Dişlerimiz her ne kadar bakım yapsak da zaman içerisinde sararma veya doğal rengini kaybetme durumu gerçekleşebilir. Bu durumu aşabilmek için diş doktorunuza başvurup, diş beyazlatma tekniğinin uygulanmasını isteyebilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemi daha çok üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış yüzeyler için önerilmektedir. Yani dişte dolgu, kanal, köprü gibi tedaviler uygulanmışsa bunlara zarar verme olasılığı nedeniyle diş beyazlatma tavsiye edilmemektedir. Dolayısıyla bu kozmetik prosedür herkes için önerilmez.

Diş beyazlatma işlemi iki şekilde yapılabilir. Birincisi ofis, ikincisi ise ev tipidir. Ofis tipi hekim kontrolünde uygulanırken, ev tipinde yine hekimin size vereceği özel beyazlatıcının yine kendiniz tarafından uygulanması ile sonuca ulaşılır.

Lazerle diş beyazlatma nedir?

Diş BeyazlatmaSon dönemlerde öne çıkan işlemlerden birisi olan lazerle diş beyazlatma tekniği, birçok hasta tarafından talep edilmektedir. Lazerle diş beyazlatma eyleminde yine ofis tipinde olduğu gibi özel macun dişe sürülür ve bu iş için özel olarak üretilmiş lazer ile aktif hale getirilir. Lazerden gelen termal enerji dişleri beyazlatmak için çalışır ve başarılı bir şekilde dişlerinizi beyazlatır.

Tedavi süreci diş hekimi kontrolünde ve ofisinde tamamlanır. Dolayısıyla ev tipinde olduğu gibi bir süreç izlemez. Oldukça profesyonel ve etkili bir yöntem olması ile de bilinmektedir.

Lazer destekli diş beyazlatma nasıl yapılır?

Dişlerinize konsantre bir beyazlatma jeli yerleştirmeyi ve ardından onu ısıtmak için bir lazer kullanmayı içerir ve bu da dişlerinizi hızla beyazlatır. Lazer kullanılmasının temel sebebi dişinize sürülen özel macunun etkisini harekete geçirmek ve artırmaktır. Böylece lazerin beyazlatma jelindeki kimyasalları harekete geçirmesi ile birlikte hızlı ve net bir sonuç elde edebilirsiniz.

Diş temizliğinde kullanılan peroksit kimyasalları içeren beyazlatma jelleri ısındığında daha hızlı çalışır ve kesin sonuç verir.

Diş beyazlatma dişe zarar verir mi?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, diş beyazlatma ile dişlerin zarar görmesi arasında korelasyon (bağ) bulunmamaktadır. Dişin ana kısmı olan dentin, dişinizin renginden sorumlu olan kısımdır. Dişler önce dişin ön yüzeyine beyazlatma solüsyonu ile kaplanır. Çözelti daha sonra diş minesinden dentine gidecektir. Dolayısıyla aşındırıcı bir etkiye sahip olmaması bakımından oldukça önemlidir.

Yapılan işlem boyunca iç tabakadaki lekeli doku açılmaya başlayacak ve oldukça kısa süreler içerisinde dişlerinizde inanılmaz bir beyazlama ile karşılaşacaksınız.

Lazerle diş beyazlatma avantajları nelerdir?

Son dönemlerin popüler uygulamalarından birisi olan lazerle diş beyazlatma yöntemi bilinen tipik uygulamalara göre oldukça avantajlıdır. Lazerli yöntemde maksimum diş beyazlığını sağlayacak olan yarı saydam bir jeli etkinleştirmek için özel bir ışık türü kullanır.

İşlem saatler içerisinde tamamlanır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Sonuç olarak daha parlak dişler, daha güzel ve doğal bir gülümsemedir. Bu da estetik olarak daha rahat etmenizi ve istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlar.

Diş beyazlatma, diş yüzeylerinden yemek ve içecekler nedeniyle oluşan renk değişimini eski haline getirmek için çok etkili bir yoldur. Tam bir renk değişikliği yapmasa da eskisine yakın bir şekilde beyazlık vermesi açısından sıkça tercih edilir.

Diş beyazlatma mutlaka diş hekiminin gözetiminde yapılmalıdır. Merdiven altı yerlerde ya da kendi başınıza diş beyazlatma işlemleri kesinlikle yapmamalısınız. Aksi takdirde diş minenizi zayıflatır, kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Diş beyazlatmanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle ofis tipi ve ev tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak son dönemlerde teknolojinin de gelişmesi ile lazer bu alana da dahil olmuştur. Lazerle diş beyazlatma sistemi gelmiş ve birçok kişi bu yönteme yönelmeye başlamıştır. Güçlü beyazlatma olarak da son dönemlerde popüler hale gelmiş olan lazer beyazlatma, diş hekimleri tarafından uygulanan yeni beyazlatma sistemidir.

Lazerle diş beyazlatma kalıcı mı?

Lazerle diş beyazlatma da diğer yöntemler gibi kalıcı değildir. Lazerle diş beyazlatma dişlerdeki renk oluşumlarının giderilmesi konusunda etkili bir tedavi yöntemidir. Lazerle diş beyazlatma, dişlerdeki renk bozukluları ve sararmaları gidererek dişleri daha beyaz ve parlak hale getirmenin en etkili yoludur. Melanin pigmentinin diş yüzeyinde toplanmasını temelde engelleyemez ve dişlerde diş lekesinin oluşumunu durduramaz. Bu nedenle bir kez lazerli diş beyazlatma yaptırdıktan sonra ömür boyu beyaz dişlere kavuşacağınızı düşünemezsiniz. Bu noktada kişinin yediği ve içtiği gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Lazer diş beyazlatmanın ışınlanması, dentin olarak tamamen dişlerin beyazlamasını teşvik edebilir, dişlerin geçirgenliğini artırabilir ve beyazlatıcı ilaçların etkisini önemli ölçüde artırabilir. Yapılan araştırmalara göre lazerli diş beyazlatma tekniklerinin kullanıldığı kişilerde 3 ila 5 yıllık bir sürede beyazlık sabit kalabilmektedir. Bu sürenin uzun olabilmesinin temel sebebi ise dikkattir.

Lazerle diş beyazlatma acıtır mı?

Lazerle diş beyazlatma tedavisinde herhangi bir anestezi kullanılmamaktadır. Bunun temel sebebi herhangi bir ağrıya ve acıya sebep olmamasıdır. Ağrı olmadığı için bu işlem için kimsenin anestezi almasına gerek yoktur. Lazer diş beyazlatma dişlere zarar vermez ve hassas dişlere sahip kişiler için bile güvenli ve uygulanabilir bir seçenektir. İnvaziv olmaması nedeniyle, genellikle dişçiye gitmekten çekinen insanlar bu teknik sayesinde herhangi bir korkuya kapılmamalıdırlar.

Lazerle diş beyazlatma sonrası bakım nasıl olmalı?

Lazerle diş beyazlatma sonrası bakım yapılması gerekmektedir. Aslında yalnızca lazerli tedavilerde değil, diğer beyazlatma tiplerinde de bunlara mutlaka dikkat edilmelidir. Özellikle diş beyazlatma işleminizden sonraki 48 saat içinde soda, turşu ve portakal ve limon gibi gıdalar da dahil olmak üzere asit bazlı her şeyden kaçınmanız gerekmektedir. Dişlerde kolayca iz bırakan ve sizi rahatsız edecek olan boyayıcı içecek ve yiyecekleri de bir süreliğine hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor. Bunlar arasında kahve, çay, vişne, kiraz, kırmızı erik, şarap yer alıyor.

Diş beyazlatma, dişlerin daha beyaz ve parlak görünmesini amaçlayan kozmetik bir cerrahi işlem olarak tanımlanabilir. İşlem genel olarak, lekeleri ve renk bozulmalarını gidermek için dişlere uygulanan özel karışımlarla yapılmaktadır.

Diş beyazlatma iki ana başlıkta incelenebilir. Birincisi diş beyazlatma çeşidi ofis tipi beyazlatma, ikincisi ise ev tipi diş beyazlatmadır. Ofis tipi beyazlatma, muayenehane tedavisi olarak da bilinir. Bir diş hekimi tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilir ve işlem sırasında yüksek konsantrasyonlu bir ağartma jeli ve özel bir ışık veya lazer kullanımı söz konusu olur. Ev tipi beyazlatmaya gelecek olursak, hastaya doktor tarafından evde kullanılmak üzere özel bir karışım hazırlanır ve birkaç hafta boyunca günün belirli saatleri bu karışımları kullanması beklenir.

Lazerle Diş Beyazlatmanın Yan Etkisi Var mı?

Lazerle diş beyazlatma, diş üzerine sürülen özel karışımı etkinleştirmek ve dişlerin görünümünü beyazlatmak için tasarlanan özel bir ışık veya lazer kullanan prosedür olarak bilinir. Prosedür genellikle güvenli kabul edilirken, hastaların bilmesi gereken bazı potansiyel yan etkiler vardır.

Lazerle diş beyazlatmanın en yaygın yan etkilerinden biri diş hassasiyetidir. İşlemde kullanılan beyazlatıcı ajan, dişlerin sıcak ve soğuğa, tatlı ve asitli yiyeceklere karşı daha hassas hale gelmesine neden olabilir.

Lazerle diş beyazlatmanın bir diğer potansiyel yan etkisi de diş eti tahrişidir. Ağartma maddesi diş etlerinin kızarmasına ve şişmesine yol açabilir. Nadir durumlarda, hastalar prosedürde kullanılan ağartma maddesine karşı alerjik reaksiyon yaşayabilir.

Lazerle Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Lazerle diş beyazlatmada süreç kişinin dişlerinin rengine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla tedavi süresinin uzunluğunu renk değişikliğinin türüne ve kişinin dişlerinin durumuna da bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. Bazı ilaçların veya genetiğin neden olduğu diş renklenmelerinin tedavisi, yüzey lekelerinden kaynaklananlara göre daha uzun sürebilir.

Ofis tipi beyazlatma olarak da bilinen lazerle diş tedavisi genel olarak yaklaşık bir saat sürebilmektedir. Elbette bu konuda en net bilgiyi diş doktorunuz yapacağı muayeneden sonra verecektir.

Lazerle Diş Beyazlatma Güvenli mi?

Popüler bir uygulama olan lazerle diş beyazlatma çoğu zaman güvenli görülen bir işlemdir. Bu alanda eğitim almış ve lisanslı bir diş hekimi tarafından yapıldığında ise çoğunlukla güvenli kabul edilir. Ancak elbette bazı yan etkilerini de göz ardı etmek doğru olmaz. Bu noktada elbette kişinin durumu oldukça önemlidir.

Tedaviye başlamadan önce dişlerinizin durumunu değerlendirmek ve olası riskleri veya yan etkileri tartışmak için bir diş hekimine danışmanız önemlidir. Diş hekiminiz, riskleri en aza indirmeye ve sonuçlarınızı korumaya yardımcı olmak için size uygun bakım talimatlarını da size aktaracaktır.

Lazerle Diş Beyazlatma Yaptıranlar

Lazerle diş beyazlatma yaptıran kişiler genel olarak bu prosedürden memnun olduklarını belirtiyor. Hem hızlı hem de etkili bir tedavi yöntemi olması dolayısıyla birçok kişinin tercih ettiği yöntemlerin başında geliyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ağız ve Diş Sağlığı

  Güzel bir gülümseme kadar insanı güzel gösteren başka bir şey yoktur. Parlak dişlere ve sağlıklı bir ağıza sahip olmanın yolu da ağzımıza gereken önemi göstermekten geçer.

  Dolgu, köprü, implant, diş eti hastalıkları , çapraşık diş tedavisi gibi her türlü diş hastalığının teşhis ve tedavisi kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Diş ünitelerimizde Avrupa’dan ithal son model cihazlarla muayene ve tedaviler yapılmaktadır. Hijyen ve sterilizasyona azami dikkat edilmekte, muayene aletleri tek tek paketlenerek sterilize edilmektedir.

  İmplant

  Diş eksikliği hem estetik hem de fonksiyonel olarak kişiye birçok problem yaratmaktadır. Kişi etkin bir çiğneme gerçekleştirememekte, ağız kapanışında yaşayabileceği sorunlar sonucunda çene ekleminde istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Sağlık problemlerinin yanında oluşan estetik dışı görüntü kişide özgüven kaybına yol açmaktadır.

  İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla çoğunlukla vida şeklinde olan, çene içine yerleştirilen yapay bir diş köküdür. İmplantlar genellikle titanyumdan yapılmaktadır. Titanyum implantlar yüksek doku uyumu nedeniyle yüksek başarı oranına sahiptir. İmplant, tek diş eksikliğinden hiç dişi olmayan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olduğu için diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  İmplant işlemi iki aşamadan oluşmaktadır. Daha ileri cerrahi uygulama gerektiren durumlar haricinde standart bir implant uygulamasında, ilk etapta implantın yerleştirileceği bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Ardından diş eti kaldırılarak daha önce belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak implant yerleştirilir. İkinci aşamada ise implantın çeneyle bütünleşmesi için bir süre beklenildikten sonra implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım yerleştirilerek protez işlemlerine başlanır.

  İmplantın vücut tarafından reddedilmesi söz konusu değildir. Ancak iyileşme döneminde ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir.

  Düzenli diş hekimi kontrolü ve iyi bir ağız hijyeni ile implantlarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

  Diş Beyazlatma

  Sararan dişlerinizden şikayetiniz varsa, dişlerinizin daha beyaz görünmesini istiyorsanız diş beyazlatma yöntemi ile bu soruna çözüm bulmak çok kolay. Bembeyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemi (bleaching) özellikle son zamanlarda birçok kişinin tercihidir. Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde yapılıyor. Bunlardan birincisi ofis tipi beyazlatma diğeri ise ev tipi beyazlatmadır.

  Beyazlatma işlemi öncesinde dişlerde mevcut olan dış kaynaklı renklenmeler (çay, kahve, sigara vb.) ve diş taşlarının uzaklaştırılması amacıyla diş temizliği yapılır. Ön dişlerde daha önceden yapılmış estetik dolgular varsa, beyazlatma sonrası bu olguların oluşacak renk farkı nedeniyle değiştirilmesi gerekebileceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde dişin görünen yüzeylerinde çürük veya çürük başlangıçları varsa beyazlatma işleminden önce temizlenmelidir.

  Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra dişetlerine beyazlatma ajanının yumuşak dokuda meydana getirdiği yan etkilerin önüne geçmek için koruyucu tabaka (gingival bariyer) uygulanır ve ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilir.Sonrasında beyazlatma ajanı dişler üzerine sürülerek ışın kaynağına tabi tutulur.

  Bu işlem 15 er dakikalık 3 seans şeklinde uygulanır.Tüm işlem yaklaşık 1 saatte tamamlanır.

  Ofis tipi diş beyazlatma tek seferde bitmesi sebebiyle ev tipi beyazlatmaya göre daha avantajlıdır. Ayrıca işlemin hekim tarafından yapılmasıyla yanlış uygulamaların önüne geçilip daha kontrollü ve doğru bir uygulama yapılmasına imkan verir.

  Fakat ofis tipi beyazlatmada dişlerin sadece görünen yüzeyleri beyazlatılabilmektedir.

  Uygulama sonrası dişlerin rengi 2 ile 3 tona kadar açılabilmektedir. Ancak bunun kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır.

  Ev tipi beyazlatma, bir hekimin talimatları doğrultusunda kişinin evde kendi kendine uygulayabildiği beyazlatma yöntemidir.

  Bu işlem öncesinde de öncelikle diş temizliği yapılır.

  Hastadan alınan ölçü ile kişiye özel bir aparey (kalıp) hazırlanır.

  Hasta kendisine tüp şeklinde verilen beyazlatma ajanını bu apareyin içerisine koyarak 3-4 gün arayla en az 4 saat olmak kaydıyla dişlerine uygular.

  Bu yöntemi özellikle of is tipi beyazlatmada istediği sonucu elde edemeyen kişilere pekiştirme olarak veya sürekli bir beyazlık isteyen hastalara öneriyoruz.

  1-Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde elektrik çarpması, iğne batması şeklinde tarif edebileceğimiz hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında alacağınız herhangi bir ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.

  2-İşlem sonrası hassasiyeti attırabileceği için 24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinler tüketilmemelidir.

  3-Asitli yiyecek ve içecekler 24 saat boyunca tüketilmemelir. Aksi takdirde hassasiyetiniz daha çok artacaktır.

