Sararmış dişler aslında birçok insanın gülmesine engel bir etmendir. Bembeyaz bir dişlere kim sahip olmak istemez ki? Dişlerin sararmasına, renk değiştirmesine sebep olan birçok sorun vardır. Dişlerin sararması ağız bakımının yetersiz yapılması durumunda oluşur. Ağız bakımı yeterli düzeyde sağlanamazsa dişlerde bakteri plağı oluşur. Bunun yanında yiyecek ve içecekler de dişleri sarartır. Kahve tarzı dişlerde leke bırakacak içecekler tüketildiğinde sararma meydana gelebilir. Oluşan sararma kişinin yaşına bağlı olarak da ortaya çıkar. Kişi yaşlandığında dişlerde aşınmalar artar. Aşınmalar dişteki Mine tabakasını inceltir ve diş rengi bozulur. Diş beyazlatma işlemi iki şekilde yapılmaktadır. İlki ofis tipi diş beyazlatma ikincisi ise ev tipi diş beyazlatmadır. Bu yazımızda ofis tipi diş beyazlatma nedir, ofis tipi diş beyazlatma nasıl yapılır ve ofis tipi diş beyazlatma nasıl yapılır konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Ofis tipi diş beyazlatma nasıl yapılır?

Ofis tipi beyazlatma iki seans olarak gerçekleştirilir. Fakat bu süreç hastadan hastaya değişebilmektedir. İki seanstan fazla yapılması önerilmez. Çünkü uygulama yapıldıkça dişteki hassasiyet artar. Hastaya ofis tipi beyazlatma uygulanacaksa öncelikle hastanın dişleri tamamen sarı olup olmadığı kontrol edilir. Diş rengi iyi analiz edilip işleme öyle geçilmesi gerekir. Diş beyazlatma işlemine diş yanak ekartörü takılarak başlanır. Ardından hastanın diş rengi saptanır. Hastanın diline dil tutucu yerleştirilir. Bu sayede dilin işlem sırasında öne gelmesi engellenir. İşlem öncesi dişler yıkanır ve iyice kurulanır.  Arkasından diş diplerindeki yumuşak bölgelere Rezin bariyer uygulanır. Her alana boşluk kalmayacak şekilde uygulandığından emin olunmalıdır. Her çeneye toplam 20 saniye olacak şekilde ışık tutularak sertleştirilir. Ardından içerisinde hidrojen peroksit gibi maddeler bulunan diş beyazlatma dişlerin yüzeyine uygulanır. Sürülen jel diş yüzeyinde 15-20 dakika bekletilir. Süre bitiminde diş yüzeyindeki jel temizlenerek işlem sonlandırılır. Bu işlem dişlere herhangi bir zarar vermez. Fakat hastada hassasiyet oluşturabilir. İşlem sonrası hasta dişte lekelenmeye sebep olacak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Hasta 6 ay aralıklarla kontrole gitmelidir. Kişi dişlerine gereken önemi vermediği taktirde dişler eski rengini alabilir.

Ofis tipi diş beyazlatma avantajları nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri kendi başına veya birbirinin devamı olarak uygulanabilmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma diş beyazlatma yapan hastanelerde diş hekimi tarafından yapılan bir uygulamadır. Devamında kişiye evde kendisinin uygulayabileceği jel, solüsyon, ekipman vs temin edilerek ve teknikler öğretilerek tedavinin devamı sağlanabilmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma, ev tipi diş beyazlatma yönteminden önce uygulanan, hızlı çözüm sunan bir diş beyazlatma yöntemidir.

Günümüzde, beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmak, güzellik ve özgüven için önemli bir faktördür. Dişlerimiz, yaşla birlikte, beslenme alışkanlıklarımız ve bazı iç ve dış etkenlerden dolayı renk değiştirebilir. Neyse ki, ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri, bu sorunu çözmek için etkili ve hızlı bir seçenek sunar.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ofis tipi diş beyazlatma, diş hekiminin kliniğinde veya diş hekiminin denetiminde gerçekleştirilen profesyonel bir diş beyazlatma prosedürüdür. Bu işlem, dişlerinizi daha beyaz ve parlak hale getirmeyi amaçlar.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma ve Evde Diş Beyazlatma Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ofis tipi diş beyazlatma ve evde diş beyazlatma, farklı yöntemlerle dişlerinizi beyazlatmayı amaçlayan iki farklı yaklaşımı temsil eder.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma: Diş hekimi veya diş hekiminin denetiminde gerçekleştirilir. Diş hekimi, işlemi kişiselleştirebilir ve dişlerinizi dikkatlice inceleyebilir. Bu nedenle daha güvenli ve etkili sonuçlar elde etme olasılığı daha yüksektir.

Evde Diş Beyazlatma: Bu yöntem, bireylerin kendi başlarına uygulayabilecekleri ürünleri veya diş hekiminin önerdiği özel beyazlatma ürünlerini içerir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Ofis tipi diş beyazlatma işlemi, kişinin başlangıçtaki diş rengine, istediği beyazlık seviyesine ve kullanılan yönteme bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, ofis tipi diş beyazlatma işlemi birkaç saat sürebilir

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Ofis tipi beyazlatma işleminin fiyatı için kurumumuz ile iletişime geçebilir ve fiyatları öğrenebilirsiniz. Doktorlarımız muayene sonrasında net bir rakam verebilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Güvenli midir?

Ofis tipi diş beyazlatma genellikle güvenli bir diş estetik prosedürüdür. Ancak profesyonel bir diş hekimi tarafından yapılması ve uygun bir şekilde denetlenmesi önemlidir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Kimler İçin Uygundur?

Ofis tipi diş beyazlatma, genellikle dişlerini beyazlatmak isteyen birçok kişi için uygundur. Ancak yine de işlem için diş doktorunuzun önerisi daha sağlıklı olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde bu işlem yapılmayabilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Sonrası Ağrı veya Hassasiyet Olur mu?

Ofis tipi diş beyazlatma sonrası bazı kişilerde geçici ağrı veya hassasiyet görülebilir. Bu ağrı veya hassasiyet genellikle işlem sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir ve birkaç gün sürebilir

Ofis Tipi Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Ofis tipi diş beyazlatmanın da yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar arasında diş hassasiyeti, renk değişikliği, geçici beyazlama sorunları, alerjik reaksiyon gibi birçok etmen bulunur.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Ne Kadar Etkili?

Ofis tipi diş beyazlatma, dişlerinizi daha beyaz ve parlak hale getirmek için etkili bir yöntemdir. Ancak işlem sonucu ne kadar etkili olduğu, kişinin başlangıçtaki diş rengine, kullanılan beyazlatma yöntemine ve kişisel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Sonrası Beslenme Önerileri

Ofis tipi diş beyazlatma işleminden sonra ilk 24 saat yemek konusunda dikkatli olmalısınız. Bu süre zarfında renkli veya asidik yiyecek ve içeceklere dikkat edin. Kahve, çay, kırmızı şarap gibi renkli içecekler de uzak durulması gereken gıdalar arasında yer alıyor.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Sonuçları Ne Kadar Süreyle Kalıcıdır?

Ofis tipi diş beyazlatma sonuçları, kişinin yaşam tarzına, beslenme alışkanlıklarına ve diş bakımına bağlı olarak ne kadar süreyle kalıcı olduğu değişebilir

Ofis Tipi Diş Beyazlatma ve Dolgu, Kaplama Uyumları

Ofis tipi diş beyazlatma ve diş dolgusu veya diş kaplamaları (veneer) bir arada kullanılabilir, ancak uyumları bazı önemli faktörlere bağlıdır ve bu prosedürlerin sırası ve uygulanması gerekebilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman diş hekimleri ile hijyenik hastane ortamında ofis tipi diş beyazlatma imkanı sunmaktayız. Diş beyazlatma, diş beyazlatma yöntemleri, ofis tipi diş beyazlatma ve diş beyazlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz ağız ve diş sağlığı servisinde bulabilirsiniz. Diş beyazlatma hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

.

Ofis tipi diş beyazlatma nasıl yapılır?

Ofis tipi beyazlatma iki seans olarak gerçekleştirilir. Fakat bu süreç hastadan hastaya değişebilmektedir. İki seanstan fazla yapılması önerilmez. Çünkü uygulama yapıldıkça dişteki hassasiyet artar.

Ofis tipi diş beyazlatma avantajları nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri kendi başına veya birbirinin devamı olarak uygulanabilmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma diş beyazlatma yapan hastanelerde diş hekimi tarafından yapılan bir uygulamadır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ofis tipi diş beyazlatma, diş hekiminin kliniğinde veya diş hekiminin denetiminde gerçekleştirilen profesyonel bir diş beyazlatma prosedürüdür. Bu işlem, dişlerinizi daha beyaz ve parlak hale getirmeyi amaçlar.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ağız ve Diş Sağlığı

  Güzel bir gülümseme kadar insanı güzel gösteren başka bir şey yoktur. Parlak dişlere ve sağlıklı bir ağıza sahip olmanın yolu da ağzımıza gereken önemi göstermekten geçer.

  Dolgu, köprü, implant, diş eti hastalıkları , çapraşık diş tedavisi gibi her türlü diş hastalığının teşhis ve tedavisi kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Diş ünitelerimizde Avrupa’dan ithal son model cihazlarla muayene ve tedaviler yapılmaktadır. Hijyen ve sterilizasyona azami dikkat edilmekte, muayene aletleri tek tek paketlenerek sterilize edilmektedir.

  İmplant

  Diş eksikliği hem estetik hem de fonksiyonel olarak kişiye birçok problem yaratmaktadır. Kişi etkin bir çiğneme gerçekleştirememekte, ağız kapanışında yaşayabileceği sorunlar sonucunda çene ekleminde istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Sağlık problemlerinin yanında oluşan estetik dışı görüntü kişide özgüven kaybına yol açmaktadır.

  İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla çoğunlukla vida şeklinde olan, çene içine yerleştirilen yapay bir diş köküdür. İmplantlar genellikle titanyumdan yapılmaktadır. Titanyum implantlar yüksek doku uyumu nedeniyle yüksek başarı oranına sahiptir. İmplant, tek diş eksikliğinden hiç dişi olmayan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olduğu için diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  İmplant işlemi iki aşamadan oluşmaktadır. Daha ileri cerrahi uygulama gerektiren durumlar haricinde standart bir implant uygulamasında, ilk etapta implantın yerleştirileceği bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Ardından diş eti kaldırılarak daha önce belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak implant yerleştirilir. İkinci aşamada ise implantın çeneyle bütünleşmesi için bir süre beklenildikten sonra implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım yerleştirilerek protez işlemlerine başlanır.

  İmplantın vücut tarafından reddedilmesi söz konusu değildir. Ancak iyileşme döneminde ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir.

  Düzenli diş hekimi kontrolü ve iyi bir ağız hijyeni ile implantlarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

  Diş Beyazlatma

  Sararan dişlerinizden şikayetiniz varsa, dişlerinizin daha beyaz görünmesini istiyorsanız diş beyazlatma yöntemi ile bu soruna çözüm bulmak çok kolay. Bembeyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemi (bleaching) özellikle son zamanlarda birçok kişinin tercihidir. Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde yapılıyor. Bunlardan birincisi ofis tipi beyazlatma diğeri ise ev tipi beyazlatmadır.

  Beyazlatma işlemi öncesinde dişlerde mevcut olan dış kaynaklı renklenmeler (çay, kahve, sigara vb.) ve diş taşlarının uzaklaştırılması amacıyla diş temizliği yapılır. Ön dişlerde daha önceden yapılmış estetik dolgular varsa, beyazlatma sonrası bu olguların oluşacak renk farkı nedeniyle değiştirilmesi gerekebileceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde dişin görünen yüzeylerinde çürük veya çürük başlangıçları varsa beyazlatma işleminden önce temizlenmelidir.

  Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra dişetlerine beyazlatma ajanının yumuşak dokuda meydana getirdiği yan etkilerin önüne geçmek için koruyucu tabaka (gingival bariyer) uygulanır ve ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilir.Sonrasında beyazlatma ajanı dişler üzerine sürülerek ışın kaynağına tabi tutulur.

  Bu işlem 15 er dakikalık 3 seans şeklinde uygulanır.Tüm işlem yaklaşık 1 saatte tamamlanır.

  Ofis tipi diş beyazlatma tek seferde bitmesi sebebiyle ev tipi beyazlatmaya göre daha avantajlıdır. Ayrıca işlemin hekim tarafından yapılmasıyla yanlış uygulamaların önüne geçilip daha kontrollü ve doğru bir uygulama yapılmasına imkan verir.

  Fakat ofis tipi beyazlatmada dişlerin sadece görünen yüzeyleri beyazlatılabilmektedir.

  Uygulama sonrası dişlerin rengi 2 ile 3 tona kadar açılabilmektedir. Ancak bunun kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır.

  Ev tipi beyazlatma, bir hekimin talimatları doğrultusunda kişinin evde kendi kendine uygulayabildiği beyazlatma yöntemidir.

  Bu işlem öncesinde de öncelikle diş temizliği yapılır.

  Hastadan alınan ölçü ile kişiye özel bir aparey (kalıp) hazırlanır.

  Hasta kendisine tüp şeklinde verilen beyazlatma ajanını bu apareyin içerisine koyarak 3-4 gün arayla en az 4 saat olmak kaydıyla dişlerine uygular.

  Bu yöntemi özellikle of is tipi beyazlatmada istediği sonucu elde edemeyen kişilere pekiştirme olarak veya sürekli bir beyazlık isteyen hastalara öneriyoruz.

  1-Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde elektrik çarpması, iğne batması şeklinde tarif edebileceğimiz hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında alacağınız herhangi bir ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.

  2-İşlem sonrası hassasiyeti attırabileceği için 24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinler tüketilmemelidir.

  3-Asitli yiyecek ve içecekler 24 saat boyunca tüketilmemelir. Aksi takdirde hassasiyetiniz daha çok artacaktır.

  4-Dişler günde en az 2 defa ve daha dikkatli temizlenmeye devam edilmelidir.

  5-Beyazlatma geri dönüşümü olan bir işlemdir. Bu nedenle özellikle işlem sonrasındaki 24 saat ve takibindeki bir kaç gün renklenmeye sebep olan ya da gıda boyası içeren yiyecek ve içecekler (çay,kahve,kakao,çikolata,salça,kırmızı şarap,renkli soslar,meyve suları vb. ) tüketilmemelidir.

  6-​Tütün ve tütün ürünleri (sigara,pipo vb.) diş rengi üzerinde olumsuz etki yaratacağından tüketimine dikkat edilmelidir.

  Tüm bu hususlara dikkat edilmediği takdirde diş renginiz kısa sürede eski haline geri dönebilir.

  Diş Eti Hastalıkları

  Ağız ve diş sağlığı bir bütün olarak düşünülmektedir. Bu nedenle dişlerin sağlığı kadar dişleri çevreleyen sert (kemik) ve yumuşak dokuların (diş eti) sağlığı da çok önemlidir. Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi kanamalardır. Kendiliğinden kanamaya başlayan diş eti ya da diş fırçası veya diş ipi kullanımı esnasında oluşan kanamalar diş etlerinin iltihaplı olduğunun göstergesidir.

  Şiş, kırmızı, düzensiz görünümlü dişeti, bunun yanı sıra dişlerin çevresini saran diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma veya uzama görüntüsü de dişeti hastalığı varlığının belirtisidir.

  Kırmızılaşan, şişen, düzensiz görünen dişeti, dişlerin çevresinde oluşan diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma ve uzamaya benzer görüntü de diş eti hastalığının varlığına işaret etmektedir.

  Dişlerde oluşan bakteri plakları diş eti sağlığını etkileyen en yaygın faktördür. Diğer etkenler ise sigara, stres, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, diyabet gibi sistemik hastalıklar, yanlış uygulanan kaplama ve dolgulardır.

  Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (küretaj) tedavinin başlangıcıdır. İlerleyen vakalarda gingivoplasti, flep operayonları, kron boyu uzatma gibi ileri cerrahi teknikler uygulanır.

  DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

  Diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından uygulanan en basit ve ağrısız tedavidir. Genellikle herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Ancak ağrı eşiği düşük olan veya şiddetli dişeti çekilmesi olan hastalarda oluşabilecek hassasiyeti ortadan kaldırmak için lokal anestezi uygulanabilir. Böylece hasta işlem sırasında hiçbir sızı duymamaktadır.

  Hayır vermez. Diş taşı temizliğinde diş dokusu değil, diş yüzeyindeki yabancı oluşumlar (plak, diş taşı) temizlenir. Diş taşı temizliğinde kullanılan aletler diş yüzeyinde çiziklere yol açmamaktadır.

  Diş taşı temizliği esnasında çok düşük miktarda kanama olması doğaldır. Bu kanamanın miktarı o kadar azdır ki hasta genellikle bunun farkına dahi varmaz. İleri düzeyde diş eti hastalığı olan bireylerde kanama biraz daha fazla olabilir, ancak hiçbir zaman cerrahi işlemlerdeki gibi bir kanama olmaz.

  Diş taşları diş eti hastalıklarına neden olan en yaygın faktördür. Diş taşı temizliği, diş ve diş eti sağlığı bakımından kesinlikle uygulanması gereken bir tedavidir. Altı ayda bir yapılacak diş hekimi kontrollerinde, fırçanın ulaşamadığı ya da iyi fırçalanamayan bölgelerde oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmelidir. Bunun hastaya hiçbir zararı olmamakla birlikte, sürekli diş taşı oluşumu görülen hastaların, diş hekiminin önerdiği aralıklarla bu işlemi yaptırması gerekmektedir.

  Dolgular, protezler, implantlar vb. diş tedavilerinden önce diş taşı temizliği yapılarak diş eti hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra çok çabuk diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız, dişlerinizi doğru fırçalamıyor olabilirsiniz. Diş fırçalama şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Diş taşı temizliğinin ardından doğru bakım ve fırçalamayla, arayüz bakımını da ihmal etmeyerek, diş taşı oluşumunun önüne geçmek sizin elinizdedir.

  Hasta çok sık diş taşı temizliği ihtiyacı duyuyorsa, bu ağız içi hijyeninin iyi olmadığı anlamına gelir. Diş hekimi belirli aralıklarla temizliyor diye kişinin üzerine düşen hijyen uygulamalarını yapmaması, diş taşı oluşumunu hızlandırır. Düzenli olarak diş taşlarını temizletmek yerine, dişleri temiz tutarak diş taşı oluşumunun önüne geçmek gerekmektedir. Doğru ve düzenli diş bakımı diş taşı oluşumunu engeller. Sadece diş bakımı iyi yapılmadığı için düzenli diş taşı temizliği yapılması tavsiye edilmemektedir.

  Bazen aşırı diş taşı olan ağızlarda temizlik sonrası büyük boşluklar hissedilebilir. Kök yüzeylerinin açığa çıkması nedeniyle hassasiyet oluşabilir. Böyle durumlarda hasta tedavinin fayda etmediğini ve daha kötü duruma geldiğini düşünebilir ancak bu yanlıştır. Bu vakalar, tedaviye geç kalınması nedeniyle oluşmaktadır.

  Diş taşı temizliği bir tedavi biçimidir. Bu nedenle sadece kozmetik bir işlem olarak düşünülmemelidir. Temizlenmeyen diş taşları dişeti hastalıklarına, bu nedenle de diş eti çekilmelerine, kötü ağız kokusuna ve dişlerin kendiliğinden dökülmelerine yol açabilmektedir.

  Porselen Lamina

  Lamina latinde yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

  Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,

  Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,

  Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),

  Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

  Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

  Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

  Eğer diş etlerinizde bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

  İlk seans dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

  Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

  0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.

  Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

  Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.

  Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.

  Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

  Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.

  Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

  Kanal Tedavisi (Endodonti)

  Dişin diş eti üstünde kalan ve ağız içinde görünür halde bulunan kısmına kuron, ağızda görünmeyen kemik içinde saklı kısmına ise kök adı verilmektedir. Her dişin kök sayısı kendine özgüdür. Dişin merkezinde kuron ve kök arasında yer alan bir bağ dokusu vardır. Bu doku dişe canlılık özelliği kazandıran kısımdır ve pulpa olarak adlandırılmaktadır. Diş siniri olarak da bilinen bu bölümle ilgili her sorunla ilgilenen bilim dalı endodonti’dir. Dişlerde oluşan derin çürükler, kırık ve çatlaklar, travma ve pulpada meydana gelen iltihaplar nedeniyle kök kanal tedavisi yapılabilmektedir.

  Pulpa bölgesinde oluşan enfeksiyonlar, diş çevresinde kızarıklık ve şişlik, çiğneme hassasiyeti, sıcak ve soğukta geçmeyen ağrılar şeklinde belirti verir. Bu belirtilerle bize başvuran hastalarımıza kanal tedavisi uygulayarak ilgili dişi ağızda tutmayı ve sağlıklı bir şekilde fonksiyon görmesini devam ettirerek implant veya köprü protezi gereksinimini ortadan kaldırmayı amaçlamaktayız.

  1. Lokal anestezi ile diş ve çevre dokuların uyuşturulması
  2. Çürük ve enfekte yapıların temizlenerek kök kanallarına giriş yapılması
  3. Kök kanal uzunluğunun apeks bulucu cihazlarla ve radyografi ile tespit edilmesi
  4. El aletleri ve döner aletler kullanılarak kök kanallarının şekillendirilmesi
  5. Enfekte mikroorganizmaların kanal içi dezenfektanlar kullanılarak uzaklaştırılması
  6. Kök kanallarının doldurulması ve üst kısmının restore edilmesi

  İlerleyen teknoloji ile birlikte kanal tedavisinde başarı oranı yükselmektedir. Doğru bir endikasyonla ve kurallarına uygun şekilde yapılan bir kanal tedavisinin başarı oranı %95’lerdedir. Komplikasyon riski her zaman olsa da unutmamak gerekir ki kanal tedavisi diş çekiminden önceki son başvurulacak yöntemdir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Dt. Bade Şenol
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  İçindekiler gizle