Safra kesesinde taş ve kum görülmesi günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunu olarak açıklanabilir.

Karaciğerde biriken safraları ince bağırsağa yönlendirmek gibi bir görevi bulunan safra kesesi zaman zaman taş ve kum oluşumlarının görüldüğü bir yer olarak da öne çıkar. Safra taşı olarak bilinen küçük, sert birikintilerin birikmesi nedeniyle ağrı, iltihaplanma ve enfeksiyon gibi bir dizi semptom da hastalarda görülür.

Safra kesesinde taş veya kumun tespit edilebilmesi için çeşitli görüntüleme testleri kullanılır. Safra kesesini çıkarmak için ameliyat gibi tıbbi müdahale söz konusu olabilir.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi bedenimiz için oldukça önemli bir görev üstlenir. Ancak bu görev sırasında kalsiyum, safra tuzları, kolesterol gibi etkenler sebebiyle kese içerisinde taş oluşumu görülebilir. Bu taşların boyutları bir kum tanesi kadar küçükten bir golf topu kadar büyük olabilir.

Safra kesesi taşı oluşumu sırasında ve sonrasında her zaman ağrı görülmeyebilir. Genel olarak ağrı şikâyeti ile doktora başvurulsa da kimi kişilerde ağrı olmadan farklı sebeple yapılan muayenede ortaya çıkabilir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Oluşan bir taş safra kanalına takılırsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi semptoma neden olabilir:

 • Karnın sağ üst tarafında ani ve şiddetli ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ateş ve titreme
 • Sarılık (cildin ve gözlerin sararması)
 • Kil renkli dışkı ve koyu renkli idrar

Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

Safra kesesi taşı oluşumunda çeşitli sebepler bulunmaktadır. Bu sebepleri sıralamak gerekirse:

Yaş: Kişiler belli bir yaşa ulaştıklarında safra kesesi oluşumuna daha yatkın hale gelirler. Yapılan araştırmalar bu yaşın 60 ve üzeri olduğunu tespit etmiştir.

Cinsiyet: Kadınlar erkeklere göre daha fazla safra taşı sorunu ile baş başa kalıyor.

Genetik: Ailede daha önceki nesillerde safra taşı rahatsızlığı geçiren kişiler varsa bu durum ilerleyen nesilleri etkileyebiliyor.

Obezite: Aşırı kilolu olma durumu da safra taşını ciddi anlamda etkiliyor.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Safra kesesi taşı tedavisinde kullanılan birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

İlaçlar: Her safra taşı büyük değil. Bu anlamda bazılarını ortadan kaldırabilmek için ilaç tedavisi kullanılır.

Laparoskopik cerrahi: Karın bölümünden yapılan küçük kesiler ile safra kesesinin içerisine ulaşılır ve taş oradan çıkartılır.

Açık ameliyat: Laparoskopik ameliyata göre safra kesesinin olduğu yere daha büyük kesi atarak açık şekilde safra kesesi ameliyatı yapılması işlemidir.

Şok Dalgası Tedavisi: Safra kesesine özel olarak geliştirilmiş cihaz ile şok dalgası iletilerek taşların küçültülmesi ve kanallardan rahat bir şekilde geçmesi amaçlanır.

ERCP: Safra kanallarındaki safra taşlarını çıkarmak için özel bir endoskopun kullanılmasıdır.

Safra Kesesi Taşına Hangi Bölüm Bakar?

Safra kesesi taşına dahiliye ve genel cerrahide çalışan uzman doktorlar bakmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar