Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Tetik Parmak Tedavisi

Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  TETİK PARMAK TEDAVİSİ

  Tıp dilinde Tenosinovit Stenosing olarak bilinen Tetik Parmak Hastalığı, herhangi bir hareket sonrasında parmakların (özellikle başparmağın) kilitlenmesi ve kasılması durumudur. Bu hastalıkta parmaklar kilitlendiğinde eski haline dönmesi oldukça zor ve sancılı olmaktadır. Genellikle sağ elde ortaya çıkan bu hastalık kadınlarda daha yaygın görülmekte, özellikle baş parmak, yüzük parmağı ve küçük parmağı etkilemektedir.

  Tendonlar kasların ve eklemlerin bükülmesi ve düzelmesi işlevlerini üstlenen yapılardır. Tendonu örten dokunun uzun süre tahriş olması sonucunda kalınlaşma meydana gelebilir. Bu durum tendonun hareketini olumsuz etkiler. Kasların ve eklemlerin hareketi esnasında hasarlı bu tendon kasları çekmeye başlar. Tetik parmak hastalığının ortaya çıkması da bu durumun sonucudur. Tetik parmak hastalığı oluştuktan sonra ilk olarak şişlik ve sıkışma hissi olarak belirti gösterir. Bu hastalığın ortaya çıkmasının en büyük nedenleri tekrarlanan hareketler ve parmağın sürekli olarak zorlanmasıdır.

  Başlangıç seviyesindeki hastalıklarda atel ve ilaç tedavisi etkili olabilir. Atel ve ilaç tedavisi etkili olmazsa parmaktaki sıkışan bölgeye bir veya iki kez kortizon enjeksiyonu denenebilir. İlerleyen vakalarda ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahi işlem genel anesteziye gerek kalmadan lokal anestezi ile yapılabilir, yaklaşık 20 dakika sürer ve hastanın operasyon gecesi hastanede kalmasını gerektirecek bir durum ortaya çıkmaz. Yapılan tedavi sonrasında parmak eski etkinliğine geri kavuşmaktadır.

  TETİK PARMAK TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Sabahları parmakta sertlik
  • Parmakları oynatırken takılmalar
  • Tetik parmak hastalığının olduğu parmaklarda avuç içi bölgesinde hassasiyet ve yumru hissi
  • Etkilenen parmağın bükülmesi ve bükülü şekilde takılması, bu parmakları hareket ettirmenin zorlaşması

  Genellikle 40-60 yaş arasındaki kişileri etkileyen bu hastalık kadınlarda daha yaygın olarak görünür. Mesleği gereği parmaklarını çok fazla kullanan kişilerde bu hastalığın görülme riski daha yüksektir.

  Tetik parmak hastalığının teşhisi için görüntüleme tekniklerine başvurulmasına gerek yoktur. Teşhis için fizik muayene yeterlidir. Doktorunuz muayene esnasında parmaklardaki bu nodülleri ve takılmaları saptayarak size tetik parmak tanısı koyabilir.

  Bu ameliyatın ardından hastalar günlük yaşamlarına hızlı bir şekilde dönebilmektedir. Geceyi hastanede geçirmelerine gerek yoktur. Ameliyattan iki hafta sonra spora başlanabilir ancak bu süreçte parmakları zorlayacak eylemlerden kaçınmak gerekir. Ameliyat sonrası ortaya çıkan şişlikler 15 gün kadar sonra geçer. Ameliyat sonrası 1-2 hafta sızlama olabilir, bu durumda buz  tedavisi uygulanabilmektedir.

  • Başparmak, tetik parmak hastalığında en fazla risk taşıyan parmaktır. Bu nedenle başparmağınıza çok fazla yük bindirecek durumlardan kaçınmalısınız
  • Aşırı klavye kullanmamaya özen gösterin, klavyeyi çok hızlı kullanmaya çalışmayın
  • Avuç içinde veya parmaklarda ağrı hissederseniz hemen bir doktora başvurun
  • Ellerinizi ve parmaklarınızı sık sık dinlendirin
  • Akıllı telefonunuzla geçirdiğiniz zamanı olabildiğince azaltın

  Merkezimizden Fotoğraflar