Kolesterol nedir?

Kalp ve damar hastalıklarının başında gelen kolesterol beslenme ve sağlık açısından bir tehdit oluşturmaktadır. Kolesterolü olan kişilerin beslenmesi sağlıklı olmalı ve kolesterol seviyesini dengede tutmalıdır. Kolesterol insan kanında bulunan ve kendi kendine üretilen bir hücredir ve bir yağ çeşidi olarak bilinmektedir. Kolesterol suda çözünen bir hücre değildir ve kana tek başına geçememekte ve vücuda tek başına dağılamamaktadır. Kolesterol iki çeşittir ve LDL kolesterol, HDL kolesterol olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. LDL kolesterol kötü kolesterol, HDL kolesterol ise iyi huylu olarak bilinmektedir. Kolesterolün yüksek olmasına sebebiyet veren bazı durumlar vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Obezite
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme
 • Kontrol edilebilir hareketsizlik
 • Genetik faktörler
 • Sigara kullanımı
 • Kalıtsal nedenler
 • Şeker hastalığı
 • Yaş faktörü

Kolesterol riskine ve yüksek olmasına sebep olan sebeplerden bazılarını açıkladık ve bu nedenler doğrultusunda kolesterol erken tedavi edilmelidir. Yüksek olan kolesterolün düşürülmesi ve normal değerlere indirilmesi için tek yapılabilecek olan yaşam tarzının değiştirilmesidir. Normal yaşantıda kolesterole neden olan ne varsa değiştirilmeli ve kolesterol normal değerlerde tutulmalıdır. Aksi takdirde kolesterol yüksekliği direkt olarak kalbi etkilemekte ve kişinin hayatını tehlikeye sokmaktadır.

Bu yazımızda kolesterol nedir, LDL kolesterol nedir, HDL kolesterol nedir, kolesterol belirtileri nelerdir ve kolesterol değeri kaç olmalı sorularına cevaplar vereceğiz.

LDL kolesterol(kötü kolesterol) nedir?

LDL kolesterol, kolesterolü ve enerji veren yağ türü olan trigliseritleri atardamarlara taşımakla görevlidir. Kan akışı düzenini bozabilen iyi huylu kolesterol, kalp krizine ve hatta felce kadar gidebilmektedir. Eğer bir kişide LDL kolesterol düzeyi yüksekse arter duvarlarında birikme yaparak risk oluşturabilmektedir.

HDL kolesterol(iyi kolesterol) nedir?

HDL kolesterol, iyi kolesterol olarak bilinmektedir ve düşük olması durumunda ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. HDL kolesterol, damarlardaki kötü kolesterolü karaciğere taşımakla görevlidirler ve bu sayede damar tıkanıklığı, damar sertliği sorunları engellemiş olmaktadır. HDL kolesterol seviyesinin normal şartlarda yüksek olması gerekirken bazı durumlar karşısında düşük seviyelere de inmektedir. HDL kolesterol seviyesinin düşmesine neden olan durumlar; obezite, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme düzeni, kullanılan bazı ilaçlar, genetik faktörler ve sigara alışkanlığı olarak sayılabilmektedir. HDL kolesterol seviyesinin düşük olması halinde kişinin iç organlarında, genel sağlık durumunda ve kalp damar sisteminde bir takım problemlere yol açabilmektedir.

Kolesterol belirtileri nelerdir?

Kolesterol yüksekliği kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesi ile ortaya çıkmaktadır ve bazı belirtilerle kendini göstermektedir. Kolesterol belirtileri şu şekildedir:

 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Göğüs ağrısı
 • Ayak ve bacaklarda ağrı, uyuşma
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Baş ağrısı
 • Yüzde ve gözde oluşan sarı yağ bezeleri
 • Ciltte lekelenmekler
 • Deri altında yağ birikmesi
 • Vücudun bazı bölgelerinde morarmalar
 • Solgun görünümlü cilt

Bu tip belirtilerin görülmesi sonucu mutlaka uzman bir doktor ile görüşülmeli ve tedavi planı başlatılmalıdır.

Kolesterol değeri kaç olmalı?

Sağlıklı bir bireyde kandaki LDL yani kötü huylu kolesterol miktarı 130 mg/ dL ‘nin altında, Total kolesterol 200 mg/dL ‘nin altında, trigliserid düzeyi 150 mg/dL ‘nin altında, HDL düzeyi yani iyi huylu kolesterol düzeyi ise kadınlarda ve erkeklerde farklı olmakla beraber kadınlarda 40mg/dL ‘nin üzerinde erkeklerde ise 50 mg/dL ‘nin üzerinde olması gerekmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar