ile düzgün hatlarda olmamasına çarpık burun adı verilmektedir. Burun şekil bozukluğu burun aksına göre değerlendirmeye tabi tutulur ve doktor tarafından düzeltme yapılır. Buna göre, sola, sağa çarpık olabileceği gibi S şeklinde eğrilik de kişilerde zaman zaman gözlenmektedir. Bu da hem kemik hem de içerideki kıkırdak dokunun düzenlenmesi anlamına gelmektedir. Özellikle burun ucu düşük insanlarda çarpıklık net bir şekilde görülmektedir. Doktorunuz burun kemiği dışında uç kısmına da müdahale etmek durumunda kalabilir.

Çarpık burun neden olur?

Çarpık burun nedenleri arasında genetik en başta gelir. Aileden gelen ve birçok kişide gözlenen çarpık burun, aynı genleri taşıdığınız için sizde de görülebilir. Bunun yanı sıra gelişimsel dönemde aileden bağımsız bir şekilde çarpık burun sorunu ortaya çıktığı da görülmektedir. Çarpık burunun diğer önemli sebebi ile gelişen travmalardır. Bunlarda ise darp ya da kaza olmak üzere iki şekilde değerlendirilir. Bu şekilde değerlendirilmesinin sebebi ise her darbenin şiddetinin ve ortaya çıkarttığı hasarın farklı olmasıdır.

Çarpık burun tedavisi nasıl yapılır?

Çarpık burun tedavisi yalnızca cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Bunun dışından herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bu noktada cerrahın doğru bir hesaplama ile hareket etmesi gerekmektedir. Hem kişinin yüz fizyolojisine hem de burnun doğru bir açı ile şekillendirilmesine özen göstermek için ölçüler ve hesaplamalar kesin olmak zorundadır. Kemik ve kıkırdak kesileri düzgün hesaplamalar ile yapılmaması sonucunda bazı çarpık burun tedavileri zaman içerisinde eski haline gelme eğiliminde olabilir. Yani vücudun hafızası genetik durumu tekrar etme eğilimi içerisine girebilir. Bunun için de mutlaka alanında ciddi uzmanlık kazanmış, burun estetiği cerrahi operasyonunu defalarca kez yapmış ve başarı oranı yüksek bir doktordan destek almalısınız. Bu sayede hem daha hızlı hem de sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  BAZI OPERASYONLARIMIZ

  MERKEZİMİZ