Burunda meydana gelen şekil bozuklukları kişilerin psikolojisini etkilemekte ve kendilerine olan güvenlerini yitirebilmektedirler. Rinoplasti işlemi, günümüzde en sık tercih edilen estetik operasyonlar arasındadır. Burunda şekil bozukluğu, bazı kişilerde sadece görünüş açısından sıkıntılı olmakla birlikte bazı kişilerde de solunum sıkıntılarına yol açabilecek derecede olmaktadır. Rinoplasti operasyonu yaptırmak isteyen kişiler, işlem hakkında çokça araştırma yapmaktadırlar. Rinoplasti işlemi, burnunda şekil bozukluğu olup yaptırmak isteyen her insanda uygulanabilir fakat işlem öncesi muayenede kişinin burun dokusunun estetiğe uygun olup olmadığı belirlenmektedir.

Bu yazımızda rinoplasti nedir, rinoplasti nasıl yapılır, rinoplasti neden yapılır, rinoplasti avantajları nelerdir, rinoplasti fiyatları ne kadar ve rinoplasti kimler için uygundur sorularına ayrıntılı cevaplar vereceğiz.

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti; burunda oluşan şekil bozukluklarının giderilmesi için uygulanan, burun şeklini değiştirmek için yapılan estetik bir operasyondur. Halk arasında burun estetiği olarak bilinmektedir. Burunda doğuştan meydana gelen şekil bozuklukları, sonradan oluşan şekil bozuklukları varlığında kişiler rinoplasti işlemine başvurmaktadırlar.

Rinoplasti nasıl yapılır?

Rinoplasti işlemi burunda meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesi adına yapılan estetik bir uygulamadır. Rinoplasti açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Açık rinoplasti işlemi daha çok önceden burun estetiği olmuş kişilerde tercih edilen bir yöntem olup görüş acısı yönünden daha avantajlı bir işlemdir. Fakat kapalı rinoplasti operasyonuna göre iyileşme süreci daha uzun sürmektedir. Açık rinoplasti işleminde burun delikleri arasından küçük bir kesi açılarak operasyon gerçekleştirilir. Bir diğer işlem olan kapalı rinoplasti ameliyatı, açılan kesinin burun delikleri içerisinde kalmasını amaçlamaktadır. Kapalı rinoplasti, küçük boyutlu anatomi bozukluklarda tercih edilen bir yöntem olup açık rinoplastiye göre iyileşme süreci daha kısa olmaktadır. Rinoplasti cerrahi işlemlerin dışında ameliyatsız olarak da yapılabilen bir uygulamadır. Likit rinoplasti adı verilen işlemde burun bölgesine dermal dolgu yapılır ve cerrahi işlemlere göre daha kolay olmaktadır. Burun ucu düşüklüğü, burunda kırışık görünüm ve burun basıklığı gibi sorunlar sonucu likit rinoplasti işlemi tercih edilebilmektedir.

Hastanemizde burun estetiğinde en başarılı sonuç veren yöntem olan piezo rinoplasti uygulanmaktadır. Piezo rinoplasti ile kısa operasyon süresi avantajı ile burun bölgesinde sadece kemik dokusuna onarım yapılarak yumuşak dokuda bozulma olmadan estetik yapılmakta, bu yöntem sayesinde operasyon sonrası iyileşme sürecinde şişlik morluk olmaması hedeflenmektedir.

Rinoplasti neden yapılır?

Rinoplasti, burunda doğuştan veya sonradan oluşmuş şekil bozuklukları varlığında, kişinin burnundan rahatsız olması, burnun normalden büyük olması, asimetrik bir yapıda olması gibi nedenler sonucunda uygulanmaktadır. Rinoplasti burnundan memnun olmayan erkek ve kadınlarda uygulanan estetik bir operasyondur.

Rinoplasti avantajları nelerdir?

Rinoplasti, diğer estetik operasyonlarının barındırdığı birçok avantajı barındırmaktadır. Rinoplasti, kişiye çokça avantaj sağlamaktadır ve rinoplasti avantajları şu şekildedir:

 • Rinoplasti operasyonu ile kişinin kendine olan güveni artmaktadır.
 • Oluşan şekil bozuklukları gitmekte yerini estetik görünüm almaktadır.
 • Sekil bozukluklarının sebebiyet verdiği solunum sıkıntıları ortadan kalkmaktadır.
 • Rinoplasti işlemi aynı zamanda kişide var olan horlama sorununun da giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Rinoplasti fiyatları ne kadar?

Rinoplasti fiyatları, burunda meydana gelen şekil bozukluğuna ve işlemin yapılacağı hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Rinoplasti fiyatları hastanemizde 7000 TL’ den başlamaktadır. Daha önce başka burun estetiği tedavisi görmüş hastaların revizyon ameliyatları ve rinoplasti fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz estetik cerrahi bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

Rinoplasti kimler için uygundur? (Kimlere yapılabilir?)

Rinoplasti işlemi yaptırmak isteyen kişiler, rinoplasti kimler için uygundur, rinoplasti kimlere yapılabilir gibi soruları gün yüzüne getirmekte ve sıkça araştırmaktadırlar. Rinoplasti, burunda oluşan anatomik bozukluklar, burunda kırışıklık varlığı, burnun normalden büyük olması durumu ve burun deliklerinin normalden büyük olması gibi durumlarda tercih edilen burun estetiği işlemidir.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