  4-Dişler günde en az 2 defa ve daha dikkatli temizlenmeye devam edilmelidir.

  5-Beyazlatma geri dönüşümü olan bir işlemdir. Bu nedenle özellikle işlem sonrasındaki 24 saat ve takibindeki bir kaç gün renklenmeye sebep olan ya da gıda boyası içeren yiyecek ve içecekler (çay,kahve,kakao,çikolata,salça,kırmızı şarap,renkli soslar,meyve suları vb. ) tüketilmemelidir.

  6-​Tütün ve tütün ürünleri (sigara,pipo vb.) diş rengi üzerinde olumsuz etki yaratacağından tüketimine dikkat edilmelidir.

  Tüm bu hususlara dikkat edilmediği takdirde diş renginiz kısa sürede eski haline geri dönebilir.

  Diş Eti Hastalıkları

  Ağız ve diş sağlığı bir bütün olarak düşünülmektedir. Bu nedenle dişlerin sağlığı kadar dişleri çevreleyen sert (kemik) ve yumuşak dokuların (diş eti) sağlığı da çok önemlidir. Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi kanamalardır. Kendiliğinden kanamaya başlayan diş eti ya da diş fırçası veya diş ipi kullanımı esnasında oluşan kanamalar diş etlerinin iltihaplı olduğunun göstergesidir.

  Şiş, kırmızı, düzensiz görünümlü dişeti, bunun yanı sıra dişlerin çevresini saran diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma veya uzama görüntüsü de dişeti hastalığı varlığının belirtisidir.

  Kırmızılaşan, şişen, düzensiz görünen dişeti, dişlerin çevresinde oluşan diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma ve uzamaya benzer görüntü de diş eti hastalığının varlığına işaret etmektedir.

  Dişlerde oluşan bakteri plakları diş eti sağlığını etkileyen en yaygın faktördür. Diğer etkenler ise sigara, stres, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, diyabet gibi sistemik hastalıklar, yanlış uygulanan kaplama ve dolgulardır.

  Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (küretaj) tedavinin başlangıcıdır. İlerleyen vakalarda gingivoplasti, flep operayonları, kron boyu uzatma gibi ileri cerrahi teknikler uygulanır.

  DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

  Diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından uygulanan en basit ve ağrısız tedavidir. Genellikle herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Ancak ağrı eşiği düşük olan veya şiddetli dişeti çekilmesi olan hastalarda oluşabilecek hassasiyeti ortadan kaldırmak için lokal anestezi uygulanabilir. Böylece hasta işlem sırasında hiçbir sızı duymamaktadır.

  Hayır vermez. Diş taşı temizliğinde diş dokusu değil, diş yüzeyindeki yabancı oluşumlar (plak, diş taşı) temizlenir. Diş taşı temizliğinde kullanılan aletler diş yüzeyinde çiziklere yol açmamaktadır.

  Diş taşı temizliği esnasında çok düşük miktarda kanama olması doğaldır. Bu kanamanın miktarı o kadar azdır ki hasta genellikle bunun farkına dahi varmaz. İleri düzeyde diş eti hastalığı olan bireylerde kanama biraz daha fazla olabilir, ancak hiçbir zaman cerrahi işlemlerdeki gibi bir kanama olmaz.

  Diş taşları diş eti hastalıklarına neden olan en yaygın faktördür. Diş taşı temizliği, diş ve diş eti sağlığı bakımından kesinlikle uygulanması gereken bir tedavidir. Altı ayda bir yapılacak diş hekimi kontrollerinde, fırçanın ulaşamadığı ya da iyi fırçalanamayan bölgelerde oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmelidir. Bunun hastaya hiçbir zararı olmamakla birlikte, sürekli diş taşı oluşumu görülen hastaların, diş hekiminin önerdiği aralıklarla bu işlemi yaptırması gerekmektedir.

  Dolgular, protezler, implantlar vb. diş tedavilerinden önce diş taşı temizliği yapılarak diş eti hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra çok çabuk diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız, dişlerinizi doğru fırçalamıyor olabilirsiniz. Diş fırçalama şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Diş taşı temizliğinin ardından doğru bakım ve fırçalamayla, arayüz bakımını da ihmal etmeyerek, diş taşı oluşumunun önüne geçmek sizin elinizdedir.

  Hasta çok sık diş taşı temizliği ihtiyacı duyuyorsa, bu ağız içi hijyeninin iyi olmadığı anlamına gelir. Diş hekimi belirli aralıklarla temizliyor diye kişinin üzerine düşen hijyen uygulamalarını yapmaması, diş taşı oluşumunu hızlandırır. Düzenli olarak diş taşlarını temizletmek yerine, dişleri temiz tutarak diş taşı oluşumunun önüne geçmek gerekmektedir. Doğru ve düzenli diş bakımı diş taşı oluşumunu engeller. Sadece diş bakımı iyi yapılmadığı için düzenli diş taşı temizliği yapılması tavsiye edilmemektedir.

  Bazen aşırı diş taşı olan ağızlarda temizlik sonrası büyük boşluklar hissedilebilir. Kök yüzeylerinin açığa çıkması nedeniyle hassasiyet oluşabilir. Böyle durumlarda hasta tedavinin fayda etmediğini ve daha kötü duruma geldiğini düşünebilir ancak bu yanlıştır. Bu vakalar, tedaviye geç kalınması nedeniyle oluşmaktadır.

  Diş taşı temizliği bir tedavi biçimidir. Bu nedenle sadece kozmetik bir işlem olarak düşünülmemelidir. Temizlenmeyen diş taşları dişeti hastalıklarına, bu nedenle de diş eti çekilmelerine, kötü ağız kokusuna ve dişlerin kendiliğinden dökülmelerine yol açabilmektedir.

  Porselen Lamina

  Lamina latinde yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

  Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,

  Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,

  Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),

  Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

  Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

  Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

  Eğer diş etlerinizde bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

  İlk seans dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

  Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

  0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.

  Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

  Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.

  Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.

  Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

  Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.

  Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

  Kanal Tedavisi (Endodonti)

  Dişin diş eti üstünde kalan ve ağız içinde görünür halde bulunan kısmına kuron, ağızda görünmeyen kemik içinde saklı kısmına ise kök adı verilmektedir. Her dişin kök sayısı kendine özgüdür. Dişin merkezinde kuron ve kök arasında yer alan bir bağ dokusu vardır. Bu doku dişe canlılık özelliği kazandıran kısımdır ve pulpa olarak adlandırılmaktadır. Diş siniri olarak da bilinen bu bölümle ilgili her sorunla ilgilenen bilim dalı endodonti’dir. Dişlerde oluşan derin çürükler, kırık ve çatlaklar, travma ve pulpada meydana gelen iltihaplar nedeniyle kök kanal tedavisi yapılabilmektedir.

  Pulpa bölgesinde oluşan enfeksiyonlar, diş çevresinde kızarıklık ve şişlik, çiğneme hassasiyeti, sıcak ve soğukta geçmeyen ağrılar şeklinde belirti verir. Bu belirtilerle bize başvuran hastalarımıza kanal tedavisi uygulayarak ilgili dişi ağızda tutmayı ve sağlıklı bir şekilde fonksiyon görmesini devam ettirerek implant veya köprü protezi gereksinimini ortadan kaldırmayı amaçlamaktayız.

  1. Lokal anestezi ile diş ve çevre dokuların uyuşturulması
  2. Çürük ve enfekte yapıların temizlenerek kök kanallarına giriş yapılması
  3. Kök kanal uzunluğunun apeks bulucu cihazlarla ve radyografi ile tespit edilmesi
  4. El aletleri ve döner aletler kullanılarak kök kanallarının şekillendirilmesi
  5. Enfekte mikroorganizmaların kanal içi dezenfektanlar kullanılarak uzaklaştırılması
  6. Kök kanallarının doldurulması ve üst kısmının restore edilmesi

  İlerleyen teknoloji ile birlikte kanal tedavisinde başarı oranı yükselmektedir. Doğru bir endikasyonla ve kurallarına uygun şekilde yapılan bir kanal tedavisinin başarı oranı %95’lerdedir. Komplikasyon riski her zaman olsa da unutmamak gerekir ki kanal tedavisi diş çekiminden önceki son başvurulacak yöntemdir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  İçindekiler gizle