Akciğer ile ilgili hastalık ve travmaların oluşturabileceği hasarların tespiti için kullanılan akciğer bt veya akciğer tomografisi adı ile bilinen bilgisayarlı tomografi çeşidi hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda akciğer tomografisi nedir, akciğer tomografisi nasıl çekilir ve akciğer tomografisi hangi durumlarda çekilir konularına değineceğiz. Akciğer tomografisi toraks bt veya toraks tomografisi olarak da bilinmektedir. Bilgisayarlı tomografinin ne olduğu ve bilgisayarlı tomografi çeşitleri hakkında bilgi almak için bilgisayarlı tomografi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Akciğer tomografisi nedir?

Akciğer tomografisi, göğüs bölgesinin kesitler halinde ayrıntılı olarak görüntülenebilmesine olanak sağlayan vücudun göğüs bölgesi iç organlarını hedef alan bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biridir. Akciğer tomografisi bir tedavi değil, tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olan bir tanı yöntemidir. Akciğer bölgesindeki hastalıklar ve fiziksel travmaların tedavisi için uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve yönteminin belirlenmesinde akciğer tomografisi önemli rol oynamaktadır.

Akciğer tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Bilgisayarlı tomografi vücudun çoğu bölgesi için gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Peki, akciğer tomografisi neden çekilir? Akciğer tomografisi, iç kanama, akciğer bölgesindeki travmalar ve iç organ hastalıklarının tespiti için tanı yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Akciğer tomografisi bilgisayarlı tomografi çeken hastanelerde radyoloji birimleri tarafından çekilir.

Akciğer tomografisi nasıl çekilir?

Akciğer tomografisi isteği radyoloji birimine ulaştığında aranan hastalığın durumuna göre ilaçlı / ilaçsız olarak çekilmesi kararlaştırılır. İlaçlı bt için hastaya damar yolu ile kontrast sıvısı tatbik edilir. Akciğer tomografisi çekimi için hastanın üzerindeki eşyalar çıkartılır. Duruma göre mevcut elbiseleri yerine hastane elbisesi giydirilir. Bilgisayarlı tomografi cihazında tarayıcı cihaza paralel masaya uzanarak cihazın dönen kısmı kesitler halinde görüntüler çeker. Akciğer tomografisi çekimi sırasında hastadan kısa bir süre nefesini tutması istenebilir. Hareketi kısıtlamak için kemer ve yastıklar kullanılabilir.

Akciğer tomografisi zararlı mı?

Akciğer tomografisi hastalıkların teşhis ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde çok önemli bir tanı yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme yöntemi x ışınları ile çekim yaptığı için bir miktar zararı mevcuttur ancak tedavi için faydaları göz önünde bulundurulduğunda göz ardı edilebilmektedir. Her göğüs bölgesi hastalığının tespitinde akciğer tomografisine başvurmak yerine hızlı ve acil karar verilmesi gereken veya diğer tanı yöntemleriyle tespit edilemeyen durumların tespitinde kullanıldığı durumlarda akciğer tomografisi hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Akciğer tomografisi fiyatları ne kadar?

Akciğer tomografisi günümüzde akciğerde meydana gelen ve gelebilecek hastalıkların teşhisinde ve tedavi yönteminin belirlenmesinde oldukça sık kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Akciğer tomografisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için akciğer tomografisi nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Akciğer tomografisi fiyatları uygulanan kliniğe ve hastanın sağlık durumuna göre değişebilmektedir. Akciğer tomografisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisine ulaşarak alabilirsiniz.

Akciğer tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Akciğer tomografisinin çekim zamanı genellikle birkaç dakika içinde tamamlanır. Çekimden önce yapılan hazırlıklar bu süreye dahil değildir. Acil durumlar haricinde ve ilaçlı çekilip çekilmediğine göre bu sürede artış olabilmektedir.

Akciğer tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Akciğer tomografisi sonuçları radyoloji birimlerine göre farklılık göstermektedir. Akciğer tomografisi sonuçları çıktığı anda radyoloji hekimleri tarafından kontrol edilip onaylanmaktadır. Çok acil olmayan vakalarda sonuç bir haftaya kadar uzatılabilir. Acil olan vakalarda ise hastalar sonuçlarını doktor kontrolü sonrası aynı gün içinde alabilmektedir. Akciğer tomografisi kişilere hastalığı yönünden net bir sonuç vermekte ve tedavi yöntemini belirlemekte başarılı bir görüntüleme yöntemi olarak bilinmektedir.

İlaçlı akciğer tomografisinin yan etkileri nelerdir?

Akciğer tomografisi saptanılacak olan hastalığa göre ilaçlı ve ilaçsız olarak çekilen bir yöntemdir. İlaçlı akciğer tomografisi hastaya kontrast madde verilerek çekilmektedir. Hastaya verilen kontrast madde hastanın böbrekleri tarafından dışarı atılmaktadır. Fakat kontrast madde verilmeden önce hastaya kan testi yapılabilir. Yapılan kan testinin amacı hastanın böbrek durumunu ölçmektir. İlaçlı akciğer tomografisi sonucu hastada bazı komplike olaylar gelişebilir. Çekim sonrası hastanın vücudunda döküntü, bulantı ve kusma gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir fakat kısa sürede oluşan komplikasyonlar geçmektedir.

Akciğer tomografisi ile Covid-19 teşhis edilir mi?

Covid-19, son zamanlarda dünyanın baş etmek zorunda kaldığı ve gün geçtikçe oldukça yaygınlaşan bir virüs çeşididir. Dünyayı etkisi altına alan korona virüs,  insanların hayatını olumsuz etkilemekte ve sağlığımızı oldukça tehdit eden bir hastalık haline gelmiştir. Covid-19 varlığı bir takım testlerle yapılmakta ve varlığı bu sayede saptanmaktadır. Her hastalığın erken teşhisi önem taşıdığı gibi covid-19 varlığının erken teşhisi de büyük oranda önem taşımaktadır. Akciğer tomografisi, Covid-19 tanısında sıklıkla kullanılan bir yöntemlerden biri olarak kullanılmaktadır. Korona virüs hastalarına yapılan PCR testi ve antikor testinin yanında akciğer tomografisi çekilerek de tanı kesinleştirilmektedir. Covid-19 varlığının saptanması adına çekilen akciğer tomografisi hızlı, güvenilir ve pratik bir yöntem haline gelmiştir. Sonuç olarak akciğer tomografisi, günümüz salgını olan korona virüs tanısında başarılı sonuçlar veren bir görüntüleme yöntemi olmaya devam etmektedir.

Akciğer tomografisi yerine akciğer röntgeni çekilebilir mi?

Akciğer röntgeni tek kesit olarak çekilmektedir. Akciğerin detaylı görünümünü birçok kesit vasıtası ile görmek için akciğer tomografisine ihtiyaç duyulmaktadır. Akciğer filmi ile görülemeyen birçok detay akciğer tomografisi ile görülebilmekte, hastalıkların teşhis ve tedavi işlemleri oldukça hızlanmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazları ve uzman radyoloji ekibimiz ile akciğer tomografisi çekimi hizmeti vermekteyiz. Akciğer tomografisi ve bilgisayarlı tomografi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji biriminde bulabilirsiniz. Akciğer tomografisi ve akciğer tomografisi fiyatları hakkında bilgi almak için telefon numaramız veya whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar