Dünyada birçok insanın yaşadığı nefes alma problemi astım, kişilerin yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlıktır. Nefes almada zorluk, öksürük, hırıltı ve göğüs sıkışması gibi semptomları bulunan astımın kişileri rahatlatmak amacıyla bazı medikal ilaçları bulunmaktadır.

Astımı olan kişiler ilaçlarını kullanmadığı takdirde atak geçirebilir ve ciddi anlamda zorluk yaşayabilirler. Dolayısıyla bu hastaların kendilerini rahatlatacak ilaçları mutlaka yanında taşıması gerekir.

Astım Nedir?

Astım kronik bir rahatsızlıktır. Solunum güçlüğü olarak da tarif edilebilir ancak KOAH gibi hastalıklardan farklı olarak gelişir. Astımlı bireylerde solunum yolları hassastır ve çeşitli tetikleyicilere maruz kaldıklarında solunum yolları daralır, şişer ve iltihaplanır. Bu da kişilerin rahatça nefes almasını güçleştirir.

Astımın tedavisi yoktur. Ancak genel olarak hastayı rahatlatacak ve güç nefes almasına engel olacak bir takım yol ve yöntemler bulunur. Bu da hastalığın doğru şekilde yönetilmesi olarak düşünülebilir. Doktorlar genel olarak hastalığı tetikleyecek aktivitelerden kaçınma, düzenli egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzı ve astım semptomlarını izleme konularında önerilerde bulunur.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığı bazı belirtiler göstererek kendisini belli eder. Ancak bu belirtilerin kişiden kişiye göre farklılık gösterdiğini asla unutmamak gerekiyor.

 • Nefes Darlığı: Astımın en belirgin özelliğidir. Tüm astım hastalarında bu semptomu gözlemleyebiliriz.
 • Öksürük: Astımın en yaygın semptomlarından birisidir. Genellikle kronik öksürüğe evrilebilir.
 • Hırıltı: Göğüs bölgesinden her solunum sırasında hırıltılı şeklinde bir ses gelebilir ve bu da belirtiler arasında sayılır.
 • Göğüs sıkışması: Astım atağı sırasında kişilerde göğüs sıkışması hissi oluşur ve bu her atakta kendisini tekrar eder.

Astım Neden Olur?

Astım, KOAH ile benzer özellikler gösterse de temelde aynı değildir. Bu nedenle onun gibi nedenleri de belli değildir. Astımı tetikleyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Özellikle genetik yatkınlık üzerinde doktorlar çok fazla durmaktadır. Ailede daha önce bu rahatsızlık görüldüyse bu genetik faktörlerden kaynaklandığına işaret eder. Alerjik reaksiyonlar da astımı tetikleyebilmektedir. Solunum yolu iltihabı, hava yolu hassasiyeti ve çevresel faktörlerin de astım üzerinde olumsuz anlamda etkisi olduğu bilinmelidir.

Astım Teşhisi Nasıl Konulur?

Astım teşhisi için öncelikle tıbbi öykünün dinlenmesi ve geçirilen ataklara odaklanılması gerekiyor. Ardından fiziksel muayene yapan doktor devamında bazı testler isteyebilir.

Testler sonucunda kişinin durumunu daha net inceleyen doktor hastaya astım teşhisi koyabilir.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astımın kesin bir tedavisi yoktur. Yapılacak uygulamalar atakların sıklığını ve şiddetini önlemek açısından değerlendirilir.                 Tedavi genellikle ilaçlarla yapılır. İlaçlar, solunum yollarının iltihaplanmasını azaltmaya, kasların gevşemesini sağlamaya ve hava yollarını açmaya yardımcı olur.

Astıma Ne İyi Gelir?

Astım için doktordan destek almak şart. Reçete edilen ilaçların kullanımı, astım ataklarını artıracak yerlerden kaçınmak, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek hastalığa iyi gelmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar