İstenmeyen veya zorunlu gebeliklerin sonlandırılması, kadın hastalıklarının tanı ve tedavisinde uygulanmakta olan kürtaj birçok metotla yapılmaktadır. Kürtaj operasyonunun amacına göre operasyonun yapılış yöntemi, anestezi türü ve şartları değişkenlik göstermektedir.

Bu yazımızda kürtaj nasıl yapılır, kürtaj hangi durumlarda yapılır, kürtaj için gerekli izin ve belgeler nelerdir, lokal veya genel anestezi ile kürtaj nasıl yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

Kürtaj, genel tabiri ile başlayan gebeliğin tıbbi operasyon ile sonlandırılmasıdır. Hamilelikte rahim içerisinde oluşan ceninin uzman doktor tarafından alınarak gebeliğin bitirilmesi işlemdir. Ancak kürtaj yalnızca hamileliğin bitirilmesi olarak değil, rahimden kazınarak örnek alınmasına da denir. Fakat halk arasında kürtaj dediğimiz zaman genellikle ilk tanım akla gelmektedir.  Yine toplumda kürtaj olarak bilinen gebeliği sonlandırma operasyonu, tıbbi literatür içerisinde küretaj, kürtaş, kurtaş, kortaj şeklinde de tanımlanabilir.

Gebelik planlanmayan ya da istenmeyen bir dönem içerisinde oluşmuşsa bu durum kürtaj operasyonu ile rahatlıkla sonlandırılabilmektedir. Ancak kürtaj yaptırmak için de gerekli zaman aralıklarını kaçırmamak gerekiyor. Kürtaj için uzman doktora hamileliğin başlangıcından itibaren 10’uncu haftaya kadar başvurabilirsiniz. Ülkemizde kürtaj için yasal sınır da bu haftaya kadardır. İleri haftalarda, oluşacak olumsuz durumlar haricinde herhangi bir işlem yapılması kesinlikle yasaktır.

Kürtaj uygulaması için mutlaka hekim onayı gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir operasyon söz konusu olamaz. Hamileliği kendi isteği ve sağlık sorunları nedeniyle sonlandırma gerçekleşebilir. Kendi isteği ile gebeliği bitirme kararı verenlerin bir takım prosedürleri bulunmaktadır. Hamilelik sırasında oluşan sorunlardan dolayı anneyi korumak adına yapılan kürtaj işlemine ise uzman doktor karar verir.

Kürtaj prosedürü nasıl işler?

Kürtaj yaptırmak için her şeyden önce doktor kontrolü şarttır. Kaldı ki tüm işlem hekim gözetiminde ve idaresinde yürütülmektedir. Kadın doğum uzmanının kürtaj için gerekli hazırlıkları tamamlamak için bir takım prosedürleri de dosyaya eklemesi gerekmektedir. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Muayene (Gebelik Haftasının Tespiti): Uzman doktorumuza başvuru yapan ve gebeliği sonlandırmak isteyen kişi, mutlaka muayene edilmelidir. Yapılan tetkikler sonucunda hamileliğin haftası tespit edilir. Yasal sınırlar içerisindeyse gerekli işlemler başlar ve gebelik kısa süre içerisinde sona erdirilir.

Yöntemin Belirlenmesi: Gebelik sonlandırma işlemi tek operasyon ile gerçekleşse de tek yöntem bulunmamaktadır. Vakumlu aspirasyon, prope, revizyone, endometrial gibi çeşitli yöntemleri vardır. Doktorumuz bize en uygun yöntemi tavsiye eder ve işlem buna göre devam eder.

Yasal Prosedürler(Evli ise eş imzası, 18den küçükse ebeveyn imzası): Yasal prosedür kürtaj işleminin en dikkat çeken noktalarından birisidir. Kürtajın yasalardaki yerini merak ediyor. Kanunlarımızda hamilelik başlangıcı ile 10’uncu haftaya kadar bu işlem sorunsuz şekilde yapılabilir. Bunun dışında kişi evli ise eşinin imzasını almak durumundadır. Ayrıca hamile kalan kişi 18 yaşından küçükse ebeveyn imzası alınır ve işlemler buna göre devam eder.

Operasyona Hazırlık: Kürtaj ağrısız ve acısız bir şekilde yapılmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde doktor hastasını bazı noktalarda uyarmalıdır. Öncelikle operasyon öncesinde en az 5-6 saat aç kalınmalı, su tüketilmemelidir. Ayrıca kişinin genel sağlık muayenesinin de yapılması gerekir. Bu noktada ameliyatı etkileyecek tüm semptomlar önceden tespit edilmelidir.

Operasyon: Kürtaj son derece steril ortamlarda yapılmalıdır. Bunun için ya doktor muayenehanesinde ya da ileri derecede modern sağlık kuruluşlarında bu işlemi yaptırmalısınız. Bunun temel nedeni steril olmayan ortamlarda rahim rahatsızlıklarına neden olacak semptomlar gelişebilir ve vücudunuz herhangi bir hastalığa açık hale gelir. Bunun dışında operasyon çok kısa süre içerisinde sonlanır. En geç yarım saat içerisinde tüm işlem tamamlanır ve hasta taburcu edilir.

Operasyon Sonrası Bakım: Kürtaj operasyonu sonrasında hasta çok dikkat etmelidir. Genital bölge ılık su ile yıkanmalıdır. En az 2 hafta süre ile de cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Çünkü genişleyen rahim ağzının düzelmesi hemen hemen bu kadar süreye denk gelebilir.

kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj nasıl yapılır?

İstenmeyen gebelik sonlandırma veya zorunlu gebelik sonlandırma operasyonlarında genel olarak vajina girişinden rahim ağzına ulaşılır. Uygulanan kürtaj yöntemine göre gerekli cerrahi aletler (küret, kanül) yardımı ile rahim ağzından girilerek rahim içeriği tahliye edildikten sonra operasyon sonlandırılır.

Kürtajın gebelik sonlandırma amacı ile değil tanı amacıyla yapıldığı Endoservikal Küretaj, Probe Küretaj ve Fraksiyone Küretaj operasyonlarında ise yine vajina girişinden rahime ulaşılmakta, rahim içi veya rahim ağzından parça alınması söz konusu olmaktadır.

Hangi durumlarda kürtaj yapılır?

Kürtaj birçok durumda tanı ve tedavi amaçlı yapılabilmektedir. Genel olarak kürtaj operasyonları gebeliğin sonlandırılması gereken durumlarda, rahim ağzından parça alınması gerektiği durumlarda, rahim içerisinden parça alınması gereken durumlarda ve sebebi belirlenemeyen kanamaların araştırılması gereken durumlarda yapılır.

Kürtaj yaptırmak için gerekli olanlar nelerdir?

Kürtaj yapılabilmesi için gerekli evraklar, izinler ve şartlar konusunda sıklıkla bilgi aranmaktadır. Aşağıdaki tabloda kürtaj için gerekli şartlar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Kürtaj operasyonları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasal olarak sınırlandırılmakta, kadının yaşı, evlilik durumu ve gebeliğin haftasına göre sınıflandırılmaktadır.

  • 18 Yaş Üstü Bekâr Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar herhangi bir izin veya evrak gerekmemektedir. 10 haftadan sonra anne veya bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir.
  • 18 Yaş Üstü Evli Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar eş rızasının yazılı onayı gerekmektedir. 10 haftadan sonraki gebeliklerde anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir.
  • 18 Yaş Altı Evli Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar eş ve ebeveyn rızasının yazılı onayı gerekmektedir. (16 Yaş Mahkeme Kararı ile – 17 Yaş Ebeveyn Onayı ile evlenebilmektedir.) 10 haftadan sonraki gebeliklerde anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir.
  • 18 Yaş Altı Bekâr Kadın – Gebeliğin 10. Haftasına kadar ebeveyn rızasının yazılı onayı gerekmektedir. 10 haftadan sonraki gebeliklerde anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda kurul kararı ile yapılabilmektedir. (15 yaş üstü için geçerlidir. 15 yaş altı için adli birimlere bilgi verilmesi gerekir.)

Lokal anestezili kürtaj nasıl yapılır?

Lokal anestezili kürtaj; halk arasında narkozsuz kürtaj olarak bilinmektedir. Lokal anestezi bölgesel uyuşturma sağlayarak hastanın hafif bilinçli veya bilinçsiz olarak kürtaj operasyonun yapılmasına olanak sağlar. Lokal anestezi ile kürtaj genellikle anestezi riskinin yüksek olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Lokal anestezide hastaların acı hissedeceği düşüncesi yersizdir. Lokal veya genel her iki anestezi türünde de hasta ağrı, acı hissetmeden kürtaj olabilmektedir.

Genel anestezili kürtaj nasıl yapılır?

Genel anestezili kürtaj operasyonları; narkozlu kürtaj, uyutularak kürtaj olarak bilinmektedir. Kürtaj operasyonunun yapılış şekli anestezi türüne göre değişkenlik göstermez. Genel anestezi ile yapılacak kürtaj operasyonlarında hastalara genel anestezi uygulanabilmesi için bazı testler yapılması ve operasyona hazırlanması gerekmektedir.

Kürtaj operasyonu, kürtaj hakkında bilgi ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bilgi alabilirsiniz.