Diyabet (Şeker Hastalığı) nedir?

Tıptaki karşılığı diyabet olan şeker hastalığı; pankreasın vücut için yeterli insülini üretememesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Diyabet, yüksek kan şekeri ile kendini göstermektedir ve üç adet kişilerde görülen çeşitleri bulunmaktadır. Kişide ömür boyu sürecek olan şeker hastalığının yaygın hale gelmesinde yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıkları etkin rol oynamaktadır. Düzenli ve dengeli beslenildiğinde şeker hastalığından korunmak mümkün olabilmektedir. Şeker hastalığı günümüzde hemen hemen her yaştaki bireylerde görülmektedir ve yaşam boyu kişilerde kalmaya devam etmektedir.

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker hastalığının insanda yarattığı birçok etki vardır ve birçok belirti ile kendini ortaya koymaktadır. Şeker hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Sık sık idrara çıkma
 • Sık su içme
 • Anormal bir şekilde iştah artışı
 • Kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Mantar enfeksiyonları
 • Nefeste aseton kokusu
 • Bulantı-kusma
 • Derin solunum
 • Ciltte kuruluk
 • Ağız kuruluğu
 • Karın ağrısı

Diyabet hastalarının en çok şikâyet ettiği durumlar yani diyabet hastalarında oluşan tipik belirtiler; sık idrara çıkma, sık su içme ve anormal bir şekilde iştah artışı olmasıdır.

Şeker hastalığı nedenleri nelerdir?

Şeker hastalığı birçok sebepten doğabilir ve diyabete neden olan faktörler şunlardır:

 • Obezite
 • Genetik faktörler
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Stres
 • İleri yaş
 • Yüksek doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme

Şeker hastalığı çeşitlerinden tip1 ve tip 2 diyabet günümüzde sıklıkla görülen çeşitlerdir ve şeker hastalığı nedenleri de çeşitlerine bağlı olarak şekillenmektedir.

Diyabet çeşitleri nelerdir?

Diyabet hastalığının kendi içerisinde tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Vücut yeterli insülini üretemediği için şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır ve tip 1 diyabette vücudun insülin üretimi azalmakta, tip 2 diyabette ise vücut insülinin etkisine karşı direnç ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda kan şekeri yükselmekte ve şeker hastalığı tespiti yapılmaktadır. Şeker hastalığı kendini henüz ortaya koyamadığı durumlara da gizli şeker denilmektedir.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet, vücudun kan şekerini kontrol altına almak için yeterli miktarda insülin üretemediği durumdur. Böyle bir durumda kandaki şeker yani glikoz yükselir ve dışarıdan insülin enjeksiyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tip 1 diyabet çoğunlukla küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır ve en tipik belirtisi planlanmamış olarak gelişen kilo kaybıdır. Aynı zamanda tip 1 diyabet, diyabetik ketoasidoz adı verilen bir hastalığa zemin hazırlamaktadır ve bu hastalığın belirtileri vücutta gözlendiği anda tedaviye kadar gidilmelidir.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet ise kandaki şekerin miktarının çok yüksek olmasına sebebiyet vermektedir ve bu çeşidi diyabet hastalarında en sık görülenidir. Bu diyabet çeşidinde vücut hücreleri insüline karşı bir direnç göstermekte olup kandaki şekerden yararlanılamaz. Tip 2 diyabette; hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilo, stres gibi faktörler etkili olurken belirtiler her kişide meydana çıkmadığı için her zaman çok da fark edilmeyebilir. Tip 2 diyabet çeşidinde hastalığın kontrol altına alınması adına; diyet değişiklikleri, ilaç kullanımı ve düzenli tıbbi kontrollere gerek duyulmaktadır.

Diyabet tanısı nasıl konulur?

Diyabet tanısı hastanın açlık kan şekerinin ölçümü ile kolaylıkla konulmaktadır. Açlık kan şekeri değeri sağlıklı bir kişide 70/100 mg/DI düzeyindedir. Bu değerlerin üzerinde olması yani 126 mg/ DI üzerinde olması şeker hastalığının varlığını işaret etmektedir. Kandaki şeker oranı eğer 100-126 mg/DI altında ise tokluk kan şekeri ölçümüne bakılmaktadır.

Diyabet tedavi yöntemleri nelerdir?

Diyabet hastalığı az önce de belirttiğimiz gibi ömür boyu devam edecek olan bir hastalıktır yani kroniktir ve kesin çözüm olacak bir tedavisi bulunmamaktadır. Diyabet hastalığının tedavisindeki amaç; hastada ortaya çıkacak olumsuz sonuçları engellemek ve hastanın yaşam kalitesinin düşmesinin önüne geçmektir. Tüm bunların uygulanmasında kişilerin faydası olmalıdır ve kan şekeri değerlerine düzenli olarak bakmalı, sigara ve alkol kullanımından kaçınmalı ve yeterli, doğru beslenmeleri gerektiklerini göz önünde bulundurmalıdırlar. Tip 2 diyabette tedavi adına antidiyabetik ilaçlar; tip 1 diyabette ise insülin dozu ve planına uygun olarak doktor tavsiyesi ile diyet programları yapılmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar