Geniz Eti Tedavisi

Geniz Eti Tedavisi2024-04-16T14:40:59+03:00
geniz eti tedavisi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Geniz Eti Tedavisi

  Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen bir yapıda, burun ile boğaz arasında yer alan bir bölümdür. Geniz etinin görevi, burundan giren mikrop ve bakterileri yakalayarak vücudun bunlarla savaşması için antikorlar üretmektir. Ancak bazı çocuklarda geniz eti çok sık iltihaplanıp büyüyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz ameliyat önerisinde bulunabilir. Bu operasyonun ardından çocukta sık hastalanma durumu ortadan kalkar. Vücut geniz etinin alınmasından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Çünkü vücut içerisinde geniz etinin yaptığı görevi yapabilecek başka dokular da mevcuttur.

  Çocuklarda yapılan operasyonlarda tedavi sonrası çocuğun yeme-içme ve uyuması daha rahat bir hal aldığından büyüme ve gelişme hızı artmaktadır.

  Geniz eti, burun boşluğu içindeki dokuların genişleyerek burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk ve horlama gibi çeşitli semptomlara yol açtığı bir durumdur. Bu duruma alerjiler, enfeksiyonlar ve yapısal anormallikler dahil olmak üzere çeşitli faktörler neden olabilir.

  Geniz eti tedavi edilmediği takdirde kronik sinüzit, uyku apnesi ve hatta kalp sorunları gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, burun eti ile ilişkili kalıcı semptomlar yaşarsanız, doğru bir teşhis ve uygun tedavi almak için tıbbi yardım almanız önemlidir.

  Geniz Eti Tedavisi

  İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi non-invaziv tedaviler, durumu tedavi etmede etkili olmadığında, cerrahi müdahale önerilebilir. Adenoidektomi, yani geniz etlerinin cerrahi olarak çıkarılması, genel anestezi altında ayaktan tedavi bazında gerçekleştirilebilen yaygın bir prosedürdür.

  Adenoidektomi yapmak için, hastanın bireysel durumuna ve cerrahın tercihlerine bağlı olarak kullanılabilecek birkaç farklı teknik vardır. En yaygın yöntem, adenoidleri burun boşluğunun arkasından kazımak için küçük kaşık şeklindeki bir alet olan bir küret kullanımını içerir. Bu teknik küretaj adenoidektomi olarak bilinir ve tipik olarak genç hastalarda yapılır.

  Geniz Eti Tedavi Yöntemleri

  Hafif vakalarda, inflamasyonu azaltmak ve semptomları hafifletmek için ilaçlar gibi non-invaziv tedavi yöntemleri önerilebilir. Adenoid büyümesiyle ilişkili rahatsızlığı hafifletmek için alerjenlerden kaçınmak ve evdeki hava kalitesini iyileştirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri de önerilebilir.

  Ancak non-invaziv tedaviler etkili olmadığında cerrahi müdahale gerekebilir. Adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması olan adenoidektomi, genel anestezi altında ayaktan tedavi bazında gerçekleştirilebilen yaygın bir prosedürdür.

  Medikal Tedavi

  Geniz eti ameliyatı gibi cerrahi müdahale, geniz eti sorunları için yaygın bir tedavi yöntemi olsa da tıbbi tedavi de bu durumun ele alınmasında etkili olabilir.

  Geniz eti için tıbbi tedavi tipik olarak iltihaplanmayı azaltmak ve semptomları hafifletmek için antibiyotikler veya nazal steroidler gibi ilaçların kullanımı ile tedavi edilir. Nazal steroidler, burun tıkanıklığını hafifletmeye ve nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilecek burun pasajlarındaki iltihaplanmayı azaltarak çalışır. Geniz etleri enfekte ise veya kronik kulak enfeksiyonları varsa antibiyotikler reçete edilebilir.

  Geniz eti büyümesiyle ilişkili rahatsızlığı hafifletmek için alerjenlerden kaçınmak ve evdeki hava kalitesini iyileştirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri de önerilebilir.

  Cerrahi Tedavi

  İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi non-invaziv tedavi yöntemleri bazı durumlarda etkili olabilirken, daha şiddetli semptomları hafifletmek için cerrahi müdahale gerekebilir.

  Adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması olan adenoidektomi, genel anestezi altında ayaktan tedavi bazında gerçekleştirilebilen yaygın bir prosedürdür. Adenoidektominin en yaygın yöntemi, adenoidleri burun boşluğunun arkasından kazımak için küçük kaşık şeklindeki bir alet olan bir küret kullanımını içerir. Diğer teknikler, adenoidleri küçültmek ve çıkarmak için elektrokoter veya koblasyon teknolojisinin kullanımını içerebilir. Doktorunuz bireysel durumunuza ve semptomlarınıza göre en uygun cerrahi müdahaleyi belirler.

  • Burundan nefes alma güçlüğü
  • Burun tıkalıymış gibi genizden konuşma
  • Uykuda horlama
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku apnesi

  Çocuklarda geniz etinin arada büyümesi normaldir. İltihaplı geniz eti ise ilk etapta ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak sürekli tekrarlayan ve tedavisi gittikçe zorlaşan geniz eti için ameliyat uygulanmakta ve geniz eti alınmaktadır.

  Cerrahlar için basit olsa da, her cerrahi operasyon tecrübe ve dikkat ister. Ameliyathane’de anestezi ile hasta uyutulur. Ardından cerrah hastanın ağzının içinden geniz etini alır. Bu ameliyat esnasında deride herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ

  kaş tıp merkezi konum
  Go to Top