Günümüzde birçok kişi belirli sebeplere bağlı olarak saçlarını kaybetmektedir. Ancak gelişen tıp ve teknoloji zamanla seyrekleşen ya da tamamen dökülen saçlara çözüm üretebilmektedir. Saç ekimi alanı tıp dünyasında bu gelişmeye bağlı olarak doğmuş ve bugün birçok insanın derdine derman olmayı başarmıştır.

Ülkemizde saç ekimi son derece gelişmiştir. Bugün birçok sağlık kompleksimiz bu alanda hizmet verirken, yalnızca saç ekimi konusunda destek sağlayan sağlık kuruluşları da mevcuttur. Dolayısıyla hem ülkemizdeki vatandaşlarımızdan hem de yurt dışından birçok kişi saç ektirmek için gerekli noktalara başvuru yapmaktadırlar.

Genel olarak erkeklerde görülen bu sorun çok nadir de olsa kadınlarda da gözlenmektedir. Dolayısıyla birçok kişinin kabusu hale gelen dökülme, sosyal yaşamı da olumsuz yönden etkilemektedir. Mikro cerrahi yöntemlerle bu sorunu çözüp, kısa sürede çözüme kavuşturabileceğiniz birçok nokta mevcuttur.

Saç ekimi yapılırken birincil amaç yeniden saç kazanımı olsa da bunun doğal görünmesi de oldukça önemlidir. Doğal görünmesi için saçın doğru bir şekilde ekilmesi gerekir. Aksi takdirde ekildiği belli olacak ve istediğiniz görünüme kavuşamayacaksınız. Bu bağlamda uzman doktorlar eşliğinde yapılacak operasyon size en iyi sonucu verecektir. Alanında uzman hekim saç ekim yöntemlerinden hangisi size uygunsa onu tercih ederek doğru bir işlem süreci yürütebilir. Böylece en az sorunla saç probleminizi ortadan kaldırarak kelliğe veda edebilirsiniz.

Saçlar tamamen dökülmeden ekim yapılır mı?

Saç ekimi konusunda birçok kişinin kafa karışıklığı vardır. Öncelikle saçlar tamamen dökülmeden saç ekimi için destek alabilirsiniz. Kafanızdaki tel sayısı zamanla azalır ve seyrekleşir. Dökülmeyle birlikte kendinize en yakın sağlık kurumuna başvurabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında tamamen kelleşen insanlara saç ekimi yapılabildiği gibi seyrek saçlı kişilere de bu işlem rahatlıkla yapılır.

Seyrek saçlı kişilerin saç ekim işlemleri oldukça kolay geçer. Tamamen kel olan kişilerde donör kıl kökü bulmak oldukça zordur. Bu bakımdan seyrek saçlı kişilerde halihazırda var olan saç ve kıl kökleri alınarak hızlı bir şekilde ekimi gerçekleşir.

Seyrek saça ekim hangi yöntemle yapılır?

Saç ekim konusunda birçok yöntem kullanılmaktadır. Öncelikli olarak var olan saç ile ekilecek saçın renginin tutturulması gerekmektedir. Doğal görünmesi için bu aşama önemlidir. Ardından greft yani kıl kökü sayısı hesaplanır. Bu hesabın doğru bir şekilde yapılması orantılı ekim adına önem teşkil eder. Dökülmeye saçlar tıraşlanır ve o bölgeden greftler çıkartılır. Ardından dökülen bölgeye kanallar açılır ve saç kökleri tek tek ekilir. Daha sonra bandaj uygulaması ile tüm işlem sona erer.

Saç ekimi için saçların tamamen dökülmesi beklenmeli mi?

Saç ekimi için tamamen kel olmanıza kesinlikle gerek yoktur. Dolayısıyla dökülme ile birlikte seyrekleşme söz konusu ise mutlaka doktorunuza başvurun ve dökülme ve ekim konularında gerekli bilgiyi alın.

Saç ekimi, herhangi bir nedenle bölgesel ya da tamamen kellik yaşayan kişilerin başvurduğu yöntemlerden birisidir. Özellikle tıp ve teknolojinin gelişimi ile birlikte birçok kişi tarafından kullanılan saç ekim teknikleri, yıllar içerisinde birden fazla yöntem ile gelişmeye başlamıştır. Kişiler her dökülme ile ekim merkezlerine gelmektedirler. Ancak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, saçlar günde belirli miktarlarda dökülmekte ve bu durum sağlıklı olarak görülmektedir. Ancak dökülen saçın yerine yenisi gelmiyorsa bu durum saç ekimi gerektirebilmektedir.

Saç ekimi, uygulanan birden fazla tekniği ile farklı tiplerde hastaların bu konuda rahat etmesini sağlamaktadır. Genel olarak erkeklerin kellik sorunu yaşaması dolayısıyla en fazla bu taraftan talep gelmektedir. Bunun yanı sıra az da olsa kadınların da saç sorunu yaşadıkları görülmektedir. Bu nedenle hem estetik hem de psikolojik olarak daha rahat hissetmek isteyen kişiler saç ekimi merkezlerinde gerekli işlemleri yaptırırlar.

Saç dökülmesi nedenleri arasında ise, genellikle genetik faktörler yatmaktadır. Ailede daha önce saç dökülmesi sorunu yaşayan büyükler varsa genellikle bu durum diğer üyelere de gen yoluyla aktarılmaktadır. Buna ek olarak psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar da saç dökülmesine yol açmaktadır. Saç kıran özellikle tedavi edilmediği zaman bölgesel olarak dökülmelere yol açmaktadır.

Saç ekimi için en uygun zaman nedir?

Saç ekimi için en uygun zaman genellikle bahar aylarıdır. Bunun temel sebebi sıcaklık dengesi ile açıklanabilir. Çünkü saçlar ekildikten sonra aşırı sıcak veya aşırı soğuğa maruz kalmaması gerekmektedir. Ancak bunun dışında elbette diğer zaman dilimlerinde de saç ekimi konusunda yardım alabilirsiniz. Elbette sıcak ve soğuk farkını gözetmeniz ve ekilen bölgeleri iyi korumanız gerekmektedir.

Cinsiyet Faktörü

Saç ekiminde cinsiyet faktörü de önemli rol oynamaktadır. Erkeklerde saç dökülmeleri genellikle genetik ve hormonal faktörlerden kaynaklanırken, saç ekimi çözümleri net bir şekilde uygulanabilmektedir. Ancak kadınlarda genetik faktörlerin dışında stres ve beslenme bozuklukları gibi yan faktörlerin olması saç ekim konusunda başarıya ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi bir dökülme söz konusu olması halinde başarı söz konusu olabilir.

Yaş Faktörü

Saç dökülmesi bazı kişilerde erken başlayabilir. Tıp dünyasında saç ekimi yaşı için iki farklı görüş mevcuttur. Bazı uzmanlar 30 yaşın altındaki kişileri öncelikle başka tedavilere yönlendirir. Dolayısıyla bu yaş bir kısım uzman tarafından sınır olarak kabul edilir ve diğer tedavilere cevap vermemesi durumunda saç ekimi yöntemlerine geçilir. Diğer görüşe göre ise 20 ila 65 yaş aralığında saç ekimi yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Yapılacak muayenede hangi saç ekim tekniğinin uygulanacağı konuşulmaktadır.

Mevsim Faktörü

Mevsim faktörü ekim bölgesine iyi bakmanız durumunda sizi etkilemeyecektir. Bazı uzmanlar bahar aylarında saç ekiminin sıcaklık dengesi açısından daha uygun olduğu görüşünü benimsemektedirler.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  SAÇ EKİMİ YAPTIĞIMIZ BAZI HASTALARIMIZ
  (LÜTFEN OKU SAĞA-SOLA KAYDIRINIZ…)

  saç ekimi öncesi sonrasısaç ekimi öncesi sonrası
  saç ekimi öncesi sonrasısaç ekimi öncesi sonrası
  saç ekimi öncesi sonrasısaç ekimi öncesi sonrası
  saç ekimi öncesi sonrasısaç ekimi öncesi sonrası
  saç ekimi öncesi sonrasısaç ekimi öncesi sonrası

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

  SAÇ EKİMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

   Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...