İstenmeyen veya zorunlu gebeliklerin sonlandırılması, kadın hastalıklarının tanı ve tedavisinde uygulanmakta olan kürtaj birçok metotla yapılmaktadır. Kürtaj operasyonunun amacına göre operasyonun yapılış yöntemi, anestezi türü ve şartları değişkenlik göstermektedir.

Bu yazımızda kürtaj nasıl yapılır, kürtaj hangi durumlarda yapılır, kürtaj için gerekli izin ve belgeler nelerdir, lokal veya genel anestezi ile kürtaj nasıl yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj nasıl yapılır?

İstenmeyen gebelik sonlandırma veya zorunlu gebelik sonlandırma operasyonlarında genel olarak vajina girişinden rahim ağzına ulaşılır. Uygulanan kürtaj yöntemine göre gerekli cerrahi aletler (küret, kanül) yardımı ile rahim ağzından girilerek rahim içeriği tahliye edildikten sonra operasyon sonlandırılır.

Kürtajın gebelik sonlandırma amacı ile değil tanı amacıyla yapıldığı Endoservikal Küretaj, Probe Küretaj ve Fraksiyone Küretaj operasyonlarında ise yine vajina girişinden rahime ulaşılmakta, rahim içi veya rahim ağzından parça alınması söz konusu olmaktadır.

Hangi durumlarda kürtaj yapılır?

Kürtaj birçok durumda tanı ve tedavi amaçlı yapılabilmektedir. Genel olarak kürtaj operasyonları gebeliğin sonlandırılması gereken durumlarda, rahim ağzından parça alınması gerektiği durumlarda, rahim içerisinden parça alınması gereken durumlarda ve sebebi belirlenemeyen kanamaların araştırılması gereken durumlarda yapılır.

Kürtaj yaptırmak için gerekli olanlar nelerdir?

Kürtaj yapılabilmesi için gerekli evraklar, izinler ve şartlar konusunda sıklıkla bilgi aranmaktadır. Aşağıdaki tabloda kürtaj için gerekli şartlar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Kürtaj operasyonları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasal olarak sınırlandırılmakta, kadının yaşı, evlilik durumu ve gebeliğin haftasına göre sınıflandırılmaktadır.

  • 18 Yaş Üstü Bekâr Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar herhangi bir izin veya evrak gerekmemektedir. 10 haftadan sonra anne veya bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir.
  • 18 Yaş Üstü Evli Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar eş rızasının yazılı onayı gerekmektedir. 10 haftadan sonraki gebeliklerde anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir.
  • 18 Yaş Altı Evli Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar eş ve ebeveyn rızasının yazılı onayı gerekmektedir. (16 Yaş Mahkeme Kararı ile – 17 Yaş Ebeveyn Onayı ile evlenebilmektedir.) 10 haftadan sonraki gebeliklerde anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir.
  • 18 Yaş Altı Bekâr Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar ebeveyn rızasının yazılı onayı gerekmektedir. 10 haftadan sonraki gebeliklerde anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir. (15 yaş üstü için geçerlidir. 15 yaş altı için adli birimlere bilgi verilmesi gerekir.)

Lokal anestezili kürtaj nasıl yapılır?

Lokal anestezili kürtaj; halk arasında narkozsuz kürtaj olarak bilinmektedir. Lokal anestezi bölgesel uyuşturma sağlayarak hastanın hafif bilinçli veya bilinçsiz olarak kürtaj operasyonun yapılmasına olanak sağlar. Lokal anestezi ile kürtaj genellikle anestezi riskinin yüksek olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Lokal anestezide hastaların acı hissedeceği düşüncesi yersizdir. Lokal veya genel her iki anestezi türünde de hasta ağrı, acı hissetmeden kürtaj olabilmektedir.

Genel anestezili kürtaj nasıl yapılır?

Genel anestezili kürtaj operasyonları; narkozlu kürtaj, uyutularak kürtaj olarak bilinmektedir. Kürtaj operasyonunun yapılış şekli anestezi türüne göre değişkenlik göstermez. Genel anestezi ile yapılacak kürtaj operasyonlarında hastalara genel anestezi uygulanabilmesi için bazı testler yapılması ve operasyona hazırlanması gerekmektedir.

Kürtaj operasyonu, kürtaj hakkında bilgi ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bilgi alabilirsiniz.