Rahim İçi Araç Uygulaması2024-04-16T15:00:58+03:00

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Rahim İçi Araç (Spiral)

  Rahim içi araç uygulaması tüm dünyada hala en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinin başında gelmektedir. Rahim içi araç uygulamasının bu kadar tercih edilmesinin en büyük sebepleri ekonomik olması, kolay uygulanması, etkinliğinin hemen başlaması ve çıkartıldığı anda doğurganlığın geri kazanılmasıdır. Spiral uygulaması spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller. Döllenme olsa bile spiral rahim içi duvar yapısını bozduğu için döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini engellemektedir.

  Rahim İçi Araç (Spiral) ne kadar süre korur?

  Rahim içi araç uygulandığı anda koruyuculuğu başlamaktadır. Genellikle 5-10 yıl arasında koruyuculuk süresi vardır. Spiralin koruyuculuk etkisi spiralin hammadde içeriğine göre değişmektedir.

  Rahim İçi Araç (Spiral)’ın koruyuculuk oranı ne kadardır?

  Rahim içi araç uygulamasının ardından gebelik oluşan kadınların oranı sadece %2’dir. Spiralin koruyuculuk oranı diğer doğum kontrol yöntemlerine göre oldukça yüksektir. Ancak koruyuculuğun aynı oranda devam etmesi için her 5 yılda bir spiralin değiştirilmesi önerilmektedir.

  Spiral polietilen yapıda, etrafında bakır tel sarılı T şeklinde bir alettir. Spiralin alt kısmında ipler bulunmaktadır. Bu ipler rutin kontroller sırasında spiralin konumunun sabit olduğunu doğrulamak ve çıkartmak gerektiğinde spirali kolayca çıkartmak için kullanılmaktadır.

  Spiral uygulaması spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller. Döllenme olsa bile spiral rahim içi duvar yapısını bozduğu için döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini engellemektedir.

  Spiral uygulaması genelde adet bitiminde önerilir. Bu dönemde rahim ağzı daha geniş olacağından uygulama kolaylaşmaktadır. Ancak test ile gebelik olmadığından emin olunduğunda her zaman uygulanabilir.

  Spiral takılması oldukça kısa süren bir işlemdir. İşlem öncesi jinekolojik muayene ve USG ile rahim yapısının spiral uygulamasına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Uygulama için herhangi bir engel yoksa 1-2 dakikalık kısa bir işlemle spiral rahim içine kendi aplikatörü yardımıyla yerleştirilir.

  Spiral arzu edildiği zaman jinekolojik muayene ile kendi iplerinden tutularak rahatça çıkartılabilir.

  • Gebelik veya gebelik şüphesi olanlar
  • Bakır alerjisi
  • Rahim içi yapısal bozukluklar
  • Kanama bozuklukları veya kan hastalıkları
  • Pap smear sonucu ‘normal olmayanlar’
  • Kanser veya kanser şüphesi olanlar.
  • Anormal uterin kanaması olanlar
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyona sahip olanlar
  • Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar
  • Yakın zamanda düşük yapmış olanlar

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Go to Top