Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kulak Tüpü Tedavisi

  Çocukluk çağında geniz eti ve bademcik ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlardan biri de kulağa tüp takılmasıdır. Orta kulak içi gaz dolu bir boşluktur. Orta kulak enfeksiyonlarından sonra veya üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak orta kulağın havalanması bozulduğunda bu boşluk sıvıyla dolar. Ses dalgaları havada en iyi iletilir. Sıvı ya da katı ortamda ses dalgaları iyi iletilmez. Bu nedenle orta kulakta sıvı olduğunda çocuklar az duymaya başlar. Televizyonu yüksek sesle izler, anne babayı duymakta zorlanır. Okulda öğretmenini iyi duyamaz. Zamanında müdahale edilmezse geri dönülemez işitme kayıplarıyla karşılaşılabilir. Orta kulakta sıvıyla ilk karşılaşıldığında bazı kulak testleri yapılır ve yaklaşık 15 günlük medikal tedavi verilir. 1 ay sonra vakaların %80‘i iyileşir, 3 ay sonra vakaların %90‘ı iyileşmiş olur. Fakat her zaman bu kadar beklenilmez. Burada zamanlamaya doktorunuz karar vermelidir. Çünkü fizik muayene çok önemlidir.  Sıvının kıvamı, zarda çökme başlayıp başlamadığı, içinde bulunulan mevsim gibi faktörler göz önünde bulundurularak karar verilir. Çocuklarda genelde geniz eti ve/veya bademcik ameliyatlarıyla kombine yapılır. Kulak zarına takılan bu tüplerin ortasındaki delik sayesinde orta kulak dışardan hava almaya başlar ve orta kulak basıncı dengelenmiş olur. Minimum 5-6 ay kalmasını istediğimiz ventilasyon tüpleri kulak zarından dış kulak yoluna düştükten sonra doktorunuz tarafından ağrısız bir şekilde muayene koltuğunda çıkartılır. Kulak tüpü takılıyken kulaklara su kaçırılmamasına dikkat edilmelidir.

  • İnatçı orta kulak nezlesi
  • Sık geçirilen akut orta kulak iltihapları
  • Antibiyotik tedavisi sonrası devam eden orta kulak enfeksiyonlarının tedavisi

  Kulak tüpü takılan çocuklarda duş alırken, denizde veya havuzda uygun kulak tıkaçları kullanılarak kulağa su girmesi engellenmelidir. Kulağa giren su tüpün içinden orta kulağa geçebilir. Bunun yanında düzenli hekim kontrolünü aksatmamak gerekir.

  Kulak tüpü tedavisi genellikle 4-6 ay arasında sürer. Daha sonra tüp kendiliğinden kulak kanalına düşmekte veya doktor tarafından çıkartılmaktadır. Ancak tedavi süresinin uzatılmasına gerek görülürse bu süre uzatılabilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ

  kaş tıp merkezi konum