2019 yılında başlayan Covid-19 salgınının tespiti için kullanılan koronavirüs testi, PCR olarak da bilinmektedir. Hastalığın hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve diğer rahatsızlıklardan kolayca ayrılabilmesi için yapılan bu testte sürüntü adı verilen yöntem ile burun arkası ve boğazdan alınan örnekler özel bir makineye okutulur ve kişinin pozitif ya da negatif olup olmadığı konusunda kesin bir sonuç verilir.

Zaman içerisinde ilk halinden farklı yapılara evirilen koronavirüs birden çok varyant ortaya çıkartmıştır. Son olarak en çabuk yayılan omicron varyantı hemen her insanı etkilemeye, ancak hafif hasta etmeye başlamıştır. Bundan önce çıkan varyantları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Alfa
 • Beta
 • Delta
 • Gamma

Bütün bu varyantlardan sonra gelen omicron tümünden daha hızlı bir şekilde yayılmakta ve kişilerin sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Omicron varyantı belirtileri nelerdir?

Günümüzde en hızlı yayılan varyant olan Omicron’u diğerlerinden ayıran ve belirleyici olarak görülebilecek özellikleri mevcuttur. Omicron varyantı diğer mutasyona uğramış koronavirüs çeşitlerine göre ciddi bir hızla yayılabiliyor. Yani bulaşma ve yumurtlama dönemi sürecini hızlı bir şekilde atlatarak bir diğer konak için hazır hale geliyor.

Omicron varyantının belirtileri çok daha kısa sürelerde ortaya çıkar. Diğer varyantlarda ortalama kuluçka süresi 2 ila 14 gün ve ortalama olarak 5 günken Omicron çok daha hızlı bir süre içerisinde bu durumun ötesine geçip, yeniden bulaşabilecek hale geliyor.

Omciron varyantı oldukça hafif seyretmesi tehlikesini azaltmamaktadır. Aksine diğer varyantlarla birleşerek daha farklı bir yapıya kavuşmasını da sağlayabilir. Dolayısıyla Omicron’u hafife almamak gerekiyor.

Belirtilerini sayacak olursak;

 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Genel vücut yorgunluğu
 • Burun akıntısı ve buna bağlı olarak gelişen tıkanıklık

Genel olarak koronavirüs hastalarında görülen ancak Omicron’da seyrek olarak seyreden belirtiler ise;

 • Koku ve tat kaybı
 • Deride kızarıklık ve döküntü

Omicron varyantının diğer varyantlardan farkları nelerdir?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre Omicron varyantı bundan önce ortaya çıkan türlere göre daha bulaşıcıdır. Diğer varyantlara göre daha hafif seyrediyor. Daha önce Covid-19 geçirdiyseniz Omicron’a yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Omicron hastalığa tekrar yakalanma yüzdenizi önemli ölçüde artırabilir. Aşıların koruyuculuğu anlamında net bir veri seti bilim insanlarının elinde bulunmuyor. Dolayısıyla aşı olmak konusunda çekincelerin olmaması gerekiyor ve mutlaka tüm dozları yaptırmak gerekiyor.

Koronavirüs Testi

Koronavirüs testi yaptırmak için özel ya da devlet hastanesine başvurabilirsiniz. Özel sağlık kuruluşlarında ücret karşılığında bu testi yaptırabiliyorsunuz. Devlet hastanesinde ise herhangi bir ücret ödemeden yaptırabilirsiniz.

Evde Koronavirüs Testi

Evde koronavirüs testi için yine devlet kuruluşlarında ilgili numaraları arayarak test yaptırmak istediğimizi belirtebiliriz. Ancak özel sağlık kuruluşları da bu konuda hizmet vermektedir. Evinize gelen özel kıyafetli ekipler testi yaptıktan sonra size sonuçları bildirirler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Covid-19 PCR Testi

  PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

  PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar