Dişlerin ana yapısı, doğal rengi zamanla çeşitli sebeplere bağlı olarak değişebilir. Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak, kişinin kendine olan özgüvenini arttırır ve sosyal yaşamına olumlu etkiler bırakır. Kişisel bakımına ve dış görünüşüne özen gösteren kişiler için sağlıksız, kötü görüntü arz eden dişler yaşamlarını olumsuz etkiler. Dişlerin beyaz rengini zamanla atması durumunda evde diş macunları gibi beyazlatma yöntemleri uygulanır. Diş macunları, diş beyazlatıcı tozlar bazı lekelenmelerde işe yaramamakta, dişler doğal rengine geri dönmemektedir. Dişlerde meydana gelen renklenmeler iç renklenme ve dış renklenme olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. İç renklenme; dişin iç yüzeyine kadar etki etmiş ve fırçalama sonucunda kaybolmayan lekelenmelerdir. Dış renklenme ise dişin yüzeyine sigara, kahve içimi sonrasında yapışan lekelenmelerdir.

Dişlerin kötü renginden memnun olmayan, evde uyguladığı diş beyazlatma yöntemlerinden başarılı sonuç alamayan kişiler farklı diş beyazlatma yöntemlerine başvururlar. Günümüzde uygulanan ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma olmak üzere iki tip diş beyazlatma yöntemi mevcuttur. Diş ağartma adı ile de anılan diş beyazlatma sonucu kişiler bembeyaz dişlere kavuşmaktadır. Ofis tipi diş beyazlatma; ofis ortamında, uzman diş hekimleri eşliğinde diş beyazlatıcı jel ve ışık yardımıyla uygulanan bir yöntemdir. Ev tipi diş beyazlatma ise kişinin diş hekimi tavsiyesi ile evde kendi kendine uyguladığı bir yöntemdir. Diş beyazlatma işlemlerine, diş ve diş etinde herhangi bir rahatsızlık olmayan her kişi tabî tutulabilir. Diş beyazlatma işlemlerini yaptıracak olan hastalar ne kadar süre etkili olacağını merak ederler. Diş beyazlatma yöntemlerinin etki süresi kişiden kişiye diş yapısından diş yapısına farklılık gösterir ve ortalama kişide 6 ay ile 2 yıl gibi bir sürede kalmaktadır.

Bu yazımızda diş beyazlatma fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir, diş beyazlatma çeşitleri nelerdir ve İstanbul diş beyazlatma konuları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Diş beyazlatma fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Diş beyazlatma fiyatları kişiden kişiye, diş yapısından diş yapısına göre farklılık gösterebilir. Diş beyazlatma fiyatlarının belirlenmesinde ayrıca uygulamanın yapılacağı hastane de etkili olmaktadır.

Diş Beyazlatma Çeşitleri

Diş beyazlatma uygulamaları, diş renginden memnun olmayan ve dış görünüşüne önem veren kişilerde uygulanan bir işlemdir. Ofis tipi ve ev tipi diş beyazlatma diş beyazlatma isminde iki çeşit diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. Ofis tipi ve ev tipi diş beyazlatma işlemlerinde, uzman diş hekimleri tarafından diş yapısının analizi yapılır ve hastanın diş yapısına uygun beyazlatıcı jel ve ışığın kombine edilmesi ile ağartma işlemi sağlanmaktadır. Hastada kısa sürede etkili ve güvenilir olan beyazlatma yöntemi ofis tipi diş beyazlatmadır.

Diş Beyazlatma Fiyatları

İstanbul Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma yöntemlerini yaptıracak olan hastalar İstanbul diş beyazlatma, İstanbul diş beyazlatma fiyatları, İstanbul diş beyazlatma yapan hastaneler gibi aramaları sıkça yapmaktadır. Hastanemiz uzman diş hekimleri eşliğinde, steril hastane koşulları altında diş beyazlatma yöntemlerini sunmaktayız. Diş beyazlatma fiyatları, ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz ağız ve diş sağlığı servisi ile iletişime geçebilir, daha fazlası için whatsapp irtibat hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Dişler zamanlar yiyecek ve içeceklerden dolayı rengini kaybedebilir. Bu tip durumlarda kullandığımız macunlar diş yapısını güçlendirse de istediğimiz düzeyde beyazlık sağlamayabilir. Bunun için diş doktorlarından beyazlatma konusunda destek alabilirsiniz. Beyaz dişler kişilerin toplum içerisinde daha özgüvenli şekilde hareket etmesini sağlar. Bu konu oldukça önem arz eder.

Diş beyazlatma, yenilen ve içilen gıdaların zaman içerisinde dişler üzerinde bıraktığı etkilerin ortadan kaldırılması olarak tanımlanabilir. Dişlerimizi günlük olarak fırçalasak bile zaman içerisinde boyayan gıdalar sebebi ile renginin değişmesi söz konusu olmaktadır. Bu da diş beyazlatma için gerekli argümanları oluşturur.

Diş beyazlatma konusuna mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Bu konuda diş doktorları hem kendi muayenehanelerinde destek sağlamakta hem de hazırladıkları karışımlar ile bu uygulamayı evde yapabilmenizi sağlamaktadır.

Dişler özellikle bazı besin maddelerinin sık tüketilmesi ile sararmaya ve renk değiştirmeye başlar. Bunların başında çay, kahve ve kola gibi içecekler gelmektedir. Bunun yanı sıra vişne, kiraz, nar, havuç gibi ürünler de dişleri boyayan gıdalar arasında yer almaktadır.

Lazerle Diş Beyazlatma Fiyatları

Lazerle diş beyazlatma, diğer tip beyazlatmalara göre daha profesyonel ve etkili sonuçlarını hızlı bir şekilde gösteren yöntemdir. Hidrojen Peroksit adı verilen maddenin dişlere sürülmesi sonrasında jelin lazer ile ısıtılması sonucunda dişleri beyazlatılır. Lazerle diş beyazlatma kozmetik işlemlerin başında gelmektedir. Kişiler hızlı ve etkili bir sonuç istiyorsa bu yöntemi deneyebilirler.

Lazerle diş beyazlatma fiyatları konusunda destek alacağınız yere başvurursanız daha sağlıklı bir bilgi edinebilirsiniz. Bu operasyon her muayenehanede ve hastanede farklı fiyatlandırılabilir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Fiyatları

Ev tipi diş beyazlatma, adı üzerinde evde yapılan bir işlemdir. Ancak bunda da diş doktorunun gözetimi söz konusudur. Ev tipi diş beyazlatmada kişiye özel olarak plaka hazırlanır ve doktor tarafından bu tarafınıza verilir. Plakalar hazırlanırken dikkatli bir biçimde ölçü alınır. Diş doktorunuz bunun takılması gerektiği zamanları ve süresini belirtir. Bu sürenin geçirilmeden takılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde tedavi aksama riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Ev tipi diş beyazlatma uzun vadede bu işlemi gerçekleştirir. Yaklaşık olarak 2 haftalık süre zarfında ev tipi beyazlatma uygulaması kişinin kendisi tarafından yapılır.

Ev tipi diş beyazlatma fiyatları konusunda birçok kişi araştırma yapıyor. Fiyatta dişlerin yapısı ve pürüzsüz olması oldukça önemlidir. Bu işlemi sağlıklı bir şekilde yaptırmak ve fiyatını öğrenmek için mutlaka diş doktorunuz ile bir görüşme yapmalısınız.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Fiyatları

Ofis tipi beyazlatma, aynı lazer ile diş beyazlatma gibi diş doktorunun muayenehanesinde uygulanan yöntemlerden birisidir. Bu beyazlatma işleminde de jel kullanımı bulunuyor. Genel olarak üç seans olarak uygulanan bu yöntemde ilk seansta dişlerin rengi birkaç ton ayarında açılabilir. İstenilen türde bir başarı elde edilebilir. Bu noktada elbette doktorunuzun tecrübesi de oldukça önemlidir. Öncesinde varsa diş taşlarının da temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca diş etlerinin zarar görmemesi için koruyucu konur.

Ofis tipi diş beyazlatma fiyatları konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Burada önemli olan dişlerin sararma miktarıdır. Bu sararma şiddetine göre yapılacak uygulama direkt olarak fiyatı değiştirecektir.

Diş sararmasının nedenleri nelerdir?

Diş sararması genellikle yediğimiz gıdalar ve içtiğimiz sıvılar sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle çay, sigara, kahve gibi içecekler dişleri sarartır. Düzenli olarak dişlerimizi fırçalasak da bu durumun önüne geçemeyebiliriz. Bunun yanı sıra kola gibi diş minesine zarar verecek düzeyde asit içeren içecekler de dişleri sarartır ve zayıflatır. Çeşitli hastalık sebebi ile antibiyotik tarzı ilaç kullanımı da diş sararmasına neden olur. Dolayısıyla sararmanın önüne geçmek oldukça güçtür ve diş doktorları bu konuda bizlere sürekli olarak destek sağlar.

Diş beyazlatma kalıcı mıdır?

Diş beyazlatma konusunda araştırma yapan birçok kişi yapılan işlem sonunda kalıcılığını merak etmektedir. Diş beyazlatma işleminden sonra yaklaşık olarak 2 yıl boyunca kalıcılık korunmaktadır. Ancak bu süre düzenli bakım ve diş fırçalama ile mümkündür. Yapılan işlem sonunda yine eski yaşantımıza ve alışkanlıklarımıza dönüş yaparsak beyazlatma işlemi kısa süre sonra etkisini yitirir.

Bu süre zarfında diş bakımının yanı sıra kontrollerinizi de aksatmamalısınız. Tedavi sonrasında her 4 ila 6 ayda bir kısa bakımlar yaptırarak diş sağlığınızı ve beyazlığını korumak mümkündür. Böylece etki süresini bir nebze de olsa artırmış olursunuz.

Beyazlatma işlemi sonrasında ilk iki gün dikkat etmeniz gerekenler vardır. İşlemin ardından iki gün boyunca renkli gıdalar ve içecekler tüketmemelisiniz. İlk bir hafta özellikle çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, soya sosu, salça gibi boyayıcı gıdalardan kaçınılması tavsiye ediliyor.

Diş beyazlatma ne kadar sürer?

Diş beyazlatma işlemi konusunda tedavi sürecinin ne kadar süreceği ile alakalı sorular sıklıkla gelmektedir. Bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Bazı diş yapıları hızlı bir şekilde beyazlama eğilimi gösterirken bazıları uzun zaman aralığında istenilen sonuca ulaşır. Ancak genellikle 2 ila 3 haftalık seanslar sonunda beyazlama işlemi başarıya ulaşmaktadır.

Beyazlatma işlemi esnasında antibiyotik gibi bir ilaç kullanımı söz konusuysa tedavi süreci uzayabilir. Bu tip durumlarda beyazlatmak da oldukça güç hale gelir. Eğer sonuç alınamazsa laminate vener şeklinde dişlerin ön yüzeyine uygulanan estetik porselen operasyonu gündeme gelebilir. Bu bağlamda dişlerin beyazlatılması için tüm teknikler kullanılır.

Diş beyazlatma ücreti ne kadar?

Diş beyazlatma konusunda diş muayenehanesi veya sağlık komplekslerinin kendilerine göre fiyat politikası vardır. Kullanılan malzemeler ve teknikler ücreti doğrudan doğruya etkilemektedir. Diş beyazlatma ücreti konusunda size en uygun fiyatı hastanemizi arayarak doğru fiyat bilgisine ulaşabilmeniz en iyi yol olacaktır.

.

Lazerle Diş Beyazlatma Fiyatları

Lazerle diş beyazlatma, diğer tip beyazlatmalara göre daha profesyonel ve etkili sonuçlarını hızlı bir şekilde gösteren yöntemdir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Fiyatları

Ev tipi diş beyazlatma, adı üzerinde evde yapılan bir işlemdir. Ancak bunda da diş doktorunun gözetimi söz konusudur.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Fiyatları

Ofis tipi beyazlatma, aynı lazer ile diş beyazlatma gibi diş doktorunun muayenehanesinde uygulanan yöntemlerden birisidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ağız ve Diş Sağlığı

  Güzel bir gülümseme kadar insanı güzel gösteren başka bir şey yoktur. Parlak dişlere ve sağlıklı bir ağıza sahip olmanın yolu da ağzımıza gereken önemi göstermekten geçer.

  Dolgu, köprü, implant, diş eti hastalıkları , çapraşık diş tedavisi gibi her türlü diş hastalığının teşhis ve tedavisi kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Diş ünitelerimizde Avrupa’dan ithal son model cihazlarla muayene ve tedaviler yapılmaktadır. Hijyen ve sterilizasyona azami dikkat edilmekte, muayene aletleri tek tek paketlenerek sterilize edilmektedir.

  İmplant

  Diş eksikliği hem estetik hem de fonksiyonel olarak kişiye birçok problem yaratmaktadır. Kişi etkin bir çiğneme gerçekleştirememekte, ağız kapanışında yaşayabileceği sorunlar sonucunda çene ekleminde istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Sağlık problemlerinin yanında oluşan estetik dışı görüntü kişide özgüven kaybına yol açmaktadır.

  İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla çoğunlukla vida şeklinde olan, çene içine yerleştirilen yapay bir diş köküdür. İmplantlar genellikle titanyumdan yapılmaktadır. Titanyum implantlar yüksek doku uyumu nedeniyle yüksek başarı oranına sahiptir. İmplant, tek diş eksikliğinden hiç dişi olmayan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olduğu için diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  İmplant işlemi iki aşamadan oluşmaktadır. Daha ileri cerrahi uygulama gerektiren durumlar haricinde standart bir implant uygulamasında, ilk etapta implantın yerleştirileceği bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Ardından diş eti kaldırılarak daha önce belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak implant yerleştirilir. İkinci aşamada ise implantın çeneyle bütünleşmesi için bir süre beklenildikten sonra implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım yerleştirilerek protez işlemlerine başlanır.

  İmplantın vücut tarafından reddedilmesi söz konusu değildir. Ancak iyileşme döneminde ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir.

  Düzenli diş hekimi kontrolü ve iyi bir ağız hijyeni ile implantlarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

  Diş Beyazlatma

  Sararan dişlerinizden şikayetiniz varsa, dişlerinizin daha beyaz görünmesini istiyorsanız diş beyazlatma yöntemi ile bu soruna çözüm bulmak çok kolay. Bembeyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemi (bleaching) özellikle son zamanlarda birçok kişinin tercihidir. Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde yapılıyor. Bunlardan birincisi ofis tipi beyazlatma diğeri ise ev tipi beyazlatmadır.

  Beyazlatma işlemi öncesinde dişlerde mevcut olan dış kaynaklı renklenmeler (çay, kahve, sigara vb.) ve diş taşlarının uzaklaştırılması amacıyla diş temizliği yapılır. Ön dişlerde daha önceden yapılmış estetik dolgular varsa, beyazlatma sonrası bu olguların oluşacak renk farkı nedeniyle değiştirilmesi gerekebileceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde dişin görünen yüzeylerinde çürük veya çürük başlangıçları varsa beyazlatma işleminden önce temizlenmelidir.

  Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra dişetlerine beyazlatma ajanının yumuşak dokuda meydana getirdiği yan etkilerin önüne geçmek için koruyucu tabaka (gingival bariyer) uygulanır ve ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilir.Sonrasında beyazlatma ajanı dişler üzerine sürülerek ışın kaynağına tabi tutulur.

  Bu işlem 15 er dakikalık 3 seans şeklinde uygulanır.Tüm işlem yaklaşık 1 saatte tamamlanır.

  Ofis tipi diş beyazlatma tek seferde bitmesi sebebiyle ev tipi beyazlatmaya göre daha avantajlıdır. Ayrıca işlemin hekim tarafından yapılmasıyla yanlış uygulamaların önüne geçilip daha kontrollü ve doğru bir uygulama yapılmasına imkan verir.

  Fakat ofis tipi beyazlatmada dişlerin sadece görünen yüzeyleri beyazlatılabilmektedir.

  Uygulama sonrası dişlerin rengi 2 ile 3 tona kadar açılabilmektedir. Ancak bunun kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır.

  Ev tipi beyazlatma, bir hekimin talimatları doğrultusunda kişinin evde kendi kendine uygulayabildiği beyazlatma yöntemidir.

  Bu işlem öncesinde de öncelikle diş temizliği yapılır.

  Hastadan alınan ölçü ile kişiye özel bir aparey (kalıp) hazırlanır.

  Hasta kendisine tüp şeklinde verilen beyazlatma ajanını bu apareyin içerisine koyarak 3-4 gün arayla en az 4 saat olmak kaydıyla dişlerine uygular.

  Bu yöntemi özellikle of is tipi beyazlatmada istediği sonucu elde edemeyen kişilere pekiştirme olarak veya sürekli bir beyazlık isteyen hastalara öneriyoruz.

  1-Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde elektrik çarpması, iğne batması şeklinde tarif edebileceğimiz hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında alacağınız herhangi bir ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.

  2-İşlem sonrası hassasiyeti attırabileceği için 24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinler tüketilmemelidir.

  3-Asitli yiyecek ve içecekler 24 saat boyunca tüketilmemelir. Aksi takdirde hassasiyetiniz daha çok artacaktır.

  4-Dişler günde en az 2 defa ve daha dikkatli temizlenmeye devam edilmelidir.

  5-Beyazlatma geri dönüşümü olan bir işlemdir. Bu nedenle özellikle işlem sonrasındaki 24 saat ve takibindeki bir kaç gün renklenmeye sebep olan ya da gıda boyası içeren yiyecek ve içecekler (çay,kahve,kakao,çikolata,salça,kırmızı şarap,renkli soslar,meyve suları vb. ) tüketilmemelidir.

  6-​Tütün ve tütün ürünleri (sigara,pipo vb.) diş rengi üzerinde olumsuz etki yaratacağından tüketimine dikkat edilmelidir.

  Tüm bu hususlara dikkat edilmediği takdirde diş renginiz kısa sürede eski haline geri dönebilir.

  Diş Eti Hastalıkları

  Ağız ve diş sağlığı bir bütün olarak düşünülmektedir. Bu nedenle dişlerin sağlığı kadar dişleri çevreleyen sert (kemik) ve yumuşak dokuların (diş eti) sağlığı da çok önemlidir. Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi kanamalardır. Kendiliğinden kanamaya başlayan diş eti ya da diş fırçası veya diş ipi kullanımı esnasında oluşan kanamalar diş etlerinin iltihaplı olduğunun göstergesidir.

  Şiş, kırmızı, düzensiz görünümlü dişeti, bunun yanı sıra dişlerin çevresini saran diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma veya uzama görüntüsü de dişeti hastalığı varlığının belirtisidir.

  Kırmızılaşan, şişen, düzensiz görünen dişeti, dişlerin çevresinde oluşan diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma ve uzamaya benzer görüntü de diş eti hastalığının varlığına işaret etmektedir.

  Dişlerde oluşan bakteri plakları diş eti sağlığını etkileyen en yaygın faktördür. Diğer etkenler ise sigara, stres, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, diyabet gibi sistemik hastalıklar, yanlış uygulanan kaplama ve dolgulardır.

  Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (küretaj) tedavinin başlangıcıdır. İlerleyen vakalarda gingivoplasti, flep operayonları, kron boyu uzatma gibi ileri cerrahi teknikler uygulanır.

  DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

  Diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından uygulanan en basit ve ağrısız tedavidir. Genellikle herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Ancak ağrı eşiği düşük olan veya şiddetli dişeti çekilmesi olan hastalarda oluşabilecek hassasiyeti ortadan kaldırmak için lokal anestezi uygulanabilir. Böylece hasta işlem sırasında hiçbir sızı duymamaktadır.

  Hayır vermez. Diş taşı temizliğinde diş dokusu değil, diş yüzeyindeki yabancı oluşumlar (plak, diş taşı) temizlenir. Diş taşı temizliğinde kullanılan aletler diş yüzeyinde çiziklere yol açmamaktadır.

  Diş taşı temizliği esnasında çok düşük miktarda kanama olması doğaldır. Bu kanamanın miktarı o kadar azdır ki hasta genellikle bunun farkına dahi varmaz. İleri düzeyde diş eti hastalığı olan bireylerde kanama biraz daha fazla olabilir, ancak hiçbir zaman cerrahi işlemlerdeki gibi bir kanama olmaz.

  Diş taşları diş eti hastalıklarına neden olan en yaygın faktördür. Diş taşı temizliği, diş ve diş eti sağlığı bakımından kesinlikle uygulanması gereken bir tedavidir. Altı ayda bir yapılacak diş hekimi kontrollerinde, fırçanın ulaşamadığı ya da iyi fırçalanamayan bölgelerde oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmelidir. Bunun hastaya hiçbir zararı olmamakla birlikte, sürekli diş taşı oluşumu görülen hastaların, diş hekiminin önerdiği aralıklarla bu işlemi yaptırması gerekmektedir.

  Dolgular, protezler, implantlar vb. diş tedavilerinden önce diş taşı temizliği yapılarak diş eti hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra çok çabuk diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız, dişlerinizi doğru fırçalamıyor olabilirsiniz. Diş fırçalama şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Diş taşı temizliğinin ardından doğru bakım ve fırçalamayla, arayüz bakımını da ihmal etmeyerek, diş taşı oluşumunun önüne geçmek sizin elinizdedir.

  Hasta çok sık diş taşı temizliği ihtiyacı duyuyorsa, bu ağız içi hijyeninin iyi olmadığı anlamına gelir. Diş hekimi belirli aralıklarla temizliyor diye kişinin üzerine düşen hijyen uygulamalarını yapmaması, diş taşı oluşumunu hızlandırır. Düzenli olarak diş taşlarını temizletmek yerine, dişleri temiz tutarak diş taşı oluşumunun önüne geçmek gerekmektedir. Doğru ve düzenli diş bakımı diş taşı oluşumunu engeller. Sadece diş bakımı iyi yapılmadığı için düzenli diş taşı temizliği yapılması tavsiye edilmemektedir.

  Bazen aşırı diş taşı olan ağızlarda temizlik sonrası büyük boşluklar hissedilebilir. Kök yüzeylerinin açığa çıkması nedeniyle hassasiyet oluşabilir. Böyle durumlarda hasta tedavinin fayda etmediğini ve daha kötü duruma geldiğini düşünebilir ancak bu yanlıştır. Bu vakalar, tedaviye geç kalınması nedeniyle oluşmaktadır.

  Diş taşı temizliği bir tedavi biçimidir. Bu nedenle sadece kozmetik bir işlem olarak düşünülmemelidir. Temizlenmeyen diş taşları dişeti hastalıklarına, bu nedenle de diş eti çekilmelerine, kötü ağız kokusuna ve dişlerin kendiliğinden dökülmelerine yol açabilmektedir.

  Porselen Lamina

  Lamina latinde yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

  Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,

  Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,

  Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),

  Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

  Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

  Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

  Eğer diş etlerinizde bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

  İlk seans dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

  Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

  0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.

  Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

  Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.

  Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.

  Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

  Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.

  Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

  Kanal Tedavisi (Endodonti)

  Dişin diş eti üstünde kalan ve ağız içinde görünür halde bulunan kısmına kuron, ağızda görünmeyen kemik içinde saklı kısmına ise kök adı verilmektedir. Her dişin kök sayısı kendine özgüdür. Dişin merkezinde kuron ve kök arasında yer alan bir bağ dokusu vardır. Bu doku dişe canlılık özelliği kazandıran kısımdır ve pulpa olarak adlandırılmaktadır. Diş siniri olarak da bilinen bu bölümle ilgili her sorunla ilgilenen bilim dalı endodonti’dir. Dişlerde oluşan derin çürükler, kırık ve çatlaklar, travma ve pulpada meydana gelen iltihaplar nedeniyle kök kanal tedavisi yapılabilmektedir.

  Pulpa bölgesinde oluşan enfeksiyonlar, diş çevresinde kızarıklık ve şişlik, çiğneme hassasiyeti, sıcak ve soğukta geçmeyen ağrılar şeklinde belirti verir. Bu belirtilerle bize başvuran hastalarımıza kanal tedavisi uygulayarak ilgili dişi ağızda tutmayı ve sağlıklı bir şekilde fonksiyon görmesini devam ettirerek implant veya köprü protezi gereksinimini ortadan kaldırmayı amaçlamaktayız.

  1. Lokal anestezi ile diş ve çevre dokuların uyuşturulması
  2. Çürük ve enfekte yapıların temizlenerek kök kanallarına giriş yapılması
  3. Kök kanal uzunluğunun apeks bulucu cihazlarla ve radyografi ile tespit edilmesi
  4. El aletleri ve döner aletler kullanılarak kök kanallarının şekillendirilmesi
  5. Enfekte mikroorganizmaların kanal içi dezenfektanlar kullanılarak uzaklaştırılması
  6. Kök kanallarının doldurulması ve üst kısmının restore edilmesi

  İlerleyen teknoloji ile birlikte kanal tedavisinde başarı oranı yükselmektedir. Doğru bir endikasyonla ve kurallarına uygun şekilde yapılan bir kanal tedavisinin başarı oranı %95’lerdedir. Komplikasyon riski her zaman olsa da unutmamak gerekir ki kanal tedavisi diş çekiminden önceki son başvurulacak yöntemdir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  İçindekiler gizle