Bilgisayarlı tomografi (BT) olarak bilinen X-ışını tabanlı tıbbi görüntüleme tekniği, kanser, kardiyovasküler hastalık ve yaralanmalar gibi çeşitli durumların teşhis edilmesine yardımcı olmak için vücudun ayrıntılı görüntülerini oluşturur.

Renal BT nedir?

Renal BT, böbreklerin, üreterlerin ve mesanenin ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için özel X-ışını ekipmanı ve bir bilgisayar kullanan tıbbi bir görüntüleme uygulamasıdır. Renal BT, böbrek taşları, böbrek kanseri ve diğer anormallikler dahil olmak üzere bu organları etkileyen çok çeşitli koşulları teşhis etmek ve değerlendirmek için kullanılır.

Renal BT hangi durumlarda çekilir?

Renal BT değişik nedenlerden dolayı doktor tarafından talep edilebilir. Bu nedenler arasında şunları sayabiliriz:

 • Böbrekleri hastalık veya yaralanma belirtileri açısından değerlendirmek
 • Böbrek kanseri veya diğer böbrek rahatsızlıklarının teşhisine yardımcı olmak için
 • Böbrek tedavisinin etkinliğini değerlendirmek
 • Bir böbrek rahatsızlığının zaman içindeki ilerlemesini izlemek için olası transplantasyon için böbrekleri değerlendirmek

Renal BT nasıl çekilir?

Çekim sırasında BT tarayıcısına girip çıkan bir masanın üzerine uzanmanız istenecektir. BT tarayıcı, vücudunuzun farklı açılarından ayrıntılı X-ışını görüntüleri çeken büyük, halka şeklinde bir makinedir. Daha net görüntüler elde etmek için her seferinde birkaç saniye nefesinizi tutmanız istenebilir. BT taramasının kendisi ağrısızdır ve tipik olarak yalnızca birkaç dakika sürer. Masa hareket ederken ve tarayıcı resim çekerken hafif bir titreşim hissedebilirsiniz, ancak bu genellikle rahatsız edici değildir.

Ayrıca CT taramasına engel olabilecek herhangi bir takıyı veya diğer metal nesneleri çıkarmanız istenebilir ve giysilerinizi çıkarmanız ve bir hastane önlüğü giymeniz istenebilir.

Renal BT zararlı mı?

BT taramaları, vücuda zarar verme potansiyeline sahip iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmayı içerir. Bununla birlikte, BT taramasının yararları genellikle risklerinden ağır basar ve BT taramasının zarar verme riski genellikle düşüktür.

Renal BT çekimi ne kadar sürer?

Böbreklerin gerçek BT taramasının tamamlanması tipik olarak sadece birkaç dakika sürer. Ancak baştan sona tüm süreç, hazırlık ve bekleme süresi nedeniyle daha uzun sürebilir.

Renal tomografide neler belli olur?

Renal BT taraması, böbrekler ve çevresindeki yapılar hakkında aşağıdakiler dahil çok çeşitli bilgiler gösterebilir:

 • Böbreklerin büyüklüğü, şekli ve konumu
 • Tümörler, kistler veya taşlar gibi herhangi bir anormalliğin varlığı
 • Böbreklerde herhangi bir yara izi veya diğer değişikliklerin varlığı
 • Böbreklere kan sağlayan kan damarlarında herhangi bir tıkanıklık veya anormallik bulunması
 • Üriner sistemdeki tümörler veya tıkanıklıklar gibi herhangi bir anormalliğin varlığı

Renal tomografi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Renal tomografi böbrek ile ilgili rahatsızlıkları tespit etmek için kullanılır. Bu rahatsızlıklar içerisinde:

 • Böbrek kanseri
 • Böbrek taşları
 • Böbrek enfeksiyonları
 • Böbrek kistleri
 • Polikistik böbrek hastalığı

Renal bt fiyatları ne kadar?

Renal BT fiyatları sağlık kuruluşlarına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu noktada yardım alacağınız kurumu aramanız sağlıklı olacaktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar