Koronavirüs aşısı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Koronavirüs dünyanın uzun zamandır baş etmek zorunda kaldığı bir virüs olup etkisini hızla arttırmaya devam etmektedir. Baş ağrısı, göğüs ağrısı, tat kaybı gibi belirtileri gösterir ve bu belirtiler sonucunda hasta mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Yaşlı ve kronik hastalığa sahip kişiler virüsle bulaş halinde olurlarsa hastalığı ağır atlatabilir. Covid-19 olarak da adlandırılan koronavirüsün ortaya çıkması ile birlikte yeni yeni kurallar yeni yeni tedbirler ortaya çıkmıştır. Maske, mesafe ve temizlik adı altında kurallar ve tedbirler geliştirilmiştir. Koronavirüs tespiti için PCR ve antikor testleri geliştirilmiştir. PCR testi, hastanın virüsle bulaş halinde olup olmadığının tespiti için yapılmakta ve hastadan sürüntü alınması ile uygulanmaktadır. Antikor testleri ise hastanın virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığının tespiti için yapılmaktadır. Salgının artması sonucu virüse karşı aşı bulunmuş ve salgının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Koronavirüs aşısı hakkında insanlar çoğu bilgiyi internet ortamlarında aramaktadır. Aşı olduğum halde virüs bulaşır mı, aşı herhangi bir etki yaratır mı, aşı yüzde yüz koruyuculuk sağlar mı gibi soruları sıkça araştırmaktadırlar.

Bu yazımızda koronavirüs aşısı hakkında en çok merak edilenler nelerdir, koronavirüs aşısının yan etkileri var mı, koronavirüs aşısı kimlere yapılabilir, koronavirüs pozitif kişilere koronavirüs aşısı yapılır mı, koronavirüs aşısı ücretli mi ve koronavirüs aşısı kaç doz uygulanır sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Koronavirüs aşısının yan etkileri var mı?

Koronavirüs aşısını yaptırmak isteyen kişiler herhangi bir yan etki yapıp yapmadığı konusunda endişe etmektedirler. Koronavirüs aşısı yapımı sonrası kişilerde görülen yan etkiler yok denecek kadar azdır. Görülebilecek hafif yan etkiler; baş ağrısı, ateş, bölgede kızarıklık, şişlik, ishaldir. Aşı sonrası bu gibi belirtiler görüldüğünde ihmal edilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve yakın zamanda aşı olunduğu bilgisi de doktora bildirilmelidir.

Koronavirüs aşısı kimlere yapılır?

Koronavirüs aşısı bulunduğu andan itibaren kimlere uygulanacağı merak konusu olmuştur. Koronavirüs aşısı herkese yapılabilir. Tüm dünyada koronavirüs aşısının uygulanması konusunda öncelik yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve sağlık çalışanları öncelikli tutulmuş, riskin az olduğu çocuklara uygulama yapılmamıştır. Virüsün mutasyon geçirmesi ve ülkelerde oluşacak farklı varyantlar ile koronavirüs aşısı uygulama kriterleri değişebilmektedir.

Koronavirüs pozitif kişilere koronavirüs aşısı yapılır mı?

Koronavirüs testi pozitif olan hastaların aşı yaptırmasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Virüsle bulaş halinde olan hastalar hasta iken korona aşısı olabilirler. Covid-19 geçirmiş kişilerde koronavirüs aşısının herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Koronavirüs aşısı ücretli mi?

Koronavirüs aşısı sağlık kuruluşları tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hastaların aşı öncesi herhangi bir ücret ödemelerine gerek yoktur. Koronavirüs aşısı olmak için E-Nabız uygulaması üzerinden koronavirüs aşısı yapan hastaneler seçilerek randevu alınması yeterlidir.

Koronavirüs aşısı kaç doz uygulanır?

Ülkemize gelen tüm aşılar hastalara iki doz şeklinde uygulanmaktadır. Dünyada üç doz olarak uygulanan tek ülke Kanada’dır.

Merkezimizden Fotoğraflar